Vse daljša sušna obdobja in, čeprav za zdaj še redki, pozivi k omejeni porabi pitne vode, nas spodbujajo k razmisleku o prihodnjem upravljanju s pitno in odpadno vodo. Izbira in vgradnja ustrezne čistilne naprave ni preprosta, zlasti ob upoštevanju meril, kot so zanesljivost, dolga življenjska doba ter nizki obratovalni in vzdrževalni stroški.
Z vgradnjo čistilne naprave manj neočiščenih odplak
Tudi na naseljenih območjih priključitev vseh stavb na javno kanalizacijo ni vedno mogoča. V takšnih primerih je učinkovita rešitev vgradnja biološke čistilne naprave. Priporočljiva je izbira kakovostne in certificirane naprave, ki jo vgradimo približno 10 do 20 metrov od objekta.
Po vgradnji čistilne naprave in priključitvi odtokov bo ta ob pravilnem delovanju služila dolga leta. Zato se je smiselno odločiti za certificirane in preizkušene izdelke preverjenih proizvajalcev, saj sta pogosto čiščenje ali celo zamenjava naprave dolgoročno najdražji rešitvi.
Pregovor “poceni nakup je lahko drag” tu še kako drži.
Za vgradnjo čistilne naprave se običajno lotimo spomladi. Z lastno čistilno napravo ohranjamo vodne vire, hkrati pa smo zaščiteni pred rastočimi cenami komunalnih storitev.
Postopek vgradnje čistilne naprave
Vgradnja male domače čistilne naprave je postopek, ki zahteva natančnost in upoštevanje navodil proizvajalca ter lokalnih predpisov. V grobem ga lahko razdelimo na naslednje faze:
1. Načrtovanje in priprava:
- Izbira ustrezne čistilne naprave: Glede na število uporabnikov, vrsto tal, bližino vodotokov in druge dejavnike izberemo ustrezno velikost in tip čistilne naprave.
- Pridobitev dovoljenj: Preverimo lokalne predpise in pridobimo potrebna dovoljenja za vgradnjo. Za nekatere manjše naprave gradbeno dovoljenje morda ni potrebno, je pa vsekakor priporočljivo preveriti na lokalni občini.
- Priprava terena: Izvedemo izkop jame ustrezne velikosti in globine glede na dimenzije čistilne naprave. Zagotovimo ustrezno drenažo in zaščito pred vdorom podtalnice.
2. Vgradnja čistilne naprave:
- Priprava podlage: Na dno izkopa nasujemo ustrezno podlago (npr. peščeno-prodnato plast), ki jo utrdimo.
- Namestitev rezervoarja: Rezervoar čistilne naprave previdno spustimo v izkop in ga poravnamo. Preverimo, da je nameščen vodoravno in stabilno.
- Priključitev cevi: Priključimo dovodne in odvodne cevi v skladu z navodili proizvajalca. Zagotovimo tesnenje spojev.
- Zasipanje: Prostor med rezervoarjem in steno izkopa postopoma zasipamo z ustreznim materialom (npr. peskom), ki ga sproti utrjujemo. Pazimo, da ne poškodujemo rezervoarja.
3. Zagon in testiranje čistilne naprave:
- Polnjenje z vodo: Rezervoar napolnimo z vodo do ustrezne višine.
- Priklop elektrike (če je potrebno): Priključimo električno napajanje za puhalo ali druge električne komponente.
- Preizkus delovanja: Preverimo delovanje vseh komponent in sistemov, kot so puhalo, črpalke, senzorji itd.
- Prvi zagon: Po navodilih proizvajalca izvedemo prvi zagon čistilne naprave.
4. Ureditev okolice:
- Zasutje in ureditev terena: Zasujemo preostali del izkopa in uredimo teren okoli čistilne naprave.
- Zasaditev (pri rastlinskih čistilnih napravah): Pri rastlinskih čistilnih napravah zasadimo ustrezne rastline v filtrirno gredo.
