Kapilarni sistem ogrevanja

Pri odločitvi o gradnji hiše, se marsikateremu investitorju že na začetku poraja vprašanje, na kakšen način se bo pozimi hiša ogrevala in morebiti poleti pohlajevala. Pri takšnih razmišljanjih in zahtevah je v hišo smiselno vgraditi takšen sistem, ki nekako omogoča delovanje skozi vse leto.

ImagePri odločitvi o gradnji hiše, se marsikateremu investitorju že na začetku poraja vprašanje, na kakšen način se bo pozimi hiša ogrevala in morebiti poleti pohlajevala. Pri takšnih razmišljanjih in zahtevah je v hišo smiselno vgraditi takšen sistem, ki nekako omogoča delovanje skozi vse leto.
 

Takšno kombinirano delovanje omogoča Uponor kapilarni sistem cevnih mrež. Po vgradnji cevnih mrež sistem zagotavlja optimalno udobje ter zdravo klimo v prostoru. Arhitektonski pomisleki (fleksibilnost, vgradna višina, nevsiljiva tehnična oprema) in stroškovni dejavniki pogosto igrajo pomembno vlogo pri izbiri ogrevalnega/hladilnega sistema. Kot nizko-energijski sistem pripomore Uponor kapilarni cevni sistem k zmanjševanju obratovalnih stroškov in k zaščiti okolja na dolgi rok. Vse te prednosti so se do sedaj s pridom uporabljale v glavnem v velikih komercialnih, poslovnih in bančnih zgradbah. Uponor cevne mreže se danes vgrajujejo z velikimi uspehi v novih zgradbah kot tudi pri adaptacijah ali modernizacijah obstoječih zgradb. Z neprekinjenim razvojem cevnih mrež se današnji sistemi, kot je to na primer Uponor kapilarna mreža F, uporabljajo s pridom tudi v manjših zgradbah in stanovanjskih hišah.

 

Uponor kapilarni sistem – ogrevanje in/ali hlajenje tudi v obstoječih zgradbah preko …

 

… stene
Image

 

 

 

 

 

 

 

 

… tal  
Image

 

 

 

 

 

… stropa
Image

 

 

 

 

Vgradne prednosti
Zaradi tankih kapilarnih cevi velikosti 4,3×0,8 mm znaša minimalna celotna višina prekritja pri talni in stenski izvedbi 8 mm, pri stropni izvedbi pa 10-15 mm. Kapilarne mreže je možno vgraditi v suhomontažne konstrukcije in tudi v klasično grajene površine. Razvod lahko prekrijemo z vsemi običajnimi maltami, lepili in izravnalnimi materiali. Nizka vgradna višina  omogoča vgradnjo tudi ob prenovah hotelov, bolnišnic ali bivalnih prostorov, saj sistem po višini zasede izredno malo prostora. Prilagodljivost in upogljivost  kapilarnih mrež omogoča montažo tudi na neravne površine tal, sten ali stropov.

 

Energetske prednosti
Sistem deluje z bistveno nižjimi dovodnimi temperaturami, ki se gibljejo od 26-34oC, kar je za 8-10K manjše od klasičnih talnih ogrevanj. To pomeni, da je temperatura dovoda vedno blizu želeni temperaturi v prostoru, kar velja enako za ogrevanje in za hlajenje.

 

Zaradi izjemno hitrega odzivnega časa in dobrih hladilnih učinkov, je regulacija dinamična in dopušča uporabo obnovljivih virov energije v kombinaciji s toplotnimi črpalkami. S tem so zagotovljeni tudi nizki stroški obratovanja.

 

Bivalno ugodje
Uponor kapilarni cevni sistem zagotavlja prijetno atmosfero z direktnim učinkom na telo. Temperatura zraka v prostoru je lahko 2-3oC nižja brez nevarnosti, da bi se bivalno ugodje poslabšalo. Kroženje zraka je bistveno manjše kot pri radiatorskem ogrevanju, kar je dobra novica za tiste, ki trpijo za alergijami. Posledica nižje temperature zraka v prostoru je tudi nižja relativna vlaga, kar je dodaten argument za uporabo. Vse naštete prednosti veljajo tudi kadar prostore hladimo.

 

Sistem spada med sodobne in energetsko varčne načine ogrevanja. Ko je položen v estrih, potrebuje le četrtino zagonskega časa v primerjavi z zagonskim časom obi-čajnega talnega ogrevanja. To pa pomeni, da sta regulacija in krmiljenje ogrevanja ali hlajenja enostavnejša. V odvisnosti od namena sistema (ogrevanje; hlajenje; ogrevanje in hlajenje) lahko uporabimo radijsko vodene ali standardne 230V/24V regulacijske elemente.

 

Primerjava učinkovitosti
Če je na površini 1m2 položena običajna večplastna cev UPONOR UNIPIPE 16×2 mm (razmak med cevmi je 150 mm), znaša obseg cevi 50,3 mm, dolžina cevi pa 6,67m/m2. To pomeni, da znaša aktivna površina cevi 0,34 m2/m2.

 

V primeru uporabe UPONOR kapilarne mreže s cevmi dimenzije 4,3×0,8 mm (razmak med cevmi je 20 mm), znaša obseg cevi 13,5 mm, dolžina cevi pa 50 m/m2. Aktivna površina cevi je torej 0,675 m2/m2, kar pomeni 98% povečanje površine v primerjavi z običajnim talnim ogrevanjem. Zaradi večje kontaktne površine so tudi reakcijski časi primerno krajši.

 

Montaža
Uponor kapilarne cevne mreže lahko enostavno priključimo na dovodne večplastne Uponor Unipipe cevi ali katerekoli druge cevi, saj se v prodajnem programu tega sistema nahajajo tudi različni spojni elementi, fitingi in druga oprema. Podrobnejše podatke o Uponor kapilarnem sistemu in ostalih sistemih lahko dobite pri zastopniku, firmi TITAN d.d. iz Kamnika. •

 


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI