Izkusite presežke domače arhitekture na največjem nepremičninskem festivalu v živo

Med 5. in 7. aprilom 2019 bo po celotni državi potekal deseti festival Odprte hiše Slovenije (OHS). Na njem bo javnosti odprtih 90 kakovostnih, lepih in drznih stavb ter ureditev. Tema letošnjega jubilejnega festivala je “PROSTOR POVEZUJE”.

Na festivalu boste lahko v živo izkusili najbolj kakovostne objekte in prostore, ki so nastali v zadnjih letih. Imeli boste tudi možnost iz prve roke slišati, kako je bivati v teh prostorih ter kako je potekala gradnja. Hkrati pa boste na vikendu dobili ogromno idej za svoje lastne nepremičninske podvige.

Objekte, ki bodo odprti javnosti na letošnjem festivalu OHS, je izbrala strokovna žirija v sestavi: Tomaž Krištof, univ. dipl. inž. arh., vršilec dolžnosti predsednika ZAPS; prof. Maruša Zorec, univ. dipl. inž. arh., profesorica na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani; dr. Matej Nikšič, univ. dipl. inž. arh., MA Urban Design; dr. Jernej Markelj, mag. inž. arh.; asist. Ana Kreč, m.i.a., asistentka na Fakulteti za arhitekturo v Ljubljani ter direktorica festivala OHS Lenka Kavčič, univ. dipl. inž. arh.

 

druzinska hisa NB ohs

Hiša za družino ki ve. Biro Gašperič. Foto Janez Peljko

 

Izbor letošnjih objektov in ureditev vsebuje manj zasebnih, vendar več javnih prostorov, kar nakazuje, da se več investicij znova vlaga v urejanje skupnega prostora. Poleg tega lahko zasledimo nekaj večjih objektov, ki simbolizirajo ponovno strmo rast gradbeniškega sektorja po nedavni krizi. Vse objekte, ki jih boste lahko izkusili na desetem festivalu OHS najdete na njihovi spletni strani.

Tema letošnjega festivala OHS izpostavlja družbeno vlogo prostora. Saj je prostor medij, kjer poteka socializacija. To je lahko skromen dom, ki osredišča družino. Lahko pa je tudi širni park, kjer se vrstijo številni bežni odnosi. Od majhne mizice v kavarni, kjer dolge ure klepetamo, do skupnega delovnega mesta, kjer sodelavec nemo bulji v ekran - vse to so prostori, ki nas povezujejo na večih nivojih, ne le fizičnem. Ob tem je vreden premislek, kakšne prostore trenutno oblikujemo in kako nas ti prostori med sabo zares povezujejo?

 

pasica aplikacija

 

Festival OHS je nastal leta 2010 po vzoru festivala Open House London. Ta je prvič potekal leta 1992 na pobudo ekonomistke Victorie Thornton. Od takrat se je ideja bliskovito razširila po vsem svetu in k sodelovanju privabila veliko mest in držav. Danes se vse organizacije odprtih hiš združujejo v mednarodni mreži Open House Worldwide.

OHS baner

Skozi devet preteklih izvedb je festival OHS postal največji arhitekturno nepremičninski festival v živo, ki omogoča brezplačne oglede kakovostne arhitekture in prostorskih ureditev. Namen je enak že od samega začetka, in sicer širjenje primerov dobrih praks ter izobraževanje javnosti o vrednotah kakovostno oblikovanega prostora. Do sedaj je bilo na festivalih OHS javnosti odprtih že več kot 630 kakovostnih objektov ter krajinskih ureditev v Sloveniji.

Ob letošnjem desetem jubileju festivala je na ogled tudi pregledna razstava najbolj kakovostnih arhitektur, ki so bile vključene v program OHS z naslovom “Arhitektura v družbi - družba v arhitekturi”. Razstava je na Jakopičevem sprehajališču ljubljanskega parka Tivoli odprta še do 15. maja 2019. Takrat se bo zaključila s podelitvijo prvih OHS nagrad.

 

Prijave na 10. Festival OHS se odprejo v ponedljek, 25 . 3. 2019. Za ogled se je zaradi omejitve prostih mest potrebno nujno prijaviti. Vljudno Vabljeni!

 

10. festival Odprte hiše Slovenije ponosno podpirajo: Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo - Direktorat za lesarstvo, Mestna občina Ljubljana, Turizem Ljubljana, Eko sklad, Zavarovalnica Triglav, Salonit Anhovo, Knauf Insulation, Velux, Eternit, Wienerberger, Lafarge, Arcadia, Riko, Lumar, Pionirski dom, Triple Wood ter C&G.

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.