Kvalitetne in sodobne naprave ter napeljave za čiščenje odpadnih vod doma, v industriji in javnih omrežjih so danes vedno izdelane iz plastičnih mas. Polimerni materiali so dovolj trdni in korozijsko odporni, da bodo dolga desetletja brez škode prenesli vse sestavine odpadnih vod, različne temperature, pritiske in abrazijo, ki jo povzročajo trdni delci v odpadnih vodah. S temi izdelki ščitimo okolje ter izpolnjujemo zahteve slovenske in EU zakonodaje. Proizvajalec Aplast je izdelal nov program lovilcev olj, maščob in ostankov goriv, ki jih uspešno izločajo iz odtočnih vod. Poleg tega proizvajajo zanimivo linijo vodonosnih rezervoarjev in velike globinske posode za zbiranje smeti ECOdip
Nastanejo z rotacijskim litjem
S tem postopkom je možno proizvesti plastične proizvode vseh barv, oblik, trdot in velikosti, ki jih ne bi mogli izdelati na noben drug način. V jekleni ali aluminijasti model vsipajo prah, predhodno zmletih granul plastične mase, ga zaprejo, nato pa ga velike mehanične roke prenesejo v komoro za ogrevanje, kjer se v skladu z izbranim programom vrti v vseh smereh. Staljena plastika obliva in se med obračanjem vseda na notranje stene modela, ki ga nato ohladijo. Po odstranitvi pokrova iz modela potegnejo izdelek; otroško igralo, velik kanalizacijski jašek ali celoten večkubični podzemski rezervoar za deževnico. Takšni proizvodi so izdelani v enem kosu, so brez zvarov, stroški za izdelavo kalupa pa so, glede na velikost, razmeroma nizki. Pomembno je še, da imajo tehniki in načrtovalci veliko manevrskega prostora pri izbiri oblike predmetov, ki so zato točno tako oblikovani, da bodo čim bolje opravljali določeno nalogo.
![]() Lovilci olj in maščob Aquaplast imajo lahko prostornino do 10000 litrov |
![]() Rotacijski liv je poseben in zanimiv postopek za izdelavo kompliciranih in velikih izdelkov iz plastike |
Pomembnost prestrezanja olj in maščob
Izvajamo ga z lovilci, ki morajo biti vgrajeni v kanalizacijska omrežja povsod tam, kjer je možen vdor lahkih tekočin, katerih specifična teža je manjša od 0,95 kg/l. Olja in maščobe lahko povzročijo veliko okoljsko škodo, zlasti če vdrejo v vodonosne plasti in povzročijo onesnaženje, saj lahko kapljica motornega olja onesnaži milijon kapljic vode, ki je nato neuporabna. Pri tem ni potrebno loviti samo olj iz industrijskih obratov in mehaničnih delavnic temveč tudi vso vodo, ki se v dežju spira z velikih parkirišč.
Gravitacijski in koalescentni
Dva sorodna tipa lovilcev. Gravitacijski vodo onesnaženo z olji najprej za določen čas zadrži v lovilcu. Pri tem se voda umiri, olja in maščobe pa se dvignejo proti površju. Očiščena voda nato skozi potopno cev izstopi iz naprave in se lahko izlije v okolje. Koalescentni lovilec deluje podobno, le da ima dva vsedalna dela, med katerima se nahaja koalescentni filter. Ta je sposoben iz vode izločiti še majhne molekule ogljikovodikov, zlasti pogonskih goriv. Teh molekul ni možno izločiti z gravitacijskim postopkom, saj zaradi svoje majhnosti ne splavajo na površje.
Lovilci z obvodom in brez njega
Lovilce brez obvoda (by-pass) uporabljamo kadar mora biti iztočna voda zelo čista. Pri tem bo celotna količina odpadnih vod brez izjeme stekla skozi postopek ločevanja. S takšnimi lovilci očistimo vodo ki se steka z industrijskih površin, iz platojev bencinskih servisov in avtopralnic, saj so v njej zagotovo ostanki olj in goriv. Lovilce z obvodom pa vgrajujemo na mesta, na katera se stekajo vode z velikih prometnih površin, cest in parkirišč. Ob hudi nevihti in velikih količinah vode bo lovilec lahko zajel in očistil prvi val onesnažene vode, višek čistejše nevihtne vode pa bo nato mimo naprave stekel po obvodnem vodu v kanalizacijo.
Več na www.aplast.si
tel.: 03 713 24 50