Biočistilna naprava za v prekat

Avtor: Simon Tihec

Letos je začel veljati Pravilnik o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne in padavinske vode. V njem so navedene obveznosti vseh ki »proizvajajo« odpadne vode, od industrije do posameznikov. Kdor je priključen na mestno kanalizacijo je lahko brez skrbi,

ImageLetos je začel veljati Pravilnik o odvajanju in čiščenju komunalne odpadne in padavinske vode. V njem so navedene obveznosti vseh ki »proizvajajo« odpadne vode, od industrije do posameznikov. Kdor je priključen na mestno kanalizacijo je lahko brez skrbi, saj njegove odplake očistijo centralne čistilne naprave.
Lastniki hiš, ki odplake odvajajo v svojo greznico, pa bodo morali odpadno vodo iz tretjega prekata greznice odstraniti tako, da bodo poklicali pooblaščeno podjetje za praznjenje greznic.

Kontrole
Kazni in kontrole seveda bodo. Svoje odplake boste lahko dali izčrpati in odpeljati ter inšpektorjem pokazali račun. Ti bodo ugotovili koliko ljudi je v hiši, izračunali približno porabo vode in primerjali stvar s številom plačanih odvozov. Če se številke ne bodo pokrivale, pomeni da vam greznica pušča ali pa odplake na tiho izpuščate v okolje. In težave so tu. Greznica mora biti po zakonu brez izpusta, v njej pa se nabira vsa voda, ki odteče iz gospodinjstva, zato se pri današnji porabi vode izjemno hitro napolni. 

Narava zna sama
Pregovor pravi, da je voda čista, če steče preko sedmih kamnov. Navadno se ti kamni nahajajo v potoku in če hodimo po njih, čutimo, da so gladki in splozki. Ta plast so čistilne bakterije, ki nečistoče v vodi predelujejo in vodo čistijo. V tem se v skriva princip delovanja bio čistilne naprave, ki jo bo potrebno nabaviti, če se želimo rešiti ponavljajočega in dragega izčrpavanja greznice ali stalnih sporov z okoljevarstvenimi inšpektorji.

 

Trenutno tehniki ponujajo dva načina čiščenja, biološkega in membranskega. Uporaba polpropustne membrane z vso potrebno tehniko in predfiltri je dražja rešitev, vendar je voda, ki priteče ven tako čista, da je uporabna za vse namene, razen za pitje. Danes najboljša rešitev je nakup in vgradnja male biološke čistilne naprave.  

 

Tretji prekat
Biološko čiščenje je popolnoma naraven proces, v katerem bakterije, enake tistim v potoku, začnejo čistiti greznično godljo. Dokler so žive požirajo odpadke, se vmes množijo in umirajo. Žive bakterije poleg odpadkov pojedo še mrtve bakterije, od katerih pa ne morejo prebaviti le trde celične ovojnice. Ti majhni oklepi počasi sedajo na dno greznice in se tam nabirajo kot nenevarna odpadna gošča. Proces se krožno ponavlja 24 ur na dan, vse leto. Vendar to ni dovolj, saj gre vse skupaj prepočasi. Potrebujemo pospeševalno napravo, ki bo hitrost tega naravnega dogajanja postoterila, saj vedno novi litri odplak kar bruhajo v greznico. V tretji prekat greznice bo potrebno vgraditi biološki pospeševalnik.

 

Vodi elektronika
Naprava je sestavljena iz krmilnika z elektroniko, ta je povezana z aktivnim delom naprave, ki je obešen v tretjem prekatu greznice. Slednji je opremljen z elektromotorji,  propelerji in črpalkami, ki pod nadzorom elektronike mešajo in prezračujejo vsebino prekata. Ta postopek tako ugodno vpliva na bakterije, da se njihova aktivnost močno poveča, zato so sposobne v  kratkem času predelati in očistiti vse kar smo odplaknili. Voda je po čiščenju biološko tako čista,  da jo lahko spustimo v okolje ali v ponikalnico. V greznici pa bodo na dnu ostali samo drobni oklepi mrtvih bakterij, ki jih bo potrebno enkrat letno izčrpati.

ImageKako deluje
Čistilna naprava (na primer tip  SBR REG in podobne)  je popolnoma biološka mala čistilna naprava testirana po veljavnem standardu EN 12566-3. del,  in izpolnjuje vse pri nas veljavne zakonske zahteve v zvezi s kvaliteto vode, ki jo lahko odvajamo v okolje ali odprte vodotoke. Napravo je potrebno obesiti na steno vseh pretočnih in nepretočnih greznic, priključiti elektriko in jo s cevmi povezati s prekatom in z iztočno cevjo. Proizvajalec trdi, da bo učinkovitost čiščenja kar 99%, delovanje je tiho, naprava pa se ob manjših dotokih vode sama preklaplja v varčni način.

Naprava najprej iz vsedalnika prečrpa zbrano vodo v »svoj« čistilni prekat. Sledi faza obdelave, ki traja 6 ur. V tem času izvaja izmenično dodajanje kisika, prezračuje, meša, miruje in v takem ritmu biološko obdela vodo. S tremi brizgi vode se črpalka nato sama očisti, nakar sledi 2 uri dolgo mirovanje, da lahko aktivno blato sede na dno. Sledi črpanje biološko očiščene vode iz greznice v odtočni kanal. Ves postopek traja osem ur, če pa se je medtem usedalni del greznice spet napolnil, bo naprava postopek avtomatsko ponovila.

Če greznica pušča
Biološko čistilno napravo pa lahko vgradimo samo v greznico, ki je popolnoma vodotesna, ima vsaj dva prekata in po prostornini ustreza številu ljudi, ki jo polnijo.

Če ti pogoji niso izpolnjeni, lahko kupimo celotno čistilno napravo, ki jo vkopljemo ob hiši. Velikost je odvisna od števila oseb, ki so priključeni nanjo, stroški pa se manjšajo, če se več gospodinjstev odloči za postavitev in priklop na eno skupno napravo.

Simon Tihec

 

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE