S prezračevanjem izboljšamo kvaliteto življenja in privarčujemo

S prezračevanjem izboljšamo kvaliteto življenja in privarčujemo

Projektiranje prezračevanja

Pri projektiranju prezračevanja in ostalih strojnih instalacij je zelo pomembno, da se jih lotimo dokaj zgodaj, najbolje že pri sami arhitekturni zasnovi objekta. Prezračevanje je možno sestaviti tako, da v samem stanovanju ni posebnih večjih posegov in so vidni samo končni elementi. Razvodi se lahko izvedejo pod estrihi, v sami AB plošči ali pa v spuščenih stropih. Zrak se dovaja v čiste prostore (spalnica, otroška soba, kabinet, dnevna soba) in odvaja iz umazanih prostorov (kopalnica, wc, kuhinja, shramba).

prezracevanje rekuperator

Izmenjava zraka med prostori

Pomembni so pretoki zraka med prostori, da se zrak kar najbolje izkoristi. Količina izmenjave mora biti pravilno predvidena in sicer 0,3-0,4 volumna na uro v povprečnem obratovanju, ob maksimalni izmenjavi pa naj bi dosegli 0,8x izmenjavo. Ob odsotnosti mora biti sistem na minimumu, nasploh je pomembno, da se nastavi tedenska ura in ob tem primerno izmenjavo.

Upravljanje in vzdrževanje prezračevalne naprave

Večina  prezračevalnih naprav je zelo preprostih za vzdrževanje in čiščenje. Pri rekuperatorju je potrebno redno menjati filtre (vsaj enkrat letno), odstraniti morebiten prah v njej in občasno dobro oprati tudi toplotni izmenjevalec. Kakšnega dodatnega vzdrževanja pa sama naprava in sistem ne potrebujejo. Periodični pregledi niso obvezni, možno pa jih je pričakovati v prihodnosti. Ključen vpliv za brezhibno delovanje naprav ima tako še vedno uporabnik sam, s tem ko prezračevalno napravo redno pregleduje in vzdržuje.

Učinki prezračevanja stanovanj, poleg energetskih prihrankov

Kvalitetna gradnja, novi izolacijski materiali in tesnjenje stavb so posledice želja in potreb po energetski varčnosti in varovanju okolja, kar je posledično privedlo do potrebe po prezračevanju z rekuperacijo odpadne toplote. Majhna izguba toplotne energije skozi ovoj stavbe in okna zadrži tudi vso vlago, katero imamo v hiši zaradi dihanja, kuhanja, pranja, likanja ter tuširanja. Z bivanjem v neprezračevani hiši upada tudi kvaliteta zraka: koncentracija ogljikovega dioksida raste, vonjave iz kuhinje, kopalnice in sanitarij se kopičijo…, kar ustvari nevzdržne razmere za bivanje. V kolikor ob tem nimamo vgrajenega prisilnega prezračevanja, se zatečemo k odpiranju oken, s tem pa popolnoma izničimo investicijo v izolacijo in ostale stavbne elemente, ki sestavljeno toplotni ovoj zgradbe.

 baner prezracevanje

Takšno prezračevanje deluje le dokler je okno odprto, hkrati pa se v tem času ne moremo izogniti vsem zunanjim dejavnikom, ki prihajajo skozi okno: hrup, prah, cvetni prah, insekti,… Vgrajeno prezračevanje pa redno oskrbuje stanovanje ali stavbo s svežim zrakom, s tem odpravlja mnoge težave sprotno in nemoteno, hkrati pa zagotavlja tudi energetske prihranke.

Prednosti naknadne vgradnje prezračevanja v obrti in industriji

Prezračevalni sistem z rekuperacijo toplote se lahko uporabi skoraj  v vsaki panogi. Pri večjih sistemi lahko že prenosniki toplote z nižjimi izkoristki, pomenijo prihranke 40,50 lahko tudi 100kW povratka na uro. Takšna investicija se tudi ekonomsko hitro povrne. Tudi ostali učinki (svež zrak, brez neprijetnih vonjav, manj prahu) so prihranki, a se konkretno težje preračunajo, vsekakor pa se pokažejo v boljši učinkovitosti zaposlenih, lahko tudi skozi manj zdravstvenih težav in posledično manj izostankov od dela.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI