Sloveniji 150 milijonov državne pomoči za spodbujanje obnovljive energije

Evropska komisija je odobrila slovensko shemo državnih pomoči v vrednosti 150 milijonov evrov za spodbujanje obnovljive energije.

Evropska komisija je odobrila slovensko shemo državnih pomoči v vrednosti 150 milijonov evrov za spodbujanje obnovljive energije, sodobnih sistemov za ogrevanje ter shranjevanja energije. Program je odobren kot državna pomoč za podporo ukrepom v sektorjih, ki so ključni za pospeševanje zelene preobrazbe.

 

drzavna pomoc soncna elektrarna

 

Iz Evropske komisije so sporočili, da so v okviru industrijskega načrta za zeleni dogovor odobrili slovensko shemo državne pomoči. Pomoč do največ 25 milijonov evrov na prejemnika bodo dodelili v obliki neposrednih nakazil.

Program so odobrili v okviru začasnega okvira za državno pomoč, ki ga je sprejela Komisija za podporo ukrepom v sektorjih, ki so ključni za pospeševanje zelene preobrazbe. Namen ukrepa je pospešiti izvajanje naložb v proizvodnjo obnovljive energije in shranjevanje energije ter spodbuditi prehod v neto ničelno gospodarstvo, so še zapisali.

V komisiji ugotavljajo, da je slovenska shema potrebna, primerna in sorazmerna za pospešitev zelenega prehoda in olajšanje razvoja nekaterih gospodarskih dejavnosti, ki so pomembne za izvajanje načrtov REPower EU in Green Deal.

 

EU do 2030 dviguje cilje za doseganje podnebne nevtralnosti

Obnovljivi viri energije (vetrne elektrarne, sončne elektrarne, hidroelektrarne, oceanska in geotermalna energija, biomasa in biogoriva) so alternativa fosilnim gorivom in pomagajo nižati emisije toplogrednih plinov, diverzificirati oskrbo z energijo in zmanjševati odvisnost od nezanesljivih in nestanovitnih trgov s fosilnimi gorivi, zlasti z nafto in plinom. V zadnjih 15 letih se je zakonodaja EU na področju spodbujanja tovrstnih virov energije zelo razvila.

Voditelji EU so leta 2018 zastavili cilj, da bi moral delež energije iz obnovljivih virov do leta 2030 znašati 32 %. V skladu s prizadevanji Unije, da bi do leta 2050 postala podnebno nevtralna, sta sozakonodajalca marca 2023 sklenila, da se bo cilj glede energije iz obnovljivih virov za leto 2030 povečal na 42,5 % z namenom, da bi nazadnje dosegli 45 %. O prihodnjem okviru politike o energiji iz obnovljivih virov za obdobje do leta 2030 in po njem se še razpravlja, navajajo v Evropskem parlamentu. 

Vir www.nas-stik.si, fotografije: Pixabay

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE