Enostavni energetski ukrepi

Enostavni energetski ukrepi. Odprtine, ki žrejo toploto. Pravi in nepravi ukrepi, če denarja preprosto ni

enRazmere na vseh področjih so se spremenile, za veliko ljudi tudi na slabše. zima pa dodatno pokaže vse pomanjkljivosti večine naših stavb, od blokov do enodružinskih hiš. Tudi prazne hiše je potrebno vsaj malo ogreti, da bi preprečili škodo zaradi zamrznitve vodovodov, ali pojava vlage in plesni. Enostavni energetski ukrepi nam lahko zadeve olajšajo.

 

 enostavni energetski ukrepi ogrevanje

Štiri centimetre debele plošče iz stiropora uspešno preprečujejo vdor hladu in prepihov

 

Hiše so danes lahko prave energetske luknje

Večino hiš smo pri nas zgradili v časih, ko so bila velika in netesna okna čisto običajna stvar ter tanke stene, z malo ali nič toplotne izolacije. Večina jih je prevelikih, saj so grajene za bivanje dveh generacij, od katerih pa je mlajša odšla drugam. Stavbe so kot otroci graditeljev, saj so jih dobesedno postavili z lastnimi rokami in dolga leta dograjevali. Danes so to energetske luknje, ki jih ostareli stanovalci prostorsko in energetsko še komaj obvladujejo. Kaj torej storiti, ko je denarja premalo.

 

Pravi in nepravi ukrepi, če denarja preprosto ni

Vrstni red pravilnih reševalnih ukrepov je znan, najprej toplotna izolacija in šele nato menjava kurilne naprave. Vendar se v denarnem krču ljudje odločajo drugače. Če od kurilnega olja preidemo na pelete, bomo s tem ceno kuriva zmanjšali skoraj za polovico, kar je ogromno. Za vgradnjo peletnega gorilnika z majhnim sistemom za dobavo pelet bomo plačali okrog 2.200 EUR, s čimer se vložen denar pri porabi okrog 2.000 litrov olja na leto, povrne že čez dobri dve leti. Prednost tega posega je, da se prihranki takoj vidijo, kurivo pa lahko kupujemo na obroke, kadar imamo denar.

Prvi pravi ukrep je polaganje izolacije na tla podstrehe. To je razmeroma poceni poseg, ki ga lahko opravi vsak sam, saj je pri tem potrebno samo odviti zvitke mehke izolacije in jo razprostreti. Izolacijo polagamo v debelini najmanj 30 cm, kar nas bo stalo okrog 9 EUR na kvadratni meter.

 

Odprtine, ki žrejo toploto

Poleg delnega zapiranja radiatorjev v prevelikih hišah je potrebno pozimi čim bolj zatesniti okna in vrata v sobah, ki jih ne uporabljamo.

Pri tem ni pomembno, kaj bodo rekli sosedi, glavno da bo poraba kuriva čim manjša. Najbolj poceni so 4 cm debele plošče stiropora, ki jih lahko vsak sam prireže z nožem in z njimi z notranje strani toplotno izolira okenske in vratne odprtine, ki slabo tesnijo. Plošča standardne velikosti 1 x 0,5 m, debeline 4 cm stane 2 EUR, energetska korist pa bo mnogo večja. Pomaga tudi, če ploščo tesno vložimo samo na spodnjem robu, saj s tem preprečimo padec zraka, ki se ohladi ob šipi in nato kot prepih nad tlemi hladi prostor. S spuščanjem rolet v hladnih nočeh pa dodatno zmanjšamo izgube toplote.

Kadar je stanje izredno, je potrebno uporabiti tudi izredne ukrepe, saj lahko na videz majhni in poceni posegi kratkoročno prinesejo veliko energetsko korist in preprečijo škodo.

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI