Zbiralnik deževnice – banka lastne deževnice

Zbiralnik deževnice nam prihrani do 50 % stroška za pitno vodo, če z deževnico zalivamo, peremo avtomovile in jo uporabimo v WC kotličkih.

Okoljske ekstreme z močnimi nalivi in sušnimi obdobji smo si povzročili sami. Tudi ukrepamo lahko sami in z preprostimi ukrepi omilimo posledice. Na trgu so poleg klasičnih zbiralnikov deževnice tudi takšni, katere lahko z nekaj truda vgradimo sami. Zakaj je pametno vgraditi zbiralnik deževnice, pa v nadaljevanju.

 

zbiralnik dezevnice

Zbiralnik deževnice zagotavlja brezplačno vodo za pranje, zalivanje, splakovanje WC kotličkov

Razvajanje vrta in gospodinjstva z deževnico

Odločitev za zbiranje deževnice prispeva k prihrankom v denarnici zaradi nižjega računa za vodo na položnici. Prihranimo lahko tudi do 50 % stroška za pitno vodo, če z deževnico zalivamo zelenjavni ali okrasni vrt, peremo svoje jeklene konjičke in jo uporabimo v WC kotličkih. Vemo, da trda voda uničuje pralne stroje, grelce v bojlerjih ter vodovodno armaturo. Medtem, ko lahko meZ mehko deževnico lahko tudi peremo perilo in privarčujemo tako pri pralnih kot tudi mehčalnih sredstvih. Poleg varčevanja je ob uporabi deževnice treba upoštevati, da so rastline in koristni mikroorganizmi v prsti bolj “srečni”, ker jih ne zalivamo s klorom, in tudi ljudje pri tem ročnem opravilu naredimo nekaj koristnega za svoje zdravje.

Povprečna družina v hiši na mesec porabi od 13 do 15 kubičnih metrov vode in bi za vse zgoraj našteto potrebovala zbiralnik deževnice zmogljivosti od 6 do 10 kubičnih metrov. Tako bi dosegli okvirno 30-dnevno rezervo v primeru bolj sušnih obdobij brez padavin.

 zbiralnik dezevice vkop v zemljoRezervoar deževnice – primer vgradnje 2700 l zalogovnika

baner zbiralniki dezevnice

Vkop zbiralnika deževnice je prava rešitev

Voda je, takoj za zrakom, najpomembnejši element, ki omogoča rast ali preživetje živih organizmov. Zaloga vode je vedno pomembna, saj ni nujno, da jo bomo rabili samo za zalivanje. Zato je podzemni zbiralnik deževnice  edina prava rešitev, ker voda v njem ostane kvalitetna, rast alg in drugih mikroorganizmov pa zaradi teme in hladu ni možna. Nadzemni zbiralniki deževnice se z vkopanimi ne morejo primerjati, saj zadostuje en sam drevesni list, da narava pokaže kaj zna in vsebino v nekaj dneh spremeni v zanimivo biološko godljo. Torej bomo kopali.

 

zbiralnik dezevnice vgradnja

Zalogo si lahko naredimo kar sami. Zbiralnik deževice lahko kopljemo sami, za večje zbiralnike potrebujemo delovni stroj.

 

Lopata, nekaj telovadbe in zbiralnik deževnice je vgrajen

Za nov in samo 80 kg težak zbiralnik deževnice lahko plitev izkop naredimo kar sami. Če bomo kopali globlje kot je nujno, bomo z vsakim centimetrom globine zmanjšali vpliv okolja na kvaliteto vode. Zbiralnik deževnice je visok 110 cm, zato je priporočena globina izkopa vsaj kakšnih 10 cm globlje. Dno poravnamo, odstranimo večje kamne in potisnemo zalogovnik v izkop. Sedaj si lahko vzamemo minuto časa, da pomahamo vsem sosedom, ki oprezajo skozi žive meje. Nato na odprtino nataknemo vrtljiv nastavek, vanj pa položimo še košari podoben filter. Po zasipavanju posejemo travo in v kratkem ne bomo mogli več ugotoviti, kje se zadeva nahaja. Zbiralnik deževnice prostornine 1500 litrov je dolg 2,1 m in širok 1,3 m, prostornina 1500 litrov pa bo zadostovala za premostitev naslednje suše.

Res dobra ideja

Velike rezervoarje deževnice lahko vkopljemo le s pomočjo gradbenih strojev, ki med izkopom razrijejo tudi vse drugo. Zato je novi zbiralnik deževnice tako dobra ideja. Je dovolj lahek, da ga sami premikamo in dovolj ploščat, da potrebujemo samo manjši izkop. Rezervoarji so izdelani s postopkom računalniško vodenega rotacijskega litja, zato so vse stene enakomerno debele, trdnost pa visoka.


Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija?
Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI