Poraba naprav v stanju pripravljenosti ni zanemarljiva

Ste kdaj razmišljali, koliko električne energije porabijo naprave v gospodinjstvu, ko jih ne uporabljate? V stanju pripravljenosti (stand-by) so v povprečju 22 ur/dan, v eni uri pa porabijo od 0,3 do 15 W. Sliši se malo, a na letni ravni vsaka porabi od 4 do 120 kWh, kar ob zdajšnjih cenah elektrike pomeni letni strošek od 84 centov do 25 evrov. Za vsako posamezno napravo. To pa ni več zanemarljivo, kajne?

 

varcevanje z elektriko

 

Za varčevanje z elektriko je na voljo več ukrepov, ki nas nič ne stanejo, a nekateri zahtevajo večje, drugi manjše spremembe navad. V kolikšni meri smo jih pripravljeni spremeniti, je odvisno od prihrankov, ki si jih lahko obetamo. Izklapljanje ene naprave iz električnega omrežja, ko je ne uporabljamo, ne bo prineslo omembe vrednega prihranka. V uvodu zapisan izračun pa pokaže drugačno sliko, če to navado prenesemo na vse naprave v gospodinjstvu, ki jih lahko izklopimo iz omrežja (mednje ne spadajo hladilnik, zamrzovalna skrinja in podobni aparati, ki morajo delovati 24/7).

 

Varčevanje z elektriko: od 3 do 10 odstotkov prihranka na leto

Britanska nevladna organizacija Energy Saving Trust je ocenila, da običajno britansko gospodinjstvo z doslednim izklapljanjem vseh naprav, kadar niso v uporabi, prihrani 55 funtov na leto. Ob zdajšnjih cenah elektrike na Otoku je letni strošek za elektriko v gospodinjstvih okrog 2000 funtov, torej je letni prihranek od 2 do 8 odstotkov. Med letoma 1997 in 2001 je bilo opravljenih več študij, ki so tovrstne prihranke za Evropo ocenile podobno: na 3 do 10 odstotkov oz. 20 do 50 W, kar ni zanemarljivo.

 

varcevanje z elektriko poraba naprav

 

Koliko lahko prihranite s takšnim načinom varčevanja z elektriko, lahko izmerite in izračunate sami, z merilnikom porabe, prek katerega priključite porabnike na klasični šuko vtičnici. Tovrstni merilniki so sicer namenjeni merjenju konkretnih bremen (delujočih naprav), pri zelo nizkih tokovih pa je njihova natančnost bolj vprašljiva. Kljub temu – meritve z enim takšnih merilnikov so pokazale, da največ elektrike v stanju pripravljenosti porabita starejši laserski tiskalnik (7,5 W), starejši radio, ki v načinu stand-by ves čas prikazuje napis sleep (7 W) in vmesnik za televizor (3,5 W). Osebni računalnik porabi 2 W, prenosni računalnik od 0,5 do 1,0 W. Pametni telefon, ki ostane na polnilniku po končanem polnjenju, porablja 1,5 W. Letni strošek za porabo teh naprav v stanju pripravljenosti je od 25 do 30 evrov.

Z minimalnim naporom lahko torej porabo elektrike zmanjšate za okrog 20 W, kar pomeni tudi 175 kWh na leto. Več električnih naprav imate doma, zlasti starejših, več lahko prihranite. Bolj varčne so novejše naprave, denimo televizor (0,8 W), klimatska naprava (0,5 W). 


Povezane vsebine


IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.