Kako so prihranili skoraj sto tisoč evrov

Sonce in zemlja nam ne pošiljata računav za energijo, izkorisitmo ju brezplačno …Kako so prihranili skoraj sto tisoč evrov

Sonce in zemlja nam ne pošiljata računav za energijo, izkorisitmo ju brezplačno …

V Medpodjetniškem izobraževalnem centru v Novi Gorici, ki ima 5112 kvadratnih metrov uporabnih površin, bodo na leto za hlajenje in ogrevanje prihranili kar 90 tisoč evrov. Takšno razliko zagotavlja sistem Solinterra®, ki objekt ogreva in hladi z energijo sonca in zemlje. Poglejmo še nekaj pomembnih številk o prihrankih tega sistema.

Po prvotnem projektu bi Medpodjetniški izobraževalni center ogrevali s 375-kilovatnim in hladili s 428-kilovatnim agregatom. Letni stroški ogrevanja bi znašali slabih 58 tisoč, stroški hlajenja pa  dobrih 27 tisoč evrov, pri čemer je treba opozoriti, da hlajenja ne bi izvajali julija in avgusta, ko je zaradi počitnic objekt zaprt. Skupaj bi za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje in potrebno električno energijo za delovanje obtočnih črpalk in ventilatorjev plačali 94.242 evrov.

 

dulc matej  solinterra ogrevanje hlajenje

V Medpodjetniškem izobraževalnem centru v Novi gorici bodo s sistemom Solinterra na leto prihranili kar 90 tisoč evrov, saj objekt ogreva in hladi sončna energija in energija zemlje.

 pasica aplikacija

 

S sistemom Solintera® so se stroški hlajenja znižali za okoli 26 tisoč evrov in so za skoraj 25-krat nižji od stroškov po prvotnem projektu. Pričakovani letni stroški ogrevanja bodo nižji za okoli 57 tisoč evrov oziroma kar 55- krat manj kot po prvotnem projektu. Ker je v objektu vgrajena najboljša oprema in njihove komponente z najmanjšo porabo električne energije, bo skupni prihranek na leto znašal 90 tisoč evrov. Investicija se bo povrnila v manj kot petih letih, saj je sistem Solintera® za dražji.

 

Stroški za eno leto samo 4.593 evrov (2015/16)

Od junija 2015 in do junija 2016 so tako porabili le za 1.347 evrov za ogrevanje za hlajenje 1.036 evrov za pripravo sanitarne tople vode 150 evrov ter največji strošek je za prezračevanje in sicer 2.060 evrov.  V tej ceni je upoštevan komplet storšek vseh obtočnih črpalk, ventilatorjev in regulacije.

Objekt s tako majhno porabo energije sodi v razred pasivnega objekta oz. skoraj nič energijski objekt  saj je letna poraba energije za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje in sanitarno toplo vodo  5,9 kilovatnih ur na kvadratni meter. Objekt je zgrajen v nizkoenergetskem razredu (35kWh/m2/leto) in je rezultat več kot odličen in dokazuje, da za tako nizko porabo ni treba graditi v pasivnem sistemu. Objekt ima s sistemom Solinterra® na strehi več kot 300 kvadratnih metrov sprejemnikov sončne energije. V in pod objekt je vgrajenih preko 50 tisoč metrov cevi za shranjevanje energije.

 

Solinterra dulc

Delovanje sistema Solinterra

 

Luksemburški patent, slovenska izvedba

Sistemom Solinterra®, ki ga je prek patentov luksemburškega znanstvenika Edmonda D. Kreckéja razvilo slovensko podjetje Dulc, je zasnovan tako, da v čim večji meri izkoristi brezplačne naravne vire. Za ogrevanje objekta izkorišča sončno energijo prek sončnih kolektorjev. Ker je sončne energije poleti največ in pozimi zelo malo, se toplota shranjuje v zemeljski zalogovnik pod objektom. Ogrevanje ni izvedeno na klasični način ampak prek temperaturne bariere na zunanji strani zida.

Tako so cevi položene na zunanjo stran zidu, takoj pod toplotno izolacijo, v cevi pa se dovaja voda s stalno temperaturo med 18 in 22 stopinjami Celzija. Poleti ima dovedena voda, s čimer hladimo zunanji ovoj, isto temperaturo. Za hlajenje se uporablja energija hladne zemlje, ki je na globini dveh do treh metrov vedno med 9 in 12 stopinjami Celzija. Tako objekt dodatnih hladilnih naprav ne potrebuje. Sistem Solinterra®  je prihodnost k uresničevanju ciljev evropske unije o nič energijskih zgradbah, kateri stopi v veljavo že čez leto in pol in na tak način se to lahko uresniči že danes.

Kontaktirajte ponudnika

"*" indicates required fields

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI