»Umetnost je toliko inštitucij, toliko visokotehnoloških podjetij, toliko inovacij pripeljati v en prostor in znati o vsem tudi nekaj povedati,« razlaga Janez Škrlec, vodja projekta Stičišče znanosti in gospodarstva, ki ga Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport že drugič pripravlja na MOS. Letos med predstavljenimi izdelki Škrlec izpostavlja prvi satelit v Sloveniji, ki je za obiskovalce največja atrakcija in bo prihodnje leto lansiran v zemeljsko krožnico.

 

 

nano satelit

 

 

Nanosatelit razvijata Fakulteta za elektrotehniko, računalništvo in informatiko Univerze v Mariboru in visokotehnološko podjetje SkyLabs iz Maribora. Sedaj je v zaključni fazi kritičnega preverjanja s strani Evropske vesoljske agencije in vsebuje visokotehnološko platformo, ki jo je razvilo podjetje SkyLabs. Platformo so že prodali NASI, obiskovalci pa si jo lahko prav tako ogledajo na MOSu. V okviru projekta so na ogled razne visokotehnološke inovacije, fokus pa je na mikro, bio in nano in vesoljskih tehnologijah. Predstavlja se 15 razvojno-raziskovalnih in izobraževalnih inštitucij, kot so Institut Jožef Štefan, Kemijski inštitut, Inštitut za biologijo in univerze s fakultetami ter 21 visokotehnoloških podjetij.

Poleg omenjenega satelita in platforme so na ogled med drugimi tudi pametni tekstil, 3D tiskanje in pa bionski človek, ki so ga v razvojni obliki obiskovalci MOSa lahko prvič videli že lani. Čeprav so ga do letos že nadgradili, Janez Škrlec razlaga, da bo naslednji model natisnjen s 3D tehnologijo. Pri tej verziji bodo vidni organi, namesto kardiovaskularnega sistema bo mikrofluidni sistem, tako da bo vidno, kako se tekočina pretaka. Nekateri organi se bodo prav tako dali odstraniti, zamenjati in nadgraditi. »Bionski človek je platforma za razvoj novih tehnologij,« je prepričan Škrlec. Pravi tudi, da lahko v prihodnosti pričakujemo »komplesne elektronske tatuje« oziroma vsadke, na katerih bodo shranjeni osebni zdravstveni podatki. V urgentnem primeru bodo podatki o krvni skupini, alergijah, itd. v trenutku na voljo v vsebini čipa, kar bo še posebej za zdravnike zelo priročno.

Vir: www.ce-sejem.si

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.