|
Bo pa treba uskladiti predvsem porabo električne energije z njeno proizvodnjo 
Z zanimivimi pogledi na prihodnost mobilnosti je postregel posvet Čevelj 3 (ime je skovanka besed Čista električna vozila za ekološko osveščene ljudi), ki so jih na povabilo organizatorja, podjetja Elaphe, v ljubljanskem Inštitutu Jožefa Stefana (IJS) javnosti predstavili strokovnjaki.
Usmerjenost v električne avtomobile
Stanko Hočevar iz kemijskega inštituta je v predavanju o pomenu energetike za delovanje družbe izpostavil, da se je, upoštevaje cene nafte, svet v zadnjem času gibal po najslabšem možnem scenariju. "Vozni park je treba preusmeriti v električne avtomobile. Čeprav se je to še pred desetletjem zdela znanstvena fantastika, je zdaj realnost. Sicer so to vzpodbudile podnebne spremembe, ki so najbolj populističen razlog za razvoj električnih vozil," je dejal fizik IJS Andrej Detela in med vzroki izpostavil tudi omejene vire energije. "Bencinski motor ima ob vožnji zunaj naselja le 20-odstotni izkoristek, v mestu celo samo petodstotnega. Izkoristek električnega motorja je 90 odstotkov. Pa še brez hrupa je," pravi Detela. Da uporabljamo tehnologijo, staro več kot sto let, še pravi in dodaja, da od takrat ni bilo bistvenih premikov v konstrukciji avta. "Električni avto pa spreminja koncept avta. Vendar pa pri obstoječih električnih avtih pogrešamo večje korake v razvoju, narobe je, da električni avti posnemajo klasični avto. Potreben je pogum, da si upamo tudi, ko ne vemo, kakšne rezultate lahko pričakujemo. Potrebna je odprtost navzven, dovoliti si sanjati. Potrebna je tudi odprtost navznoter, kar je predvsem pozornost," je prepričan.
Pravi, da je napaka pri električnem avtomobilu (EV), da posnema klasične avtomobile: "EV ne potrebuje 50 kW oziroma 100 kW močnega motorja, izkoristek je zelo dober tudi pri petih kW oziroma desetih kW in EV za mestno vožnjo, čemur je primarno namenjen, potrebuje le nekaj kilovatov."
EV slovenskega porekla
Vodja razvoja v Opremi Ravne Marijan Kotnik je razkril razvojni projekt električnega avtomobila, s katerim želijo, kot pravi, prispevati k človeški mobilnosti. "Razviti želimo atraktiven mestni avto, želimo ponuditi električni avto kot celoto. Učimo se ergonomije, razmišljamo tudi že o homologaciji. Razvoj elektromotorja je blizu konca, pripravljeno je tudi že vozilo za testiranje pogonskega sklopa," je razložil Kotnik in razkril, da naj bi bil avto brez baterij težek do 400 kilogramov, moč motorja bi znašala do 15 kW, največja hitrost do 90 km/h. Baterije bodo litij-ionske ali litij-polimerne. "Električna mobilnost je realno in gotovo dejstvo, poti nazaj ni," je prepričan Kotnik, ki še pravi: "A politika in zakonodajalci, tako Kotnik, ne reagirajo, kot si želimo proizvajalci."
Marko Topič je spregovoril o solarni e-mobilnosti. "Fotovoltaika je že postala gospodarski sektor; lani je ustvarila za 26 milijard evrov prometa, investicije so dosegle devet milijard evrov. V zadnjem desetletju je zabeležila 40-odstotno rast," je dejal Topič. V Sloveniji, ki letno izvozi pet vatov solarne energije na prebivalca, smo s pomočjo uredb že ustvarili pogoje za razvoj tega segmenta. Miha Sekavčnik iz katedre za energetsko strojništvo z ljubljanske fakultete za strojništvo je spregovoril o pametnih električnih omrežjih in izpostavil predvsem, da mora biti poraba energije usklajena z njeno proizvodnjo. "Na zalogo se namreč ne da delati. A pametne porabe še ni zaslediti. Predvsem ker sta energetski in transportni sektor za zdaj še hermetično ločena, vsaj kar zadeva osebno mobilnost. Porabniki energije še niso dovolj pametni, ni interakcije, zato se mora proizvodnja prilagajati.
Energija iz domače elektrarne
Robert Leskovar z Inštituta Bion je prepričan, da je kriza obenem tudi velika priložnost za vlaganja v trajnostne tehnologije. "EU po vlaganjih na področju energetike zaostaja za ZDA in Japonsko. Da se pri razvoju vozil ne da izogniti osnovnim fizikalnim zakonitostim, opozarja Gorazd Lampič iz podjetja Elaphe in dodaja, da EV ne bodo mogla rešiti vseh problemov. Jih bodo pa zagotovo na nekaterih področjih. "Prednost električnih avtomobilov je predvsem boljši izkoristek in možnost uporabe obnovljivih virov energije," pravi Lampič.
Andrej Pečjak je ob koncu predstavil še zanimivo osebno zgodbo družine, ki si je kot cilj zastavila, da se bo vozila le toliko, koliko lahko pridela energije iz obnovljivih virov. In vir je sonce. "Doma s trikilovatno sončno elektrarno proizvedemo energije za 40.000 kilometrov na leto," je dejal, prepričan, da je za rešitev mobilnosti v prihodnosti ključna sprememba načina mišljenja.
Vir: http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/default.asp?kaj=3&id=2009101505477460
|