Izolirati znotraj, če drugače ne gre!

Izolirati znotraj, če drugače ne gre!

Splošno znana so pravila o lokaciji toplotne izolacije na obodnih površinah ogrevanega ali hlajenega prostora – izolira se iz zunanje oz. hladne strani.

Kaj pa, če to ne gre?

Navajamo nekaj osnovnih napotkov za samograditelje v primeru nujne toplotne sanacije sten, stropov in poševnih streh iz notranje strani. Dobro je poznati tako teorijo kot vedeti za izkušnje iz prakse.

V čem je problem notranje toplotne izolacije?

•             Z notranjo izolacijo zmanjšamo akumulacijo v masivni steni ali stropu.

•             Paroprepustne toplotne izolacije, kot so mineralne volne, zahtevajo izredno pazljivo izvedeno parno zaporo na notranji strani za uravnotežen prehod vlage.

•             Pri delni notranji izolaciji lahko pride do toplotnega mostu, zato se je koristno posvetovati s strokovnjaki.

Toplotna izolacija iz notranje strani torej ni pravilo, vendar se ji včasih, še posebej pri več stanovanjskih objektih, ne moremo ogniti:

•             Toplotno izolacijo je potrebno namestiti kontinuirano po celotni površini, da ne povzročimo dodatnih toplotnih mostov, zato je najustreznejša samonosna izolacija, ki se jo lahko na površino prilepi (v primeru povsem neizolirane stene se lepilo nanese po vsej ploskvi).

•             Izolacija mora biti uravnoteženo paroprepustna, da učinkuje brez dodatnih parnih zapor. XPS izolacijske plošče, ki so izdelane za fasadne sisteme kot npr. FIBRANxps ETICS, delujejo v sistemu skupaj z ometi.

fibran1
Nanašanje ometa na notranjo stensko izolacijo FIBRANxps ETICS
fibran2
Izolacija podvojenega okenskega okvirja
fibran3
Ojačitev vogala notranje špalete

 Fasadni sistemi

Sanacija obstoječih hladnih sten

Primer iz prakse

Fasadna stena, grajena z votlakom deb. 20 cm je bila toplotno izolirana z Demit fasadnim sistemom, s toplotno izolacijo v debelini 5 cm. Ker se je namembnost prostora spremenila, je bilo potrebno povečati bivalno ugodje. Merjene temperature so bile sledeče:

•             zunanja temperatura: 0°C

•             temperatura prostora: 19,5°C

•             notranja temperatura ob steni: 16°C

UGOTOVITEV:

Občutena temperatura v prostoru, še posebej ob steni, je bila prenizka za ugodno počutje.

UKREP: sanacija iz notranje strani

Adaptacija fasade ni bila možna, zato se je stanovalec odločil za dopolnilno notranjo toplotno izolacijo. Na notranjo stran zunanje stene ter na špalete oken in vrat je z nizkoekspanzijsko poliuretansko peno nalepil FIBRANxps ETICS GF izolacijo, ki ima površinsko odprte pore za odličen oprijem. Na plošče, ki so izvedene s stopničastimi robovi v izogib linijskim toplotnim mostovom, je nanesel lepilno malto, v katero je vtisnil armaturno mrežico ter izvedel drugi sloj malte po principu tankoslojnih fasad. Tako je ob trdni FIBRANxps izolaciji dobil še mehansko odporno površino. Želeno gladkost stenske površine je pred opleskom pridobil z nanosom slikopleskarkega kita.

Meritve temperatur po sanaciji so bile narejene ob približno enakih pogojih kot pred sanacijo:

•             zunanja temperatura: 0°C

•             temperatura prostora: 19,5°C

•             notranja temperatura ob steni: 19°C

UGOTOVITEV:

Znatno se je izboljšalo ugodje bivanja, kljub relativno nizki temperaturi zraka v prostoru.

Ker ni temperaturnih razlik, ni strujanja zraka in občutena temperatura v prostoru je enaka dejanski temperaturi prostora. Podobno ugodje v prostoru občutijo stanovalci nizkoenergijskih hiš.


Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI