Družba ELES, d.o.o. kot sistemski operater prenosnega elektroenergetskega omrežja RS skrbi za prenosno omrežje na 400, 220 in 110 kV napetostnem nivoju ter zagotavlja varen, zanesljiv in neprekinjen prenos električne energije. Gre za eno pomembnejših družb iz elektrogospodarstva, uspehe in načrte družbe nam je podal direktor, mag. Aleksander Mervar.

 

 

eles Aleksander Mervar

Mag. Aleksander Mervar, direktor družbe ELES

 

 

Za zagotavljanje zanesljivega prenosa električne energije so pomembna stalna vlaganja v prenosno omrežje. Ali se v RS načrtuje večje investicije v okrepitev slovenskega prenosnega elektroenergetskega omrežja?

Poleg izgradnje daljnovodne povezave z Madžarsko, ki je edina država, s katero Slovenija še nima povezanega prenosnega elektroenergetskega omrežja, je pomembna ojačitev notranjega prenosnega omrežja. Dolgoročno predstavlja okrepitev prenosnega omrežja med osrednjo in zahodno Slovenijo enega najpomembnejših korakov v razvoju slovenskega prenosnega omrežja. Strateško pomembno je tudi dokončanje druge povezave Severne Primorske s preostalo Slovenijo, saj bo s tem daljnovodom  ponovno vzpostavljena zanesljiva oskrba Severne Primorske z električno energijo  tudi v primeru morebitnih havarij, omogočeno pa bo tudi optimalno obratovanje črpalne hidroelektrarne Avče, ki v trenutnih okoliščinah ne more optimalno obratovati. Tako bomo na tem območju ponovno dosegli predpisan kriterij N-1 za prenosno omrežje, ki zahteva nemoteno delovanje sistema ob izpadu enega elementa omrežja. Vse naše investicije v prenosno omrežje imajo seveda skupen cilj, ki je večanje zanesljivosti prenosa električne energije. 

 

Evropska in posledično tudi nacionalna energetska politika je usmerjena k povečevanju števila razpršenih virov električne energije – kako to investicijsko vpliva na prenosni elektroenergetski sistem?

V prihodnosti bo zaradi razpršene proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov potrebno v elektroenergetski sistem vključevati več virov stabilnosti in fleksibilnosti kot danes. Če želimo obnovljiv vir energije primerjati s klasično hidro- ali termoelektrarno, mu moramo za primerljivo vlogo v elektroenergetskem sistemu dodati ustrezen hranilnik energije ali pa to energijo zagotoviti na sistemskem nivoju, kar je bolj verjetno. Fleksibilnost je pomemben dejavnik fosilnih virov in če obnovljivih virov ne bomo pravočasno in ustrezno dopolnili s sistemskimi hranilniki, elektroenergetski sistem brez fosilnih virov ne bo mogel delovati. 

V družbi ELES tovrstne izzive rešujemo z vlaganji v pametna omrežja, saj je ena od dimenzij razvoja teh naprednih omrežij, da preko vključevanja odjemalcev električne energije v zagotavljanje tako imenovanih sistemskih storitev zmanjšujemo potrebo po gradnji elektrarn na fosilna goriva. Če družba ELES v zagotavljanje stabilnosti sistema vključi odjemalce, lahko to predstavlja ogromne prihranke pri njegovem delovanju.

 

Menite, da glede na uvozno energetsko odvisnost potrebujemo hitrejši razvoj razpršenih virov električne energije? Kaj lahko pričakujemo?

Glede razpršenih virov sem skeptik, dokler na trgu ne bo dovolj tehnično in cenovno primernih shranjevalnikov električne energije. Vsi veliko govorijo o razpršeni proizvodnji, toda v danem trenutku se nihče ne zaveda problematike globalnega obvladovanja elektroenergetskih sistemov posameznih držav evropske interkonekcije. Seveda, razpršeni viri proizvodnje so prihodnost, in po moji oceni bodo imele fotovoltaične elektrarne še posebno mesto. Sedaj in še nekaj prihodnjih let pa na ta izziv nismo pripravljeni. Tudi Nemčija ne, ki s svojo proizvodnjo v zadnjih letih pošteno obremenjuje sosednja elektroenergetska omrežja.

