Ukrepi vlade na energetsko draginjo v 2022

Avtor: Jožica Ekart, povzeto po portal Naš stik,

Da bi se zmanjšale posledice naraščajočih cen energentov, je vlada v začetku 2022 sprejela Zakon o nujnih ukrepih za omilitev posledic podražitev.

7329. Ukrepi so bili namenjeni gospodinjstvom in energetsko intenzivnim podjetjem. Med ukrepi so izplačilo solidarnostnega dodatka, začasna opustitev plačila nekaterih dajatev in omrežnine, znižanje trošarine ter finančna pomoč gospodarstvu in kmetijstvu. Sredstva so se črpala iz Sklada za podnebne spremembe.

 

ENERGETSKI VAVCERJI

150 EUR solidarnostnega dodatka

Gospodinjstva, ki so socialno ranljivejša so prejela solidarnostni dodatek v vrednosti 150 EUR, do dodatka so bile upravičene tudi družine s 4 ali več otroki, ki so prejele še dodatnih 50 EUR. Upravičencev solidarnega dodatka naj bi v Sloveniji bilo 710.000, dodatki pa so bili izplačani do 15. aprila.

 

Polovično znižanje trošarin

Drugi pomemben ukrep vlade se je nanašal na polovično zmanjšanje trošarine za EE,  ki je začel veljati že februarja, za tri mesece pa se je občutno znižala tudi trošarina za neosvinčen bencin, plinsko olje in zemeljski plin za ogrevanje. Hkrati se izenačujejo pravice etažnih lastnikov – gospodinjskih odjemalcev v večstanovanjskih stavbah, ki se ogrevajo s toploto iz skupnih kurilnic na zemeljski plin in so solastniki skupnih kotlovnic, s pravicami gospodinjskih odjemalcev, ki kupujejo zemeljski plin za svojo lastno uporabo. Etažni lastniki pravic ne morejo uveljavljati individualno, temveč skupaj na skupnem odjemnem mestu.

Ker so se razmere na trgu naftnih derivtov v zadnjem času normalizirale, se vlada ni odločila za podaljšanje regulacije cen. Od 1. maja se cene goriv ponovno prosto oblikujejo na trgu. Cene pogonskih goriv se trenutno gibljejo v povprečju EU.

Se je pa vlada odločila za podaljšanje ukrepa znižanja trošarin za energente še za dodatne tri mesece. Tako bodo še naprej položnice za cene elektrike, kurilnega olja in zemeljkega plina za ogrevanje nižje. Ukrep bo veljal do 31. julija. Po tem datumu bomo videli, kako se bo v prihodnje na blažitev posledic energetske draginje odzvala nova vlada.

pasica aplikacija

Česa začasno ne plačujemo?

Za obdobje od 1. februarja do 31. julija je določena oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za končne odjemalce odjemne skupine na nizki napetosti brez merjenja moči in gospodinjske odjemalce električne energije. Prav tako se ne bodo obračunavale tarifne postavke za distribucijskega operaterja za obračunsko moč in prevzeto delovno energijo za vse odjemne skupine.

 

Državna pomoč za podjetja

Glede pomoči energetsko intenzivnim podjetjem je vlada namenila pomoč v skupni višini 70 milijonov evrov. Upravičenci so podjetja z vsaj petimi zaposlenimi, ki so imela z odhodki v 2019 vsaj 5 odstotkov stroškov energije ter hkrati vsaj 10.000 evrov stroškov za ta namen. Za državno pomoč bodo lahko zaprosile tudi pravne in fizične osebe, ki prej niso bile v težavah, a jim bodo stroški za energijo v letu 2022 v primerjavi z lanskim letom narasli za več kot 30 odstotkov. Prijave na Finančno upravo Republike Slovenije je bilo treba predložiti do konca marca, pomoč pa je bila izplačana v enkratnem znesku do 20. aprila. Pomoč naj bi zajela 14.500 gospodarskih subjektov, ta naj bi znašala od 50 evrov do dva milijona evrov, pri čemer pa višina pomoči ni smela presegati 60 odstotkov nastale škode zaradi povišanja cen energentov.

