Kam bo šlo 45.000 ton goriva iz odpadkov?

Avtor: Borut Tavčar

Ljubljana s primestnimi občinami bo do leta 2015 za 143 milijonov evrov dobila sodoben regionalni center za ravnanje z odpadki, kjer bo nastajalo tudi gorivo iz odpadkov. Že ob predstavitvi tega projekta je Evropsko komisijo zanimalo, kaj bo s tem gorivom, in Ljubljana je napovedala postavitev obrata za energetsko izrabo. Marko Notar, ki vodi projekt, še upa, da bo končan v začetku leta 2016, čeprav že zamujajo. Evropska komisija je Slovenijo že večkrat opozorila na kršenje okoljskih zavez. Kako se temu prilagajate v Termoelektrarni toplarni Ljubljana?

Ljubljana s primestnimi občinami bo do leta 2015 za 143 milijonov evrov dobila sodoben regionalni center za ravnanje z odpadki, kjer bo nastajalo tudi gorivo iz odpadkov. Že ob predstavitvi tega projekta je Evropsko komisijo zanimalo, kaj bo s tem gorivom, in Ljubljana je napovedala postavitev obrata za energetsko izrabo. Marko Notar, ki vodi projekt, še upa, da bo končan v začetku leta 2016, čeprav že zamujajo.

Evropska komisija je Slovenijo že večkrat opozorila na kršenje okoljskih zavez. Kako se temu prilagajate v Termoelektrarni toplarni Ljubljana?

Trdim, da se opozorila v več kot polovičnem deležu nanašajo na Ljubljano, ki ima in je imela težave s prašnimi delci, ki v večini izvirajo iz prometa. Vsa zakonodaja, ki se nanaša na to področje, zapoveduje, da je treba najprej opraviti sanacijo, potem šele umeščati nove objekte v prostor. Naši razvojni načrti so usmerjeni tako, da bomo emisije na enoto proizvodnje zmanjševali. Najprej s sosežigom lesnih sekancev, nato s plinsko parno enoto in pozneje še z napravo za energetsko izrabo odpadkov. Temu sledimo z vsemi dokumenti.

O kakšni energetski izrabi odpadkov govorimo?

V klasično sežigalnico mečemo vse, v sodobnem objektu pa izrabljamo gorivo iz odpadkov, ki se jih ne da oziroma jih ni smiselno reciklirati. Danes ne govorimo več o klasični sežigalnici temveč o sodobnem objektu waste to energy, za kar še ni ustreznega izraza v slovenščini. V sodobnem objektu za energetsko izrabo odpadkov mora biti izkoristek več kot 65-odstoten. Ta dejavnik težko dosegajo v državah na jugu, v Italiji, Grčiji in Španiji, kjer ni mogoče izkoristiti proizvedene toplote….


Celoten članek: http://www.delo.si/clanek/107262

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE