Nujni operativni programi
Stvari so se zaostrile, prepoznali smo svoje napake, zato bomo sedaj morali ogromna sredstva stalno vlagati v operativne programe odvajanja in čiščenja komunalnih in drugih odpadnih vod. Seveda so ti posegi samo kaplja v morje, saj smo z onesnaženji vseh vrst verjetno prestopili prag samočistilne sposobnosti okolja. Kljub odličnim načrtom in rokom gradnje kanalizacijskih omrežij in čistilnih naprav, to ne bo zadostovalo. V igri so še interesi skupin, ki predvsem v manjših krajih vidijo samo zaslužke ob postavitvi kanalizacije. Običajno je gradnja čistilne naprave pomaknjena v prihodnost ali v naslednji mandat vaškega župana, zbrane odplake pa bodo do takrat tekle v najbližji potok.
Prerez obcestne vkopane biočistilne naprave
Vstopno sito se napolni z večjimi cestnimi odpadki
Rastlinske čistilne
Pri nas smo na repu lestvice po postavljenih rastlinskih čistilnih napravah v Evropi, po nekaterih virih jih imamo 31. Pri tem se odplake po mehaničnem čiščenju pretakajo skozi vkopane in nevidne bazene, na katerih posajene rastline tako dobro očistijo vodo, da je pitna. Vrba na primer, je sposobna iz vode potegniti najhujše strupe in jih potem dobesedno »izginiti«. Kako deluje ta čudežni mehanizem raziskovalci še niso dokončno pojasnili, pravzaprav pa to sploh ni važno. Če vemo, kateri so najučinkovitejši naravni filtri, potem smo jih dolžni takoj uporabiti. Zato z žalostjo opazujemo kampanjo mariborskih mestnih drvarjev, ki pod raznimi strokovnimi izgovori, besno podirajo vrbe in druga drevesa ob mestnem nabrežju.
Problem cest in padavin
Na površini asfalta se nabira kup strupenih ostankov, ki jih nato dež izpira v kanalizacijo. Ta ne bo sposobna odvesti padavin bodočih neviht, zato je potrebno ukrepati bolj razpršeno. Ena od novih in dobro zamišljenih možnosti je ameriška obcestna čistilna naprava MWS – Linear. Predizdelano betonsko korito je opremljeno z mrežami, prekati, filtrirnimi vložki in cevmi ter velikim vmesnim prostorom, v katerega nasujemo zemljo in posadimo rastline. Razen občasnega praznjenja žične košare, ki prestreza večje kose nesnage, vzdrževanje ni potrebno.
Delovanje in čistilna sposobnost
Ob manjšem dežju, voda vstopa skozi mrežo v prvi prekat in se počasi preceja in očisti med zemljo in koreninami. Kadar je vode preveč, jo iz prvega prekata odvedeta dve prelivni cevi v izstopni del, tudi opremljen s filtri. Vse cevi so naluknjane, zato se voda vedno preceja tudi skozi zemljo. Posebne tkanine preprečujejo izpiranje, izpustni ventili pa določajo stopnjo primarnega in sekundarnega filtriranja. Čistilna sposobnost je izjemna. Zemlja v koritu in rastlinske korenine so sposobne vodo filtrirati in izločiti patogene fekalne organizme, dušik, fosfor, baker, svinec, cink in jih pretvoriti v neškodljivo obliko, razgraditi klorirane pesticide in težke kovine, delo pa v kombinaciji z rastlinami opravijo še zemeljski mikroorganizmi. To pa ne pomeni, da je narava v službi človeka, temveč da je ta končno priznal, da narava vse zna dosti bolje.