 

Državna pomoč kmetijstvu

V kmetijstvu naj bi se finančno nadomestilo podelilo v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto dejanske rabe (za trajno travinje 49 evrov, trajne nasade 138 evrov in orna zemljišča 108 evrov). Za ta ukrep je predvidenih 25 milijonov evrov, tovrstno pomoč pa naj bi prejelo 41.000 upravičencev.

 

150 EUR 
solidarnostnega dodatka
Gospodinjstva, ki so socialno ranljivejša, prejmejo solidarnostni dodatek v vrednosti 150 EUR, do dodatka so upravičene tudi družine s 4 ali več otroki, ki prejmejo še dodatnih 50 EUR. Upravičencev solidarnega dodatka naj bi v Sloveniji bilo 710.000, dodatek pa bo izplačan do 15. aprila letos. 
 
Polovično znižanje trošarin
Drugi pomemben ukrep vlade se nanaša na polovično zmanjšanje trošarine za EE,  ki je začel veljati že februarja, za tri mesece pa se je občutno znižala tudi trošarina za neosvinčen bencin, plinsko olje in zemeljski plin za ogrevanje. Hkrati se izenačujejo pravice etažnih lastnikov – gospodinjskih odjemalcev v večstanovanjskih stavbah, ki se ogrevajo s toploto iz skupnih kurilnic na zemeljski plin in so solastniki skupnih kotlovnic, s pravicami gospodinjskih odjemalcev, ki kupujejo zemeljski plin za svojo lastno uporabo. Etažni lastniki pravic ne morejo uveljavljati individualno, temveč skupaj na skupnem odjemnem mestu.
Česa ne bomo 
začasno plačevali?
Za obdobje od 1. februarja do 30. aprila je določena oprostitev plačila prispevka za zagotavljanje podpor proizvodnji energije v soproizvodnji z visokim izkoristkom in iz obnovljivih virov energije za končne odjemalce odjemne skupine na nizki napetosti brez merjenja moči in gospodinjske odjemalce električne energije. Prav tako se ne bodo obračunavale tarifne postavke za distribucijskega operaterja za obračunsko moč in prevzeto delovno energijo za vse odjemne skupine. 
 
Državna pomoč za podjetja
Glede pomoči energetsko intenzivnim podjetjem vlada namenja pomoč v skupni višini 70 milijonov evrov. Upravičenci so podjetja z vsaj petimi zaposlenimi, ki so imela z odhodki v 2019 vsaj 5 odstotkov stroškov energije ter hkrati vsaj 10.000 evrov stroškov za ta namen. Za državno pomoč bodo lahko zaprosile tudi pravne in fizične osebe, ki prej niso bile v težavah, a jim bodo stroški za energijo v letu 2022 v primerjavi z lanskim letom narasli za več kot 30 odstotkov. Prijave na Finančno upravo Republike Slovenije je bilo treba predložiti do konca marca, pomoč pa bo izplačana v enkratnem znesku do 20. aprila letos. Shemo državne pomoči mora potrditi še Evropska komisija. Pomoč naj bi zajela 14.500 gospodarskih subjektov, ta naj bi znašala od 50 evrov do dva milijona evrov, pri čemer pa višina pomoči ne bo smela presegati 60 odstotkov nastale škode zaradi povišanja cen energentov. 
 
Državna pomoč kmetijstvu
V kmetijstvu naj bi se finančno nadomestilo podelilo v obliki pavšala na hektar zemljišča glede na vrsto dejanske rabe (za trajno travinje 49 evrov, trajne nasade 138 evrov in orna zemljišča 108 evrov). Za ta ukrep je predvidenih 25 milijonov evrov, tovrstno pomoč pa naj bi predvidoma prejelo 41.000 upravičencev. •
Jožica EKART
Povzeto po portal Naš stik, www.nas-stik.si

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE