Razmeroma nov pojav na področju ravnanja z deževnico je zagotovo ponikanje. Še včeraj smo dež zajemali v glavnem zaradi zalivanja vrta, pranja avtomobila in izpiranja stranišč. Motiv je bil zmanjšanje porabe pitne vode in številk na računu zanjo, razlogi za ponikanje pa so drugačni. 

armex ponikalnica EcoBloc

Ponikalni EcoBloc, volumen 420 l s priborom

Zatesnjevanje površin prinaša težave

Strehe, parkirišča in ceste so del nepropustnega sistema v naseljenih področjih. Deževnico skupaj z odplakami usmerjamo v kanalizacijo, od tam pa v čistilne naprave. S tem povzročamo tudi mestne poplave, saj kanalizacija že danes ne more sprejeti vedno bolj intenzivnih padavin. V bodoče pa bo še slabše. V Celju dobiva občina vedno višje račune, saj koncesionar, ki upravlja čistilno napravo, meri povečan dotok zaradi padavin in to zaračunava. Trdi, da se čistilna sposobnost naprav zmanjšuje, saj odplake dotekajo v prevelikih količinah in preveč razredčene.

 

armex ponikalnica EcoBloc montaza

Enostavna montaža in trikrat večja učinkovitost od zasutja z gramozom

Predpis bo vedno ostrejši

Danes velja, da so tisti, ki deževnico poniknejo na svoji parceli nagrajeni z manjšimi prispevki. Predvidevajo, da bodo za povprečno hišo v Ljubljani tisti brez ponikalnih naprav, plačevali več kot 4 € mesečno. V pripravi je še kataster streh, s katerim bodo občanom v vseh mestih zaračunavali dajatev za odvodnjavanje in čiščenje deževnice. Pri tem bodo kratko potegnili stanovalci blokov. Ti imajo običajno ravne strehe, žlebovi pa so skriti nekje v stavbi in neposredno priključeni na kanalizacijo. Po izkušnjah vemo, da je vsak nov prispevek vir zaslužka za nekoga in da bodo številke rasle, ne glede na deževje ali sušo. 

 

Ponikanje na svoji parceli

Večina lastnikov hiš s tem nebi smela imeti težav. Ponikalni sistem je enostaven in razmeroma poceni. Vsi, ki so še pri močeh, da izkopljejo primerno jamo in vanjo speljejo strešni odtok, pa lahko vsa dela opravijo sami. Potrebujemo nekaj ponikalnih blokov, nekaj metrov tkanine imenovane geotekstil, in kramp. Po izkopu na dno nasujemo tanko plast peska za izravnavo. Položimo spodnjo plast geotekstila, nanjo ponikalne bloke, priključimo odtok s strehe, vse skupaj prekrijemo s tkanino in zasujemo. Pri tem uporabimo pesek granulacije 16 – 32 mm, v širini 20 – 30 cm na vsem obodu ponikalnice. Ponikalni bloki so tako trdni, da površina ostane povozna, zato lahko izkop izvedemo tudi na hišnem dovozu.

Oprema za 1m3 veliko ponikalnico stane okrog 150€.

 

armex cistilne naprave

 

Dodatne informacije na www.cistilnenaprave-dezevnica.si

Tel.: 01 / 78 69 270


Armex armature d.o.o.
   
Ime in priimek:
Naslov:
Pošta in kraj:
Vaš e-poštni naslov:
Kontakni telefon:
Zadeva:
Sporočilo:
  Pošljite kopijo sebi
 
Zaradi varnosti vas prosimo če prepišete naključno generirano kodo v spodnje vnosno polje. Če koda ni berljiva kliknite nanjo in bo sistem naložil drugo kodo
Varnostna koda:
 
Soglasje Soglašam, da moje posredovane osebne podatke lahko zberete in uporabite za namen priprave informativne ponudbe. V kolikor je za pripravo svetovanja ali informativne ponudbe potrebna soudeležba partnerskega podjetja (izvajalca monterskih storitev), soglašam, da obdelovalec (spletni portal www.varcevanje-energije.si) za pripravo ponudbe posreduje oddano povpraševanje ustreznemu partnerskemu podjetju. Več v Obvestilu o zasebnosti.
 
 

Povezane vsebine

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.