 

 

Uspešnost delovanja družbe ELES
Leto 2016 je bilo za družbo ELES v več pogledih uspešno. Obeležili so 25 let obstoja družbe, posodobili so sistem vodenja elektroenergetskega sistema, uspeli so pridobiti evropska sredstva za projekt pametnih omrežij FutureFlow, ki ga tudi koordinira družba ELES, z Japonsko agencijo NEDO in multinacionalko Hitachi so podpisali dogovor o sodelovanju v okviru slovensko-japonskega partnerstva na področju pametnih omrežij in pametnih skupnosti, Vlada Republike Slovenije pa je prvič v zgodovini sprejela Dolgoročni strateški plan poslovanja družbe ELES za obdobje 2016-2020, ki daje smernice za delovanje družbe v naslednjih letih. V novembru so skupaj s slovenskim partnerjem, družbo SODO, ter hrvaškima partnerjema, družbama HOPS in HEP-ODS, oddali prijavo na razpis za nepovratna sredstva iz sklada Connecting Europe Facility za projekt SINCRO.GRID, ki je danes v Sloveniji edini projekt pametnih omrežij s statusom projekta skupnega interesa – tako imenovani Project of Common Interest ali krajše PCI. Ocenjena vrednost projekta znaša 100 milijonov evrov, odločitev o dodelitvi sredstev pa pričakujejo v marcu 2017. Upajo, da bo odločitev pozitivna.  V družbi ELES za leto 2017 načrtujejo čiste prihodke od prodaje v višini 150.797,5 tisoč evrov in čisti poslovni izid obračunskega obdobja v višini 16.348,2 tisoč evrov. V družbi ocenjujejo, da bodo zadane poslovne cilje v letu 2017 dosegli, če bodo sledili sprejetim usmeritvam in če ne bo prišlo do kakršnihkoli nepredvidenih dogodkov.

 

eles podpis sporazum NEDO Hitachi

Podpis sporazuma z japonsko agencijo NEDO in multinacionalko Hitachi v okviru slovensko-japonskega partnerstva na področju pametnih omrežij in pametnih skupnosti

 

 

 

Kako hiter razvoj elektromobilnosti se nam obeta v Sloveniji? Je ob tem možno vzpostaviti vzdržen elektroenergetski sistem?

To področje je precejšnja neznanka. Veliko se piše o elektromobilnosti, kakšne izzive pa to pomeni predvsem za elektrooperaterje distribucijskih omrežij pa ni povsem jasno. Brez ustrezne platforme s segmenta »pametnih omrežij«, s katero se bo nadzorovalo porabo električne energije za vozila, določalo časovne enote, v katerih bo možno polniti akumulatorje teh vozil, opredelilo, od kje zagotoviti dodatno električno energijo, ne vem, če bo šlo. Preveč je neznank. Energetski koncept Slovenije, ki po moji oceni zamuja že vsaj dve leti, sicer ne bo razrešil teh dilem, podal pa naj bi ustrezne usmeritve, ki bodo morale temeljiti na določenih osnovah kot so proizvodni viri, razvoj elektroenergetskih omrežij, politika podpore proizvodnji električne energije, itd.

 

 

eles daljnovod

V prihodnosti bo zaradi razpršene proizvodnje električne energije iz obnovljivih virov potrebno v elektroenergetski sistem vključevati več virov stabilnosti in fleksibilnosti kot danes

 

 

Z letom 2016 je stopil v veljavo novi Akt o metodologiji za določitev regulativnega okvira in o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje, nam lahko na kratko orišete spremembe?

Agencija za energijo je z izdajo tega Akta predvsem izenačila pogoje med nami kot sistemskim operaterjem prenosnega elektroenergetskega omrežja in Plinovodi, ki to nalogo izvajajo za področje zemeljskega plina. Z izenačenjem mislim predvsem priznavanje povečanih stroškov delovanja in vzdrževanja omrežja v primerih, ko se to širi. Družbi ELES se do sedaj teh stroškov ni priznavalo. Metodološko pa je ta Akt na višjem nivoju, kot so bili dosedanji.

 

Kako ste optimistični glede cen električne energije, kaj lahko pričakujemo?

Bom zelo kratek – povečanje končnih cen! Čaka nas obdobje uvajanja hranilnikov energije zaradi razpršene proizvodnje in dodatna vlaganja v elektroenergetsko omrežje za potrebe obvladovanja te razpršene proizvodnje. Če temu dodam na primer še prispevek za prednostno dispečiranje v TEŠ… Ob vsem tem se je potrebno zavedati, da pri danih tržnih oziroma borznih cenah električne energije ni investicije, ki bi bila ekonomsko opravičljiva. Stroškovne cene iz novih proizvodnih enot se gibljejo med 50 in 60 evri v termoproizvodnji na premog ali zemeljski plin, do 90 evrov v primeru nove nuklearne elektrarne, pa do preko 200 evrov na MWh v elektrarnah na biomaso. Zato ocenjujem, da se bo tudi tržna cena električne energije povečala.

 


Eles, d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 


Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Preverite akcijsko ponudbo 2022 za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.