Začelo se je z odplakami iz prašičje farme nekje na Madžarskem. Stekale so se v bližnje jezero, pri čemer so opazili, da je voda na sredini jezera popolnoma čista in skoraj pitna. Ugotovili so, da je odplake tako dobro prečistil široki rob trsja ob jezeru. Ko se je vest razširila, so pametne glave začele s poizkusi. Razvili so rastlinske čistilne naprave - čistilni sistem, ki ga lahko uporabimo kjerkoli, ki je veliko cenejši od današnjih čistilnih naprav, čistilna sposobnost pa je na meji verjetnega.

Rastlinske cistilne naprave

Zelena rastlinska čistilna naprava deluje samodejno- brez elektro in strojne opreme

Zbirka odplak

Odplake iz naših bivališč so sestavljene iz odtokov umivalnikov in kadi, ki spadajo v skupino tako imenovane sive vode ter odtokov iz straniščnih školjk. Ko zapremo pipo ali izplaknemo stranišče se odplake pretočijo v mestno kanalizacijo, od tam pa preko strojnih čistilnih naprav v potoke in reke. So stalna skrb, problem in vedno višji strošek. Na odplake pa lahko pogledamo tudi s stališča kmetovalca, za katerega so neizrabljen vir hranilnih snovi, s katerimi lahko pognoji polja in sklene naravni krog kroženja snovi. Okolju prijazna rešitev je biočistilna jama, s katero lahko odplake brez truda in dodatne energije sami očistimo, preden jih izpustimo v okolje.

 

baner zbiralniki dezevnice

Število se povečuje

Ta način čiščenja je vedno bolj znan, zanj se odločajo zlasti ljudje, ki imajo za to prostor in tisto posebno odgovornost do okolja. Dobra čistilna naprava tako dobro opravlja svojo funkcijo, da na iztočni strani dobimo vodo, ki je skoraj pitna. Okoli jame ni nobenega smradu, in če ne vemo kje točno se nahaja, je niti ne opazimo. Avstralci so rabo takšnih čistilnih jam rešili in predpisali z zakonom.

Čistilnih procesov, ki se dogajajo v jami danes še ne razumemo povsem, zato skrivnost “biološke črne skrinje” še ni popolnoma razkrita. Med poskusi so populili tudi vse rastline ki so jih vsadili v jamo, in je brez njih naprej odlično delovala. Ugotovili so tudi, da se čistilna sposobnost po enem letu občutno izboljša, vendar tudi tega fenomena še ne znamo pojasniti.

 

Rastlinska cistilna naprava

Velikost in sestava biološke čistilne jame za štiričlansko družino

 

Nekaj omejitev za rastlinske čistilne naprave

Seveda jama ni vsemogočna in čisto vse svinjarije pač ne more prebaviti. Živalske maščobe se v jami odlično razkrojijo, ne more pa predelati rastlinskih olj in parfumov. Priporočajo omejitev porabe odišavljenih mil, šamponov in čistil. V odtok tudi ne bomo splakovali kislin in raznih kemikalij, uporabljamo pa lahko vsa čistilna sredstva ki imajo oznako “biorazgradljiva” in so brez fosfatov
 


Izdelava jame rastlinsko čistilno napravo

Za čiščenje odplak štiričlanske družine je potrebno izkopati 1,5m globoko in široko, ter 7,5 m dolgo jamo, s čimer zasedemo okrog 11 kvadratnih metrov parcele. Če je število oseb višje, dodamo za vsako do 3 kvadratne metre površine. Če stene jame niso ilovnate jih prekrijemo s folijo. Nato pod odtok po katerem pritekajo odplake nasujemo kamenje, veliko kot pest, in ga prekrijemo z vrečami iz jute. Sledi plast peska debela 20 centimetrov, nato enaka plast zemlje, na katero spet položimo juto. Ponavljamo do konca, kjer vstop v iztočno cev spet zasujemo s peskom. Iztok postavimo malo nižje kot dotok. Na pasove zemlje zasadimo še rastline, ki uspevajo na močvirnatih tleh, vendar ni pomembno katere. Rastlin ki rasejo na jami ne bomo jedli, to pa je tudi edina omejitev. Obvodne rastline, ločje in vrbe imajo sposobnost, da nevarne snovi iz odplak potegnejo v liste, kjer se pod vplivom sončnih žarkov razkrojijo.