Čistilno napravo naj bi kupili le enkrat v življenju
Pomembno pravilo, na katerega nikakor ne smete pozabiti, je, da se male čistilne naprave kupujejo pri specializiranih podjetjih, ki so že dlje časa prisotna na trgu in imajo temu ustrezne izkušnje. Poznavalec čistilnih naprav se bo pohvalil s preverljivimi priporočili, nudil kakovostno svetovanje in imel vzdrževalno službo.
Eno takšnih podjetij je Armex Armature iz Ivančne Gorice z več kot 30 let izkušenj pri načrtovanju in postavljanju čistilnih naprav. Več uporabnih informacij o njihovi ponudbi si lahko preberete na njihovi spletni strani cistilnenaprave-dezevnica.si.
Svetovanje in nakup pri takšnem specializiranem podjetju je garancija, da boste dobili za svojo situacijo cenovno in tehnološko optimalno in učinkovito napravo, ki jo boste kupili le enkrat v življenju. V primeru morebitnih težav vam bodo na voljo za pomoč in servisiranje.
Zakaj imajo dobre čistilne naprave vgrajeno napredno krmiljenje?
Sodobne ekološke čistilne naprave so krmiljene z naprednim nadzornim sistemom (računalnikom), ki upravlja različne režime obratovanja za optimalne rezultate čiščenja, javlja alarme ob morebitnih težavah in omogoča posebne nastavitve, kot je program za obdobje odsotnosti. Računalniško vodenje omogoča tudi ročne nastavitve delovanja male čistilne naprave glede na obremenitev.
Računalniki nemškega podjetja Graf, ki jih vgrajuje tudi v svoje inovativne in zanesljive čistilne naprave one2clean, ki v rezervoarju nimajo nobenih gibljivih in električnih delov, so že danes pripravljeni na prihodnost.
Biološka čistilna naprava deluje samočistilno in brez gibljivih delov v rezervoarju
Tako kot že nekje v bolj razvitih zahodnih in severnih deželah, se tudi pri nas lahko v prihodnje uzakonijo obvezne dodatne faze čiščenja odpadne vode, kot so denitrifikacija, defosfatizacija in higienizacija. Te zahteve bodo povzročile dodatne drage nadgradnje obstoječih čistilnih naprav in zamenjavo obstoječih čistilnih naprav starejšega datuma, ki jih ne bo mogoče nadgraditi. Podjetje Graf je pripravljeno.
|
Pomlad je idealen čas za vgradnjo čistilne naprave
Modro obarvana področja na spodnji sliki, kjer je varovanje virov pitne vode še posebej nujno, so raztresena po vsej državi, največ pa jih je na Krasu. Za vgradnjo čistilne naprave se običajno lotimo v gradbeni sezoni, od marca do novembra, zato je časa še manj.
Pri nas se 25% občin nahaja na vodno občutljivih področjih. Vsak, ki bo imel lastno čistilno napravo s tem ohranja vodne vire, hkrati pa bo zaščiten tudi pred stalno rastočimi cenami komunalnih storitev, saj tudi ta podjetja želijo poslovati uspešno in z dobičkom.
Vsi lastniki čistilnih naprav pa so do 90% oproščeni plačila taks za obremenjevanje okolja, zato bodo vsako leto prihranili lep kupček denarja.
Varstvena območja vodnih virov je potrebno zaščititi.
Ena kapljica motornega olja onesnaži milijon kapljic vode
Še na en vidik bi vas želeli opozoriti. Danes je obvezno vgraditi lovilce olj in maščob ter lahkih tekočin, kot sta bencin in nafta, pri proizvajalcih “odpadnih vod” v industriji, gostinstvu in umazanih obrtnih delavnicah.
Vedno bolj pa se govori o tem, da bodo tudi gospodinjstva morala obvezno vgraditi lovilce olj in maščob iz odpadne vode, ki se v dežju spira iz betonskih ali asfaltiranih parkirišč. Vsi graditelji zato poskrbite za to že danes, da vam ne bo treba jutri zaradi zakonskih zahtev ponovno razkopavati dvorišč.
Vas zanima cena, izvedba vgranje čistilne naprave? Izpolnite spodnji kontakti obrazec in v najkrajšem možnem času vam bomo odgovorili na vprašanja.
Kontaktirajte ponudnika "*" indicates required fields