»Slab primer zelenega krožnega gospodarstva so plastične protihrupne ograje, za katere je Dars odštel 40 milijonov evrov, medtem pa slovensko podjetje Imont dela lesene ograje za avstrijsko gospodarstvo,« je bil na današnjem posvetu za zeleno gospodarstvo kritičen župan občine Slovenj Gradec Andrej Čas. Poudaril je, da se lokalne skupnosti na pot zelenega oziroma krožnega gospodarstva sicer podajajo vsaka drugače: »Lokalne skupnosti se soočamo z različnimi izzivi, z omejenimi proračuni. Da bi rešili različne izzive, moramo biti občine učinkovite, doseči z manj več, biti moramo pametne.«

Da bo prehod v zeleno gospodarstvo uspešen, bo, kot še ocenjuje Andrej Čas, ključno sodelovanje med različnimi deležniki. Vloga Skupnosti občin Slovenije bo tako na primer povezati deležnike na lokalnem in državnem nivoju. Prehod v zeleno gospodarstvo je proces, v katerem lahko vsak, ki želi, najde svojo priložnost, v korist vseh. »Zeleno gospodarstvo je dolgoročna usmeritev Slovenije in predstavlja priložnost za odpiranje novih delovnih mest, za učinkovitejše upravljanje z naravnimi in človeškimi viri. Želimo vzpostaviti dvosmerno gospodarstvo,« je poudaril državni sekretar v kabinetu predsednika vlade RS Tadej Slapnik. Glavni cilji prehoda v zeleno gospodarstvo so proizvodnja izdelkov in storitev z večjo dodano vrednostjo, upoštevanje racionalne rabe energije, kreiranje novih delovnih mest in drugi.

zeleno gospodarstvo

Državni sekretar na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleš Cantarutti pa pojasnjuje: »Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo igra pri tem pomembno vlogo. Skupaj bomo poiskali najboljše rešitve, kako čim prej v to novo gospodarsko ero. Vsi verjamemo, da je krožno zeleno gospodarstvo le ena od možnosti. Čaka nas odgovorno delo, da prepričamo še tiste, ki še ne razmišljajo o tem. Pomembno je, da strnemo vrste in kličemo v en glas.«

Predsednik OZS Branko Meh je poudaril, da želijo obrtniki in podjetniki živeti v zdravem okolju, zato je toliko bolj pomembno, da posebno pozornost na prehodu v zeleno gospodarstvo namenjamo naprednim tehnologijam: »Želim, da se dogovorimo, kako in kaj bomo sodelovali s politiko in gospodarstvom. Moramo zaposlovati, zato moramo zagotoviti normalne pogoje poslovanja. Želimo novo tehnološko opremo in novo znanje. Mislim, da moramo tista znanja, ki so v Avstriji, Nemčiji in tudi na Hrvaškem, in ki so dobra, prenesti v slovensko gospodarstvo. Pa vendar se sprašujem, kaj bo, ko bo stroj nadomestil petdeset, sto ljudi in kaj bomo počeli, ko bomo imeli veliko število nezaposlenih. Naloga vlade je, da razmišlja tudi v to smer.«

Cilji kmetijstva in gozdarstva v zelenem gospodarstvu pa bo zagotavljanje samooskrbe s hrano, ustvarjanje delovnih mest in varovanje naravnih virov je pojasnila državna sekretarka na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mag. Tanja Strniša: »Z več kot 30 odstotki kmetijskih zemljišč smo odgovorni za ravnanje več kot 20 odstotkov slovenske površine. Kmetijstva in gozdarstva ne razumemo zgolj kot ekonomske dejavnosti, ampak razvijamo sonaravno gospodarjenje. Vplivamo na stanje okolja in pitnih voda, na kakovost življenja, s tem, ko oblikujemo okolje, vplivamo še na druge dejavnosti, tudi turizem.«

Ne moremo delati nečesa, kar ne vodi v smer zelenega, vse strategije morajo biti usklajene, je odločena voditeljica vključujoče platforma Circual Change mag. Ladeja Godina Košir: »Prehod v zeleno gospodarstvo ni stvar presoje, ampak nuje. Ves čas govorimo o omejenosti virov, zato se moramo začeti bolj racionalno obnašati. Optimizacija in racionalizacija sta nujni. Imamo močno kulturno dediščino in obrt. Kot država smo izbrali geslo, da smo zeleni. Pokažimo to navzven in to na vseh področjih, na ravni lokalnih skupnosti, bivanjskih okolij in drugod.« Tu se kaže velika priložnost za kreativne industrije, tudi lesna, je dejala. Ob tem se poraja vprašanje, kako naj postanemo bolj konkurenčni, kaj bomo delali, kaj bomo proizvajali in kako uporabiti čim manj virov?

»Po zgledu držav, ki jim to gre dobro od rok. Na primer Nizozemska, ki se je opredelila kot država, ki že živi krožno gospodarstvo. Če smo na tej poti, smo siti ves čas,« je dodala in pozdravila pobudo delovne skupine za prehod v krožno gospodarstvo: »Znotraj te skupine bomo prepoznali, kaj že imamo in kaj še lahko nadgradimo v določenih projektih.«

Cilj prehoda v zeleno gospodarstvo so dvig konkurenčnosti gospodarstva, izdelki in storitve z dodano vrednostjo, povečanje samooskrbe z energijo, učinkovito upravljanje z naravnimi viri, skrb za kakovostno bivalno in delovno okolje, razvoj in trženje lokalnega znanja in nova zelena delovna mesta. Kako najbolje izkoristiti priložnosti, ki jih prinaša ozelenitev gospodarstva, ter kakšni so izzivi in pogoji za »bolj zeleno« ravnanje podjetij in obnašanje potrošnikov, bodo stalna vprašanja pri oblikovanju in povezovanju nadaljnjih ukrepov.

Vir www.ce-sejem.si


Celjski sejem d.d.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.