 

Sodobne velike naprave

Tudi pri nas imamo svetovalce in podjetja, ki ponujajo ekosistemske rešitve, pri čemer oponašajo čistilne principe, kot jih najdemo v naravi. Velike naravne rastlinske čistilne naprave delujejo samodejno, brez strojne in elektro opreme, zato je njihovo delovanje v primerjavi z obstoječimi čistilnimi sistemi skoraj zastonj. Veliki čistilni sistemi so sestavljeni iz več zaporednih bazenov, vkopanih v zemljo, izoliranih s folijo in napolnjenimi z naravnimi materiali. Voda se samodejno pretaka pod površino, zato ni smradu in nezaželenih insektov. V čistilnem procesu sodelujejo mikroorganizmi in rastline, ki so posajene v teh bazenih. Pri tem se voda očisti do stopnje, da jo lahko vrnemo v okolje. Takšni rastlinski čistilni sistemi so sposobni očistiti odplake mest, industrije in odcedne vode iz komunalnih deponij.


Povezane vsebine


 

IZKORISTI UGODNO PONUDBO

Net metering, ki je trenutno še v veljavi, lahko izkoristite do konca leta 2023. Podjetje Enertec, z blagovno znamko Moja Elektrarna, s praktičnimi izračuni ponazori primerjavo sedanjih pogojev neto meritev za samooskrbo z elektriko s prihodnjimi, ter vam za sončno elektrarno...

Preverite akcijsko ponudbo za tandem - toplotne črpalke Bosch in prezračevalni sistemi Sabiana in si zagotovite posebne pogoje nakupa. Med sistemi za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje spoznajte sistem, ki vam omogoča priročno in celovito rešitev na enem mestu.

Se želite na novo zaposliti? Veto Group združuje skupino uspešnih prodajnih centrov za ogrevanje, hlajenje, prezračevanje. Z odgovornim delom do zaposlenih in strank medse vabijo nove sodelavce. Če iščete dolgoročno zanesljivo delo, vabimo da prijavo za delo oddate TUKAJ!

V podjetju SONCE so razvili poslovni model, s katerim si lahko podjetja brez finančnega vložka zagotovijo nižjo, predvsem pa stabilno ceno elektrike in okolju prijazno energijo. Ponujajo jim možnost za sklenitev služnostne pogodbe za namestitev opreme, s katero bodo prišli do lastne naprave. Edini pogoj je, da...

Če imate težave z vlago, želite pravočasno poskrbeti za klimo poleti, ali ste v dilemi kateri ogrevalni sistem je z vidika porabe energije optimalen za vas, vam priporočamo stopiti v stik s podjetjem Tersus. Spoznajte ekipo izkušenih mojstrov, ki poskrbijo za ugodno in prijetno bivanje. Njihova celovita ponudba...

Toplotna črpalka Stiebel Eltron LWZ se že nekaj let potruje kot toplotna črpalka za nove hiše, ki nima konkurence. Služi za priročno ogrevanje, prezračevanje in hlajenje nove hiše v...

baner naročilo revije sept23
 
ponudniki toplotnih

S klikom na posamično podjetje dostopate do tehničnih karakteristik ponudnikov TOPLOTNIH ČRPALK zrak – voda

fotovoltaicne-elektrarne
Posodobljen akcijski načrt OVE za sončne elektrarne predvideva cca. 10% rast letno. Do leta 2020 naj bi dodatno inštalirali 161 MW sončnih elektrarn. S sprejetjem Uredbe o samooskrbi…
ogrevanje
Toplotne črpalke prestrezajo energijo zemlje, zraka ali vode. Ob primerjavi sistemov za toplotne črpalke lahko kljub višjim stroškom investicije…
pasivna-hisa
Za ogrevanje, hlajenje, pripravo tople vode, klimatizacijo in razsvetljavo v pasivni ali skoraj nič - energijski hiši potrebujejo tako malo energije…
Gradnja in obnove
DOBRA PRAKSA GRADNJA in OBNOVE
Do leta 2020 naj bi po evropskih smernicah, ki jim sledi tudi Slovenija, razvoj gradnje energijsko učinkovitih stavb dosegel nivo skoraj nič – energijske hiše.