Plinski kondenzacijski kotel spada med najvarčnejše in okolju prijazne načine za proizvodnjo toplote. Če mu dodamo še termosolarni sistem za ogrevanje sanitarne vode in prostorov, dobimo učinkovito napravo, z nizko porabo plina in velikim izkoristkom.
Manjša poraba plina bo povzročila nižje stroške ogrevanja ter zmanjšala odvisnost od fosilnih goriv.
![]() |
Kondenzacijski je dobra naložba
Lastniki hiš morajo že danes misliti na prihodnost, če želijo zanesljivo in čim ceneje ogrevati svoje prostore. Ocenjujemo, da bo plin tudi v prihodnjih desetletjih ostal pomemben del energetske oskrbe, zato je vgradnja sodobnega kondenzacijskega kotla zagotovo dobra rešitev. Ima izkoristek do 98%, ter izjemno učinkovito spreminja fosilno gorivo v toploto, saj v primerjavi s starejšimi plinskimi kotli ob enakem učinku porabi za 30% manj plina. Kondenzacijske kotle lahko vgradimo kamorkoli, v nove in stare stavbe, eno ali večstanovanjska poslopja ter v javne, obrtne ali poslovne objekte vseh vrst.
Plin in sonce - učinkovita kombinacija
V ogrevanje prostorov in sanitarne vode vloži štiričlansko gospodinjstvo skoraj 90% vse porabljene energije, kar je odločno preveč. Velik prihranek lahko dosežemo že s termosolarnimi kolektorji površine 5 m2, saj bomo z njimi za 60% zmanjšali porabo energije za ogrevanje sanitarne vode. Poleti bodo sončni kolektorji v celoti prevzeli to nalogo, kotel po lahko več mesecev ostal izklopljen. Če vgradimo še več kolektorjev, lahko z njimi ogrevamo vodo in delno tudi prostore, celotno porabo energije za ogrevanje pa znižamo do 40%.
Kolektorji so koristni tudi v prehodnem času in pozimi, saj z njimi predgrejemo vodo, ki jo nato plinski kotel dogreje na potrebno temperaturo vtoka v sistem ogrevanja prostorov. Zajemanje toplote sonca je tako koristno, da je ob novogradnji ali predelavi stare stavbe potrebno vedno preveriti možnost vgradnje termosolarnega sistema.
![]() |
Kolektorji za dodatne prihranke
Najpomembnejši sestavni del solarnega sistema so sončni kolektorji, saj toploto sončnega sevanja pretvorijo v uporabno obliko. Danes še vedno najpogosteje vgrajujejo ravne kolektorje, poleg teh pa tudi cevne ali vakuumske. Ravni kolektorji so cenejši, vendar zmogljivi ter primerni za ogrevanje vode in prostorov, vakuumski pa imajo nekoliko višji izkoristek, za enak učinek pa potrebujemo manjšo površino. Bolj učinkoviti so tudi v oblačnem vremenu, solarni donos je za okrog 30% višji, vakuumska izolacija grelnega elementa (absoberja) pa zmanjšuje toplotne izgube. Tudi način vgradnje obeh tipov je podoben ter odvisen od mesta montaže, nagibnega kota in usmerjenosti glede na strani neba.
Nova, premium toplotna črpalka za ogrevanje sanitarne vode in subvencije zanje 29.06.2015 15:38 Toplotna črpalka je ekološko najprijaznejši in energetsko najcenejši način ogrevanja prostorov in/ali sanitarne vode.
S toplotno črpalko Coolwex by Orca stanovalci 50 let stare hiše z 220 m2 letno prihranijo 2.000 EUR 29.06.2015 15:20 En sistem varčno ogreva dvoje stanovanj z ločenim nadzorom porabe
Toplotna črpalka + solarni sistem 26.06.2015 10:59 Zamislite si na svoji strehi solarne panele za zajemanje energije iz narave, minimalne stroške ogrevanja in prav nobenih emisij. Kaj bi lahko bilo boljše?