Na celjskem sejmišču so od 18. do 21. maja potekali sejmi Energetika, Terotech-Vzdrževanje, Varjenje in rezanje ter Eko, ki si jih je v štirih dneh ogledalo preko 21.000 obiskovalcev. V Celjskem sejmu so z doseženim obiskom zadovoljni, saj so kljub zaostrenim gospodarskim razmeram celo nekoliko presegli obisk iz leta 2008, ko so sejmi nazadnje potekali. Zadovoljstvo organizatorja sejmov pa je še toliko večje, saj so odzivi razstavljavcev in obiskovalcev zelo pozitivni in v veliki večini napovedujejo ponovno sodelovanje oz. obisk sejmov.
Raziskava, ki jo med obiskovalci in razstavljavci sejemskih dogodkov redno pripravljajo v Celjskem sejmu, kaže, da je glaven razlog za obisk sejmov ogled sejemske ponudbe in novosti. Sledi pridobivanje koristnih informacij ter, kot je od strokovnih sejmov pričakovati, spremljanje razvoja stroke. Med obiskovalci je bila praktično polovica takih, ki so sejme obiskali poslovno oz. zato, ker so predstavljene vsebine povezane z njihovim delom.
Obiskovalci so sicer v veliki večini dejali, da je sejemsko dogajanje izpolnilo njihova pričakovanja. To se izraža tako v splošni oceni sejmov, saj je več kot 83 odstotkov obiskovalcev sejme ocenilo z najvišjima ocenama na petstopenjski lestvici, kot tudi v napovedi ponovnega obiska sejmov. Ponovni obisk je napovedalo več kot 82 odstotkov obiskovalcev.
Razstavljavci so na sejmih v večini nastopili zaradi promocije podjetja kot celote. Več kot 92 odstotkov je svoj nastop na sejmih ocenilo kot uspešen oz. zelo uspešen. Velika večina razstavljavcev je tudi zadovoljna z obiskom tako poslovnih kot zasebnih obiskovalcev, zato je tudi rezultat vprašanja ali je sejemsko dogajanje izpolnilo njihovo pričakovanje pričakovan. Večina razstavljavcev je namreč odgovorila, da je sejemsko dogajanje izpolnilo njihovo pričakovanje. Zelo spodbudna pa je tudi napoved razstavljanja na prihodnjih sejmih. Ponovno sodelovanje je napovedalo že več kot 76 odstotkov, medtem ko se preostali zgolj še niso odločili.
Sejemsko dogajanje zaznamovale še aktualne razprave in strokovna tekmovanja
Sejemsko dogajanje je tako odprla okrogla miza s pristojnim ministrom dr. Matejem Lahovnikom o zelo aktualnem predlogu Nacionalnega energetskega programa (NEP), ki ga je ministrstvo za gospodarstvo javno objavilo praktično sočasno s sejmi. Kot je ob tej priložnosti dejal minister, se je tako odprla aktualna razprava o obnovljivih virih energije, saj je slovenski nacionalni cilj doseganje najmanj četrtine deleža energije iz obnovljivih virov. Končni cilj NEP, ki naj bi ga vlada po Lahovnikovih ocenah sprejela predvidoma jeseni, je preoblikovanje slovenskega gospodarstva v smeri nizkoogljične družbe.
Obiskovalci sejmišča so lahko med drugim obiskali še 7. okoljski simpozij, ki je odprl aktualna vprašanja s področja ravnanja z nevarnimi odpadki v Sloveniji. Njihova količina iz leta v leto narašča, odlagališča nevarnih odpadkov v Sloveniji nimamo. Da to ni nujno slabo, so med drugim opozorili na simpoziju. Okoli 70 odstotkov nevarnih odpadkov predelamo in odstranimo sami, vedno bolj se odpirajo možnosti predelave nevarnih odpadkov. Nova evropska direktiva o ravnanju z odpadki odpira drugačen pogled na odpadke, ki imajo svojo energetsko ali poslovno uporabno vrednost. Bistveno bolj se bomo morali v Sloveniji osredotočiti na ločevanje takih odpadkov v gospodinjstvih, so med drugim sklenili udeleženci okoljskega simpozija.
Izjemno dobro je bila obiskana tudi konferenca o priložnostih in pasteh pri investicijah v sončne elektrarne, ki jo je v okviru sejmov pripravilo Združenje slovenske fotovoltaične industrije. Množičen obisk konference kaže, da področje fotovoltaike odpira aktualna vprašanja, najbolj vroča med njimi pa so se nanašala na področje pridobivanja gradbenih dovoljenj za gradnje sončnih elektrarn. Pridobivanje električne energije iz sonca bi morali v Sloveniji vsaj podeseteriti, saj bo dolgoročno predstavljala najcenejši energetski vir, poudarjajo v združenju.
V okviru sejemskega četverčka je organizator tradicionalno podelil še sejemska priznanja. Prijavljene izdelke in storitve so ocenile štiri strokovne komisije, ki so podelile štiri zlata, tri srebrna, tri bronasta in tri posebna priznanja. Zlata sejemska priznanja so prejela podjetja Bisol d.o.o., Tevel d.o.o., Varstroj d.d. in Dulc d.o.o.. Potekalo pa je tudi tekmovanje dijakov in varilcev. Na tradicionalnem državnem tekmovanju dijakov, ki se izobražujejo za poklic monter in upravljavec energetskih naprav ali instalater strojnih instalacij, sta se po oceni petčlanske strokovne komisije najbolje odrezala Urban Virant in Aljaž Novak pod mentorstvom Miroslava Romiha iz Srednje tehniške in poklicne šole Trbovlje. 2. državnega prvenstvo v varjenju pa se je udeležilo kar 37 tekmovalcev iz 19 slovenskih podjetij. S tekmovanjem želijo popularizirati ta poklic, saj se še vedno srečujejo z velikimi težavami pomanjkanja delavcev na tem področju.
Sejemsko dogajanje pa sta letos zaznamovali še energetska svetovalnica ter zaključek nagradnega natečaja energetsko varčni objekti v Sloveniji 2010, ki so ga skupaj pripravili Celjski sejem d.d., priloga Dnevnika Moj dom in Eko sklad.
Energetsko svetovalnico Bivaj trajnostno – pridi po nasvet so v družbi Celjski sejem pripravili v sodelovanju s spletno skupnostjo Energija doma. V njej pa so obiskovalci med drugim izvedeli kako lahko zamenjajo dobavitelja energije ali zmanjšajo račun za elektriko. Izvedeli so tudi ali se je ceneje ogrevati na plin ali kurilno olje, kakšne so možne alternative konvencionalnim sistemom in kako lahko sami poskrbijo za večjo energetsko učinkovitost svojega doma.
Nad natečajem energetsko varčnih objektov je bdela šestčlanska strokovna komisija pod vodstvom Franka Nemca, direktorja Agencije za prestrukturiranje energetike. Odločila se je, da si priznanja in nagrade za energijsko sanacijo zaslužijo tri stanovanjske hiše, tri nove hiše, poslovni objekt Tuš market v Selnici ob Dravi, javni objekt Dom starejših Janeza Krstnika Trnovo, posebno priznanje za inovativni pristop pa je prejel še Igor Kos iz Murske Sobote.
erevija varčujem z energijo celjski sejem energetika varčevanje energije