Začelo se je z odplakami iz prašičje farme nekje na Madžarskem. Stekale so se v bližnje jezero, pri čemer so opazili, da je voda na sredini jezera popolnoma čista in skoraj pitna. Ugotovili so, da je odplake tako dobro prečistil široki rob trsja ob jezeru. Ko se je vest razširila, so pametne glave začele s poizkusi. Razvili so rastlinske čistilne naprave - čistilni sistem, ki ga lahko uporabimo kjerkoli, ki je veliko cenejši od današnjih čistilnih naprav, čistilna sposobnost pa je na meji verjetnega.
Zelena rastlinska čistilna naprava deluje samodejno- brez elektro in strojne opreme
Zbirka odplak
Odplake iz naših bivališč so sestavljene iz odtokov umivalnikov in kadi, ki spadajo v skupino tako imenovane sive vode ter odtokov iz straniščnih školjk. Ko zapremo pipo ali izplaknemo stranišče se odplake pretočijo v mestno kanalizacijo, od tam pa preko strojnih čistilnih naprav v potoke in reke. So stalna skrb, problem in vedno višji strošek. Na odplake pa lahko pogledamo tudi s stališča kmetovalca, za katerega so neizrabljen vir hranilnih snovi, s katerimi lahko pognoji polja in sklene naravni krog kroženja snovi. Okolju prijazna rešitev je biočistilna jama, s katero lahko odplake brez truda in dodatne energije sami očistimo, preden jih izpustimo v okolje.
Število se povečuje
Čistilnih procesov, ki se dogajajo v jami danes še ne razumemo povsem, zato skrivnost “biološke črne skrinje” še ni popolnoma razkrita. Med poskusi so populili tudi vse rastline ki so jih vsadili v jamo, in je brez njih naprej odlično delovala. Ugotovili so tudi, da se čistilna sposobnost po enem letu občutno izboljša, vendar tudi tega fenomena še ne znamo pojasniti.
Velikost in sestava biološke čistilne jame za štiričlansko družino
Nekaj omejitev za rastlinske čistilne naprave
Izdelava jame rastlinsko čistilno napravo
Za čiščenje odplak štiričlanske družine je potrebno izkopati 1,5m globoko in široko, ter
Sodobne velike naprave
Tudi pri nas imamo svetovalce in podjetja, ki ponujajo ekosistemske rešitve, pri čemer oponašajo čistilne principe, kot jih najdemo v naravi. Velike naravne rastlinske čistilne naprave delujejo samodejno, brez strojne in elektro opreme, zato je njihovo delovanje v primerjavi z obstoječimi čistilnimi sistemi skoraj zastonj. Veliki čistilni sistemi so sestavljeni iz več zaporednih bazenov, vkopanih v zemljo, izoliranih s folijo in napolnjenimi z naravnimi materiali. Voda se samodejno pretaka pod površino, zato ni smradu in nezaželenih insektov. V čistilnem procesu sodelujejo mikroorganizmi in rastline, ki so posajene v teh bazenih. Pri tem se voda očisti do stopnje, da jo lahko vrnemo v okolje. Takšni rastlinski čistilni sistemi so sposobni očistiti odplake mest, industrije in odcedne vode iz komunalnih deponij.
Povezane vsebine