Fotovoltaika na zeleni strehi

Zelena streha in več elektrikeProizvodnja elektrike

Zelene strehe imajo več prednosti in so koristne zlasti v mestih. Izboljšujejo kvaliteto zraka, poleti hladijo, pozimi pa izolirajo stavbo, podaljšujejo življenjsko dobo strehe, mestni stavbi dodajo površino za počitek in sprostitev ter povečujejo mestno biološko raznovrstnost, zlasti ko nanje postavimo čebelnjak. Ali je možna združitev zelene strehe in fotovoltaike – sončne elektrarne?

 

Zelena streha in več elektrike

Proizvodnja elektrike s sončno elektrarno je večja, čim bolj ohlajeni so paneli, to je znano dejstvo. Zelena streha je hladnejša od katerekoli druge izvedbe, zato je tu pravo mesto za panele. Mikroklima takšne površine je vedno ugodnejša od okoliške, delno zasenčene površine pa v sušnih obdobjih olajšajo rast vegetacije, zaradi tega pa je tudi izbor rastlin večji. Če panele montiramo na podstavke, ostane streha pohodna in vsaj delno uporabna za rekreacijo. Zato sta fotovoltaika in zelena streha komplementarni tehnologiji, ki ena drugi izboljšujeta učinek. Na tako streho lahko sadimo nizke rastline in grmovnice, s čimer se vsi ugodni učinki še povečajo.

 

Fotovoltaika na zeleni strehi

Elektriko iz solarnih modulov uporabimo tudi za pogon črpalk za zalivanje med sušo

 

Postavitev in izkoristki

Statiki za konstrukcije, ki stojijo na odprtem, najprej preverijo učinek vetra na stabilnost. Za postavitev panelov zato zadostuje vitka konstrukcija iz Al cevi in križnih spon, vse skupaj pa stoji na razmeroma lahkih betonskih ploskovnih temeljih. Tudi masa panelov je nizka, zato v skupni obremenitvi strehe z gradbenega vidika taka postavitev ne pomeni omembe vredne dodatne obtežitve. Učinek fotovoltaike na zeleni strehi so več let merili na več objektih, zato so rezultati znani. Po petih letih so ugotovili, da je bil učinek modulov na taki strehi za 6% višji kot na enako veliki strehi z bitumenskim zaključnim slojem. Če so paneli hladnejši za 1°C se izkoristek poveča za okrog 1%. Streha z nasutjem se poleti ogreje do 50°C, temna bitumenska celo do 70°C, temperatura zelene strehe pa nikoli ni presegla 35°C. Meritve na zelenih strehah v Hong Kongu so pokazale, da je izplen solarne elektrike višji celo za 8,3% v primerjavi z »golimi« strehami.

baner soncne elektrarne

Pred postavitvijo modulov pa je potrebno, da streha ozeleni po vsej površini, kar lahko traja sezono ali dve. Ko rastline prerastejo površino, je učinek hlajenja najvišji, problemi zaradi vetra in prašenja površine modulov s prstjo ali substratom pa odpadejo. Taka streha pa ima lahko samo eno pomanjkljivost, ki moti zlasti arhitekte. Če so dvignjeni paneli vidni z ulice je to neugodno s stališča estetike stavbe.

 

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI