Predvidevanja, da bodo podnebne spremembe prihajale neopazno, bo potrebno čim prej pozabiti.
Količine padavin in nivo podtalnice v preteklih 50 letih počasi a vztrajno padajo. Strokovnjaki agencije RS za okolje poudarjajo, da imamo opravka s tremi vrstami suše, meteorološko, hidrološko in kmetijsko. Sedanja suša se vleče že od lanske jeseni, zaradi tega se zaloge niso napolnile in šestmesečna suša traja naprej.
![]() Nov ploščat podzemni rezervoar olajša transport in vkopavanje |
Edina rešitev – zbiranje deževnice
Kljub opozorilom klimatologov, ki so bila zlasti pogosta ob katastrofalni suši 2003, se nihče od odgovornih ni zganil. Zgradili nismo nobenih zajetij ali vodnih zadrževalnikov, zato tudi sedaj nimamo nobenih rezerv. Prebivalci nimamo druge možnosti zajemanja vode, kot s prestrezanjem deževnice. Pred leti smo poudarjali, da je to koristno zaradi manjših stroškov ob plačevanju porabe vode, saj se v številkah na položnici skrivajo tudi pristojbine za kanalizacijo in čiščenje odplak. Danes je motiv drugačen, saj zajemanje deževnice priporočamo zaradi možnega pomanjkanja vode, ne glede na njeno ceno. Zbiranje in uporaba deževnice ima vrsto ugodnih učinkov, med njimi varovanje nivoja in čistosti podtalnice pa tudi prehranske neodvisnosti. Na osebnem nivoju je to voda za zalivanje vrta, na kmetijskem pa gradnja velikih, večstokubičnih zalogovnikov in napeljevanje namakalnih sistemov.
Samočiščenje v domačem rezervoarju
Prva stopnja čiščenja se dogaja ob pretakanju deževnice iz žleba. Voda pri tem teče preko filtrirnega sistema v rezervoar, umazanija in majhna količina vode pa v kanal. Drugo stopnjo omogoča vstopna cev v rezervoar, z dušilnim dotočnim nastavkom na spodnjem delu. Ta prepreči nepotrebno vrtinčenje, dodatno dovede kisik in omogoča, da se majhni delci umazanije usedejo na dno, zaradi česar voda ostane čista in sveža. Tretjo stopnjo omogoča pretočni sifon. Iztekanje zgornjega sloja vode odstrani delce, ki so lažji in plavajo na površini. Redni pretok iz rezervoarja je zelo pomemben za dobro kakovost vode, to pa dosežemo z izbiro prave velikosti. Četrto stopnjo omogoča odvzem vode s plovcem 10 cm pod gladino, kjer je kakovost vode najboljša.
![]() Dva žlebna in podzemni filter za odstranjevanje umazanije iz deževnice |
Podzemni za neoporečno vodo
Nadzemne zbiralnike deževnice vedno postavimo v senco, stene pa naj bodo čim bolj neprepustne za svetlobo. Namenjeni so prestrezanju kratkotrajnih zalog vode za zalivanje. Za resno zbiranje in shranjevanje deževnice pa so primerni samo podzemni zbiralniki. Plast zemlje jih ščiti pred svetlobo in pregrevanjem, voda v njih pa bo vse leto imela od 8 do 12°C. S tem zavremo rast alg in mikroorganizmov, zato bo voda primerna za čiščenje, izpiranje stranišč in pranje perila. Mehka voda se odlično obnese v pralnem stroju, perilo bo z manj praška bolje oprano in mehkejše. Tudi pomisleki glede bakterij so neosnovani, saj slednje lahko zaidejo v stroj samo z umazanim perilom in ne z deževnico.
Enostaven in pregleden sistem
Za namakanje vrtov zadostuje že enostavna in cenovno ugodna rešitev. Vodo odvzemamo s črpalko, ki stoji poleg rezervoarja, in ima start-stop avtomatiko v rezervoarju ali v hiši (sistem Carat). Če bomo vodo uporabljali tudi v stavbi, potrebujemo hišno črpališče, ki porabnike preko dvojnih cevovodov oskrbuje z deževnico. Če se rezervoar izprazni, hišno avtomatsko črpališče s preklopom na vodovodno omrežje samodejno oskrbi sistem s pitno vodo. Najboljšo kakovost vode dosežemo še z vgradnjo mikrofiltra s povratnim izpiranjem. Cenejša izvedba nima avtomatskega preklopa med deževnico in pitno vodo, saj ob praznem rezervoarju ročno preklopimo ventile v hiši.
Pomemben je še pravilen izračun velikosti rezervoarja, ki je odvisen od količine padavin, velikosti strehe in potreb uporabnika, program in podatki o vseh proizvodiuh se nahajajo na www.cistilnenaprave-dezevnica.si