Preudarni posamezniki vedno iščejo načine, kako v svoje življenje vpeljati nekaj novega, kar bi združevalo prijetno izkušnjo in bilo hkrati tudi koristno. Eden od naših predlogov so sistemi za zbiranje deževnice, s katerimi prestrežete brezplačno deževnico in jo uporabite za zalivanje okrasnih rastlin ali zelenjavnega vrta.
Sistemi za zbiranje deževnice. Foto: Armex armature d.o.o.
Pri tem varčujemo, saj z uporabo deževnice lahko prihranimo do 50 % pitne vode in prav toliko denarja, hkrati pa ob polnjenju zalivalke z deževnico in sprehodi od rezervoarja z vodo do rož ali vrta, mimogrede opravimo še nekaj vaj za večjo prožnost sklepov, razteznih vaj in vaj za moč. Rastline nam bodo hvaležne za vodo brez škodljivega klora.
Kakšni sistemi za zbiranje deževnice so na voljo?
Edini odločitvi za vse, ki se odločijo za zbiranje deževnice sta, da izberejo, kakšen in kako velik rezervoar za deževnico potrebujejo in ali imajo možnost vgradnje podzemnega, ali bi raje izbrali rezervoar v obliki recimo antične glinene amfore ali katerega izmed 70 različnih oblik, barv in velikosti. Nizki in lahki podzemni rezervoarji Platin, ki so namenjeni samovgradnji, so lahko pohodni ali povozni, držijo od 1,5 do 7,5 kubičnih metrov vode in jim zato lahko namenimo tudi nalogo pranja perila in izpiranje straniščnih školjk z mehko in brezplačno deževnico.
Nadzemni zbiralniki deževnice v obliki amfore. Foto: Armex armature d.o.o.
Voda, ki nam jo “dostavijo” komunalne službe ni brezplačna, niti poceni. Pravzaprav se je v zadnjih 20-ih letih dražila bolj kot naftni derivati – za celih 350 %. Državi zdaj že nekaj let plačujemo tudi davek na dež oz. odvajanje padavinskih voda.
Zbiranje in uporaba deževnice danes ni le v domeni ekološko osveščenih investitorjev, ampak vseh, ki želijo dolgoročno znižati mesečne stroške bivanja in biti vsaj delno samooskrbni z vodo. Povprečna slovenska družina na dan porabi 162 litrov vode in bi za svoje potrebe potrebovala sistem za zbiranje deževnice kapacitete slabih 5 kubičnih metrov.
|
Za zalivanje vrtov in pranje avtomobilov je dovolj že enostavna in cenovno ugodna rešitev. Če imate velik vrt z večjo potrebo po vodi ali pa želite deževnico izkoristiti tudi v hiši, je priporočljiva vgradnja podzemne cisterne za deževnico (na primer Carat paket za hišo in vrt). Uporabiti je treba tudi filter za deževnico. Za odvzem vode iz rezervoarja je potrebna črpalka, ki se nahaja v vrtu poleg rezervoarja ali s start-stop-avtomatiko v rezervoarju ali v hiši.
V zadnjih letih smo priče dolgim in vročim sušnim obdobjem. Zato vsak preudarni gospodar ve, da je več kot smiselno zbiranje deževnice v »mokrih« obdobjih v podzemnih in nadzemnih zbiralnikih. Pravzaprav je danes trend v povečevanju zalog deževnice, ker se nam lahko zgodi redukcija dobave pitne vode s strani komunalnih podjetij.
Vas zanima cena, izvedba, subvencija, garancija? Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields