Podjetje GE Hitachi Nuclear Energy je predlagalo britanski vladi, da jim postavi nuklearni reaktor, v katerem bodo brez nevarnosti lahko vse medicinske in druge ostanke radioaktivnega plutonija spremenili v elektriko. Angleži imajo 87 ton odpadnega plutonija, kup pa ves čas raste, s čimer so vodilni v svetu.
Reaktor PRISM lahko varno proizvede elektriko iz odpadnega nuklearnega goriva |
Kako deluje
Običajni reaktorji so vodno hlajeni, zaradi načina delovanja pa izgubimo kar 95% potencialne energije skrite v gorivu. Novi reaktor PRISM spada med tako imenovane hitre reaktorje, hlajen je s tekočim natrijem. Pri tem dopušča nevtronom da ohranjajo višji nivo energije in s tem izboljšajo izkoristek tega fisijskega reaktorja.
Sistem PRISM vsebuje »pasivno varnost« in se izjemno hitro avtomatsko zaustavi, če je to potrebno. Pri tem ni potrebno vgraditi avtomatskih ventilov, sistemov vodenja in nadzornikov, ki morajo omogočiti odvajanje viškov toplote od reaktorske sredice, tudi napajanje z elektriko ob izpadu ni potrebno. Reaktor je razmeroma majhen, enostaven ter ga lahko izdelamo po kosih in dostavimo na kraj delovanja. S toploto, ki izhaja iz reakcije uparimo vodo ter s parno turbino proizvedemo elektriko. Reaktor PRISM lahko v toploto in elektriko spremeni še odpadke običajnih nukleark in razgrajeno atomsko orožje.