Desetletni rok za vgradnjo bioloških čistilnih naprav na območjih brez javne kanalizacije se zaključuje. Na območjih s posebnimi zahtevami, glede varovanja virov pitne vode, morajo uporabniki do konca 2015 vgraditi malo čistilno napravo. Če to ni možno, morajo odplake odvajati v nepretočno greznico, ter plačevati odvoz v čistilno napravo. Vsi ostali na ozemlju Slovenije, ki ne živijo na občutljivih vodovarstvenih območjih, pa morajo svoje odplake očistiti sami ali pa jih odvesti v čistilne naprave do konca leta 2017.
Nova biološka čistilna naprava deluje samočistilno in brez gibljivih delov v rezervoarju |
Marca lahko začnemo z vgradnjo biološke čistilne naprave
Modro obarvana področja, kjer je varovanje virov pitne vode še posebej nujno, so raztresena po vsej državi, največ pa jih je na Krasu. Za vgradnjo biološke čistilne naprave se običajno lotimo v gradbeni sezoni, od marca do novembra, zato je časa še manj. V nekaj državah EU so mnogi čakali do zadnjega hipa, posledica pa je bila zasedenost izvajalcev in dvig cen storitev ter bioloških čistilnih naprav. Pri nas se 25% občin nahaja na vodno občutljivih področjih, zato bo gneča zagotovo velika. Vsak, ki bo imel lastno čistilno napravo s tem ohranja vodne vire, hkrati pa bo zaščiten tudi pred stalno rastočimi cenami komunalnih storitev, saj tudi ta podjetja želijo poslovati uspešno in z dobičkom. Vsi lastniki čistilnih naprav pa so do 90% oproščeni plačila taks za obremenjevanje okolja, zato bodo vsako leto prihranili lep kupček denarja.
Varstvena območja vodnih virov je potrebno do konca 2015 zaščititi |
Neočiščenih odplak ne bo več
Tudi v naseljenih področjih, ni možno vseh stavb priključiti na kanalizacijo, lahko to rešimo z vgradnjo biološke čistilne naprave. Rešitev je vgradnja kvalitetne in certificirane biološke čistilne naprave, ki jo vkopljemo okrog 10- 20 m od stavbe, vanjo speljemo odtoke, nato pa bo samodejno in brez okvar delovala dolga desetletja. Zato pametni vgradijo certificirane in preizkušene izdelke preverjenih proizvajalcev. Pogosto čiščenje ali celo ponoven izkop in zamenjava pa sta zagotovo najdražja rešitev. Poceni nakup največkrat ni najboljši nakup.
Med novejše in preizkušene biološke čistilne spada tudi »One2clean«, ki odplake očisti v treh korakih. Najprej se vključi kompresor in z mehurčki zraka prezrači celotno vsebino ter aktivira mikroorganizme za biološko čiščenje. Nato se vsebina umiri, aktivno blato potone na dno, na gladini pa ostane očiščena voda, ki jo naprava v tretjem koraku izčrpa. Naprava je sposobna predelati in očistiti odpadne vode do stopnje 99%, zato daleč presega današnje zahteve in bo z lahkoto izpolnjevala tudi zahteve bodočih, strožjih predpisov.
Več uporabnih zanimivosti o zbiranju vode lahko izveste na www.cistilnenaprave-dezevnica.si
Povezane vsebine