Poudarek na obnovljivih virih energije
Vse zgradbe v EU, zgrajene po koncu leta 2020, bodo morale ustrezati visokim energetskim standardom, kar določa sporazum, ki so ga sredi prejšnjega meseca dosegli pogajalci Evropskega parlamenta in Sveta EU. Poleg tega so se sporazumeli tudi glede označevanja energetske učinkovitosti gospodinjskih aparatov in o pravilih za njihovo oglaševanje. Zgradbe, zgrajene po 21. decembru 2020, bodo morale ustrezati visokim energetskim standardom, v večjem delu pa bodo morale biti oskrbovane iz obnovljivih virov energije. Javne ustanove bodo začele izvajati program že dve leti prej, del sredstev za sofinanciranje teh projektov pa bo prišel iz skladov EU.
Na obstoječih stavbah bo energetsko učinkovitost treba izboljšati z obnovami in adaptacijami, če bo to tehnično in ekonomsko izvedljivo. Kot še izhaja iz predloga direktive, morajo države članice EU lastnike spodbujati, da obstoječe sisteme za ogrevanje prostorov, vode in klimatizacijo zamenjajo z energetsko varčnimi alternativami, kot so toplotne črpalke in sistemi, ki temeljijo na obnovljivih virih energije.
Države članice EU bodo med drugim morale uvesti tudi poseben sistem certificiranja energetsko varčnih stavb. Vse na novo zgrajene stavbe, prav tako pa tudi stavbe, ki bodo naprodaj ali bodo oddajane v najem novim najemnikom, bodo potrebovale poseben certifikat, ki bo izkazoval njihovo energetsko učinkovitost. Prav tako bodo certifikat o energetski učinkovitosti potrebovali tudi javni objekti s površino, večjo od
Iz direktive so sicer izvzete male hiše s površino, manjšo od