Vsebina portala

Energijska nalepka za avto

energijska_nalepka

Solarne tehnologije

Prijava


Dvig morske gladine bo zaradi taljenja Antarktike dvakrat večji, kot je bilo predvideno
Dnevnik.si
Torek, 01 December 2009 12:47

London - Najnovejše študije kažejo, da se bo morska gladina zaradi taljenja ledu na Antarktiki dvignila še enkrat toliko, kot je bilo prvotno predvideno. Zato bodo v nevarnosti obalna mesta, kot je recimo London.

V prihodnosti bo globalno segrevanje prizadelo tudi Antarktiko. (Foto: Dokumentacija Dnevnika)

Predhodne raziskave so predvidevale, da se bo morska gladina do konca stoletja dvignila le za slabih 60 centimetrov, vendar pri tem niso upoštevali taljenja ledu na južnem polu.

Najobsežnejša študija, ki jo izvaja Znanstveni komite za raziskave Antarktike (Scientific Committee on Antarctic Research – SCAR), preučuje vplive, ki jih bo na Antarktiko imelo globalno segrevanje. Rezultati študije so pokazali, da se zaradi dviga temperatur led na vzhodnem delu Antarktike že topi.

Središče ogromnega kontinenta je zaradi ozonske luknje zaenkrat varno pred globalnim segrevanjem, v prihodnosti pa naj bi se stvari spremenile.

Do konca stoletja naj bi voda, ki bo v oceane odtekala iz Antarktike, Grenlandije, pa tudi z ledenikov po svetu, povzročila dvig morske gladine za približno 1,4 metra. Če bodo temperature v naslednjih dvesto do petsto letih še vedno naraščale, bi se morska gladina lahko dvignila tudi do šest metrov.

Izvršni direktor organizacije SCAR dr. Colin Summerhayes je dejal, da bi vse skupaj lahko vplivalo na obalna mesta, kot so London, San Francisco in New York, čeprav bi ta lahko zgradila varnostne pregrade. V večji nevarnosti pa so milijoni prebivalcev obalnih mest v razvijajočih se državah.


Vir: http://www.dnevnik.si/novice/znanost/1042319495



 

Novice iz medijev

Zadnjih 5 novic:
* Bogati arabski šejki navdušeni zagovor...
* MKO: Za težave z odpadki so krive obči...
* Preklopi na sonce
* Solarna energija: obnovljiva, do okolja ...
* Kako do denarja za energetsko učinkovit...
CELOTEN SEZNAM NOVIC

nagradna_anketa

Zanimivosti o gradnji

Zmagovalec Večnamenski objekt AB Pesnica

Slika
Podjetje Menerga je na 14. Dnevih energetikov s projektom Večnamenski objekt AB Pesnica zmagalo v kategoriji za...

Preberite več ...
Green Building nagrade 2012

Slika
Evropska komisija že več let promovira predelavo ali gradnjo stavb, ki imajo nato mnogo nižjo porabo energije.

Preberite več ...

Aktualna Ponudba - Kotli, Kamini

Kombinirani Toplovodni kotel

Slika
Kombinirani Toplovodni kotel proizvajalca Eurotherm je namenjen zgorevanju trdih kuriv, lahko pa nanj vgradimo tudi...

Preberite več ...
Herz Firestar

Slika
Herz Firestar je kotel na polena, ki deluje z uplinjanjem lesa. Kotel je potrebno naložiti le enkrat na dan, v...

Preberite več ...
RIKA – novosti, predstavljene na sejmu ISH v Frankfurtu

Slika
Podjetje RIKA iz sosednje Avstrije je na tržišču prisotno že več kot 60 let. Danes to podjetje s tradicijo spada...

Preberite več ...
Vgradni kamini Schiedel

Slika
Vgradni kamin je sestavljena kovinska grelna naprava, ki jo postavimo v prostor in običajno obzidamo z dekorativnimi...

Preberite več ...
Gorilnik na pelete Fenix - enostaven prehod na ogrevanje z lesnimi peleti

Slika
Z naraščajočimi cenami kurilnega olja in ostalih naftnih derivatov, se veliko gospodinjstev po Sloveniji sooča...

Preberite več ...