Prva montažna plus energijska hiša v Sloveniji – nadstandardno bivanje za minimalne stroške

Zanimanje za gradnjo nizkoenergijskih in pasivnih hiš v Sloveniji v zadnjih letih hitro narašča. V podjetju Lumar IG, vodilnem slovenskem proizvajalcu montažnih pasivnih hiš, so bili na področju gradnje pasivnih hiš v Sloveniji med prvimi, prvo pasivno hišo so postavili že leta 2007.


Zanimanje za gradnjo nizkoenergijskih in pasivnih hiš v Sloveniji v zadnjih letih hitro narašča. V podjetju Lumar IG,  vodilnem slovenskem proizvajalcu montažnih pasivnih hiš, so bili na področju gradnje pasivnih hiš v Sloveniji med prvimi, prvo pasivno hišo so postavili že leta 2007.

hisa_lumar


Doslej so postavili največ pasivnih hiš v Sloveniji, v katerih družine bivajo že nekaj časa in njihovi odzivi so odlični. Lumar je prvi slovenski proizvajalec, ki je prejel prestižni certifikat Passivhaus inštituta za pasivno hišo, ki je hkrati tudi plus energijska hiša. Gre za tipsko hišo Primus, ki jo je podjetje postavilo za našega telovadca Mitjo Petkovška.

 

Da je Lumar tehnologija vodilna na tem področju v Sloveniji potrjuje tudi dejstvo, da je Lumar edini slovenski proizvajalec s certifikatom Passivhaus inštituta za konstrukcijski sistem za gradnjo pasivnih hiš. Standardizirani in certificirani projektni detajli, nadzirani in certificirani proizvodni procesi ter kakovostna montaža so potrebni pogoji, da pasivna hiša tudi v realnosti ponuja prijetno bivalno ugodje ob nizkih stroških porabe.


Sodobno arhitekturno zasnovana tipska hiša Primus 137 iz linije Avantgarde, zgrajena za Mitjo Petkovška in njegovo življenjsko sopotnico Mojco Rode, združuje vse navedene prednosti tehnologije Lumar, kot energijska plus hiša s pozitivno energijsko bilanco pa s pomočjo integrirane sončne elektrarne na strehi proizvede še enkrat toliko energije, kot je porabi za svoje delovanje.


Družina Petkovšek-Rode je od vselitve izkusila že vroče poletne in hladne zimske dni. Skupni stroški za ogrevanje na letnem nivoju znašajo okoli 50 do 60 EUR. Bivalna klima je skozi vse leto odlična, temperatura tudi v najbolj vročih poletnih dneh ne presega 26°C. Sistem prezračevanja zagotavlja kakovosten in vedno svež zrak.


Pasivna plus energijska hiša Primus 137 je prejela številne nagrade: na sejmu Dom priznanje Zelena misija 2011, na letošnjem celjskem dnevu energetske varčnosti je v okviru Nagradnega natečaja za energetsko varčne objekte v Sloveniji prejela nagrado v novi kategoriji plus energijska hiša, v začetku leta 2011 pa je bila v brošuri evropskega projekta Od zibelke do zibelke (C2C Network) predstavljena kot primer dobre prakse na področju gradbeništva.


Mitja_Petkovsek

Mitja Petkovšek:

»Prvo kar mi pride na misel je to, da se nama z Mojco kar zasmeji, ko po dopoldanskem treningu prideva domov, v prijeten naravni hlad, v 24-25°C, medtem ko je zunaj 32°C,« pravi Mitja Petkovšek in nadaljuje: »Samo v obeh kratko trajajočih vročinskih špicah se je  temperatura občasno dvignila nekaj desetink nad 25°C. Tako kot pozimi, ko pasivna hiša v notranjost ne spusti dosti mraza, tako tudi poleti vročina le stežka prodre v notranjost. Seveda pa je potrebno imeti nekaj hišnega “upravljalskega” občutka.

Najučinkovitejša zaščita so žaluzije, s katerimi preprečiva soncu, da bi skozi stekla segrevalo hišo. To je še posebej pomembno avgusta, ko je sonce že precej nižje in tako že kar globoko prodira v hišo. Naslednja enako pomembna metoda je pravilno prezračevanje. Niti ena noč v celem poletju ni bila tako topla, da ne bi bilo mogoče ponoči s priprtimi okni kvalitetno ohladiti hiše. Če so čez dan temperature zelo visoke, zapreva vsa okna, za svež in obenem ohlajen zrak pa poskrbi prezračevalna naprava. Ta je povezana z geosondo, ki s hladom kamnin iz globin ohladi vstopajoči zrak na 15°C, to je t.i. pasivno hlajenje. Z notranjimi viri toplote nimava večjih težav, saj z energijo ravnava skrbno (npr. televizije ne puščava prižgane po nepotrebnem), električne naprave pa so kar se da varčne.«


Več na www.lumar.si

tel.: 02 421 67 50


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI