Prihaja največji kongres energetskega sektorja in prenovljen sejem Energetika Interklima
V Celje med 31. marcem in 3. aprilom 2020 prihaja prenovljen sejemsko-kongresni dogodek o odgovornem, sodobnem in v prihodnost usmerjenim ravnanjem z energijo v stavbah, procesih, industriji in prometu. V okviru dogodka bo tako potekal kongres Energetika Interklima in pa istoimenski sejem, ki je nastal z združitvijo z Zagrebškim velesejmom.
Ko se dva velika sejma združita v enega, dobimo osrednji strokovni dogodek s področja električne in toplotne energije v širši regiji. Sejem Energetika na celjskem sejmišču poteka že od leta 1992 in je vrsto let veljal za ključni dogodek s področja energetike v Sloveniji, kar pa se bo letos nadgradilo s partnerstvom prav tako pomembnega hrvaškega sejma Interklima. Energetika Interklima bo vodilni mednarodni dogodek o odgovornem, sodobnem in v prihodnost usmerjenem ravnanju z energijo v stavbah, procesih, industriji in prometu.
Namenjen je pisanim ciljnim skupinam, tako inštalaterjem strojnih inštalacij, elektroinštalaterjem, projektantom, vodjam investicij, študentom in dijakom, županom in direktorjem občinskih uprav ter političnim odločevalcem, kot strojnim in elektro-inštalaterjem, arhitektom, dimnikarjem, finančnemu sektorju, zakonodajni veji, energetskim podjetjem, in vsem drugim sodelavcem v energetski panogi. Splošni sejemski del pa je namenjen tudi splošnim obiskovalcem, ki jih energetika zanima, ali pa razmišljajo o investicijah povezanih s tem področjem.
Kongres Energetika Interklima – ker ga energetika nujno potrebuje
Velika novost letošnjega dogodka je kongres Energetika Interklima, na katerem bodo predavala vodilna imena energetske panoge in predstavniki podjetij. Kongres bo namenjen izobraževanju in razpravam o pomembnih in aktualnih temah s področja energetike, kot so trajnostna zelena mobilnost, kjer bo govora tudi o uporabi vodika, povezljivost in avtomatizacija, trajnostna in varna oskrba vseh odjemalcev z električno energijo, URE in OVE ter hramba in distribucija energije, novosti v slovenski zakonodaji, šolstvo in financiranje, krožno gospodarstvo v energetiki ter druga predavanja in diskusije povezane z aktualnimi problematikami in odprtimi vprašanji na področju energetike.
Trenutno zelo aktualna situacije je ta, da so evropske države (med drugimi tudi Slovenija in Hrvaška) tik pred sprejemom Nacionalnih energetskih in podnebnih načrtov (NEPN), ki določajo cilje, politike in ukrepe na področju energetike do leta 2040. Zaradi potrebnega zmanjšanja emisij toplogrednih plinov se bodo opuščali fosilni viri energije, ki jih bo treba nadomestiti z nizkoogljičnimi viri. Seveda se bo povečevala raba obnovljivih virov energije, bo pa Slovenija skoraj zagotovo potrebovala še nuklearno energijo, saj samo z obnovljivimi viri energije ne bo mogla pokriti vseh svojih potreb po energiji. V tem trenutku pa je javno mnenje v Sloveniji proti jedrski energiji, še posebej po nesreči v Fukošimi na Japonskem. Smo torej pred oziroma že v spremembi energetske paradigme, ki ta sektor po več kot sto letih minimalnih sprememb sedaj postavlja na glavo. Ravno iz teh razlogov in še mnogih drugih bo kongres tako dogodek, ločen od sejma, ki ga Slovenija in energetika nujno potrebujeta. V sklopu kongresa bo namreč prvič mogoče nasloviti tako evropsko kot slovensko politiko, na drugi strani pa medije in javnost.
Tradicionalni sejem v novi, še boljši podobi
Razstavni program oziroma sejem Energetika Interklima bo od sedaj naprej razširjen na celotno področje energetike, ki pokriva tako električno kot toplotno energijo. Osrednje tematike sejma bodo ohranjanje virov, uporaba obnovljivih virov ter povezljivost ogrevanja, elektrifikacije in mobilnosti. Sejemski razstavni program letos obsega naslednja področja:
– Cevni sistemi
– Priprava vode
– Proizvodi za ogrevanje in tehnološko paro
– Sistemi za odvod dimnih plinov
– URE, OVE in hranilniki
– Prenosniki toplote
– Hladilna tehnika
– Klimatska tehnika
– Prezračevanje
– Povezljivost in avtomatizacija (sistemov, zgradb, prostorov …)
– Merilne naprave in naprave za preizkušanje/kontrolo
– Software, hardware
– Sodelovanje institucij, združenj, založništev in izvajanje storitev
– Orodja, stroji, pritrdilni in pomožni material
– Oprema za delavnice, skladišča, servisna vozila in oprema za njih
– E-mobilnost in ostala alternativna goriva v prometu
– Odpadki v energetiki in ravnanje z njimi
– Financiranje, pogodbeništvo, trgovanje z električno in toplotno energijo, belimi certifikati in CO2 kuponi
– Izobraževanje in borza poklicev
Dogodek bo od letos dalje dogodek dveh držav, Slovenije in Hrvaške, saj ga bosta skupaj organizirala Celjski sejem in Zagrebški velesejem. V parnih letih bo potekal v Celju v Sloveniji, v neparnih pa v Zagrebu na Hrvaškem. S tem bo tako presegel slovensko mejo in bo odlična priložnost za mednarodno sodelovanje posameznikov in podjetij v energetski panogi – tako na kongresnem kot sejemskem delu.