Legionela

Pred dvema mesecema smo vgradili solarne celice, sedaj si vodo za  umivanje tako segrevamo.


Barbara:
Pred dvema mesecema smo vgradili solarne celice, sedaj si vodo za  umivanje tako segrevamo. Zanima me kako je z legionelo,  ali se lahko razvije v ceveh, ker na kotlu kaže manj kot 60 stopinj, večinoma med 45 in 55 stopinj. Kaj naj naredimo, da se nebi razvila?

Odgovor:
Nizkotemperaturni sistemi, poleg energetskih prednosti, prinašajo tudi nekaj pomanjkljivosti. Ena od teh je možnost okužbe z legionelo. Čeprav je tema skoraj vsak dan v časnikih, je resnična možnost okužbe veliko manjša, kot zgleda na prvi pogled.

 

Da bi se z bakterijo okužili, je potrebno vdihniti drobne kapljice v obliki aerosola, za kar je majhna možnost samo med tuširanjem, pitje okužene vode pa ne bo povzročilo nobenih posledic. V vodi, ki ima temperaturo pod 20 in nad 60°C, se bakterije ne morejo razviti. Čeprav je temperatura vode v vašem sistemu primerna za razvoj bakterij, se ob običajni dnevni porabi za pranje in tuširanje ter zaradi stalnega pretoka in dotoka sveže sanitarne vode iz omrežja, legionele ne bodo mogle razviti. Majhni hišni sistemi so veliko varnejši od večjih, saj v njih običajno ne nastajajo »žepi« v katerih voda lahko zastaja. Vsi znani primeri okužbe so posledica stika z vodo iz velikih hotelskih, bolnišničnih ali kopališčnih sistemov, za okužbo domačega solarnega sistema pa v Evropi še nismo slišali.

 Da bi si zagotovili popolno zaščito in popolnoma izključili možnost okužbe, predlagamo, da vsak mesec za krajši čas vključite električni grelnik, ki je verjetno nameščen v vašem solarnem bojlerju. To naredite takrat, ko bo temperatura v njem čim višja, saj boste za dogrevanje na temperaturo okrog 70°C porabili zelo malo elektrike. Nato po vrsti odprete vse pipe v hiši, dokler iz njih ne priteče topla voda. S tem ste popolnoma razkužili sistem in se nato lahko pomirjeni prepustite vsakršnim kopalniškim užitkom.

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI