Inovativna temeljna blazina za novograditelje

Inovativna temeljna blazina za novograditelje

 

Novograditeljem predstavljamo optimalno rešitev temeljenja na potresno ogroženih področjih.

 

Poleg energijske učinkovitosti obstoječih in novo grajenih stavb, ki iz leta v leto dobiva večji pomen, je dolžnost vseh udeležencev gradnje, da temeljito razmislijo o spremenjenih pogojih gradnje in posledično morebitnih vplivih na stavbo.

 

Temeljenje na izolacijski podlagi je prav gotovo eno izmed tovrstnih novih načinov gradbene prakse. Ob nekajletnih raziskavah vpliva potresa na stavbe, ki so grajene na temeljni plošči s podloženo toplotno izolacijo, se je razvila inovativna rešitev temeljne blazine za potresno varno gradnjo nizkoenergijskih ali pasivnih stavb in ne le to.Temeljna plošča, vgrajena na toplotni izolaciji iz ekstrudiranega polistirena, je že dalj časa spoznana kot ustrezna rešitev temeljenja energijsko učinkovitih stavb. Zaradi enostavne, mnogo hitrejše, pa tudi cenejše izvedbe temeljenja v primerjavi s klasičnimi pasovnimi temelji, se je temeljna plošča tudi v Sloveniji zelo hitro uveljavila. Za razliko od držav severneje od nas ima Slovenija bolj ali manj potresno ogrožena področja, zato je inovacija temeljne blazine, ki ne dovoljuje zdrsov med posameznimi sloji konstrukcijskega sklopa za zdaj najustreznejša rešitev za novograjene objekte na ogroženih lokacijah.

 

Temeljna blazina Seismic
TEMELJNA BLAZINA SEISMIC je nadgradnja dosedanjega načina izvedbe toplotno izolirane temeljne plošče. Obvezni sestavni del blazine je XPS toplotna izolacija imenovana SEISMIC, in v primeru večslojne izolacije tudi dvostransko lepilna hidroizolacija. Temeljna blazina, kot se imenuje novi konstrukcijski sklop, je kompozit temeljne plošče, toplotne in hidro izolacije, ki ob potresnih sunkih deluje sovprežno in zaradi njene prožnosti tudi kot dušilec potresnih sil.

Za lažje, nizke in gabaritno stabilne stavbe se v temeljno blazino zaradi dodatne, včasih tudi ekscentrične potresne obremenitve vgradi toplotna izolacija tlačne trdnosti najmanj 400 kPa, pri težjih, vitkejših in višjih stavbah uporabimo trdnejšo FIBRANxps izolacijo 500 ali 700 kPa tlačne trdnosti.

 

 

 

fibran prerez

Detajl izvedbe
•    finalni sloj
•    estrih
•    FIBRANxpe izolacija udarnega zvoka
•    AB temeljna plošča
•    FIBRANxps SEISMIC 400-L (500-L, 700-L)
•    dvostransko samolepilna hidroizolacija
•    FIBRANxps 400-L (500-L, 700-L)
•    podložni beton
•    tampon
•    zemlja

 

 

Gradnja temeljne blazine
Pri temeljnih blazinah poznamo več različnih sestav; ustrezno pa izberemo glede na lokacijo objekta in njeno potresno ogroženost, prisotnost podtalnice in seveda želeno energijsko učinkovitost stavbe. Prikazana je najpogostejša in najbolj optimalna rešitev temeljne blazine na potresno bolj ogroženem območju. Dvostransko lepilna hidroizolacija, ki  povezuje dva sloja FIBRANxps toplotne izolacije, je že ob montaži mehansko zaščitena pred poškodbami. Zgornja  FIBRANxps SEISMIC izolacija se spoji z betonom temeljne plošče, tako da celotna temeljna blazina deluje sovprežno, s čimer so kontrolirani pomiki spodnjega dela stavbe tudi v primeru intenzivnejšega potresa. Inovacija temeljne blazine, ki temelji na varnosti energijsko učinkovitih stavb na potresno ogroženih območjih, je nov pristop gradnje na temeljni plošči v svetu, zato smo za pomoč pri načrtovanju in izvedbi na spletni strani pripravili podrobnejša pojasnila in rešitve za kombinacijo zgoraj omenjenih situacij.

 

Protipotresna temeljna blazina v praksi

Prvi sloj plošč FIBRANxps 400-L polagamo na utrjeno zravnano peščeno podlago, ali pa na predhodno izveden podložni beton. Pomembna je natančna zasnova prve linije, da pri nadaljnem polaganju ne bi imeli težav. Pazljivo izrežemo vse preboje toplotne izolacije za kanalizacijske cevi in  drugo potrebno inštalacijo. Dolžino toplotno izolacijskih plošč po potrebi prilagajamo.

 

 

fibran izolacija 1

 

 


 

Hidroizolacijski sloj predstavlja obojestransko samolepilna hidroizolacija, ki jo polagamo prečno na linijo polaganaja toplotne izolacije, da jo medsebojno povežemo. Zgornjo zaščitno folijo dvostransko samolepilne hidroizolacije ohranimo, da ščiti lepljivo površino pred prahom. Pazljivo spojimo preklope hidroizolacijskih trakov. Dodatno zavarimo hidroizolacijo na prebojih, ki jo namestimo po ceveh navzgor.

 

 

fibran izolacija 2

 

 


 

Na nalepljeno hidroizolacijo postavimo opaž temeljne plošče, v katerega pozneje polagamo drugi sloj toplotne izolacije, v tem primeru FIBRANxps SEISMIC 400-L. Ob notranjem robu opaža pazljivo odstranimo zaščitno folijo hidroizolacije in FIBRANxps SEISMIC 400-L polagamo z zamikom opečne vezave. Po potrebi plošče razrežemo. Pri polaganju plošč FIBRANxps SEISMIC 400-L na lepljivo površino hidroizolacije, zaščitno folijo obojestransko samolepilne hidroizolacije postopoma odstranjujemo.

 

 

fibran izolacija 3

 

 


 

Sloj toplotne izolacije zaščitimo pred vročim soncem in morebitne špranje na stikih plošč zatesnimo. Tesnilne folije ne smemo uporabiti, da se sloj toplotne izolacije SEISMIC preko reliefno oblikovane površine spoji z betonom temeljne plošče. Sledi nameščanje armature in betoniranje.

 

 

fibran izolacija 4

 

 


 

 


 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI