Od začetka avgusta so znani rezultati Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS, ki je bila opravljena na reprezentančnem vzorcu 1072 gospodinjstev. Namen raziskave, ki je potekala aprila in maja letos, je bil ugotoviti, koliko smo Slovenci učinkoviti pri rabi energije in kakšna je naša pripravljenost za uvajanje obnovljivih virov energije.
Poleg tega so ugotavljali, kakšno je stanje v gospodinjstvih glede porabe energije, kakšne so vedenjske navade porabnikov, kakšna je njihova stopnja ozaveščenosti, pod katerimi pogoji bi bili pripravljeni zamenjati energent in kakšne so njihove napovedi glede porabe energije. Največ pozornosti so namenili bivalnim objektom, rabi električne energije, sistemom prezračevanja, ogrevanja in hlajenja ter obveščenosti o učinkoviti rabi energije.
Rezultati raziskave REUS so pokazali, da 38 odstotkov gospodinjstev za ogrevanje uporablja obnovljive vire energije, 36 odstotkov fosilna goriva, 12 odstotkov električno energijo, le štirje odstotki gospodinjstev pa se ogreva z daljinsko toploto, ki je najcenejša. V zadnjih letih se je zaradi večje rabe lesne biomase precej povečal tudi delež obnovljivih virov, za kar polovico pa se je povečal delež tistih, ki za ogrevanje uporabljajo električno energijo. Večina vprašanih je zaradi ugodnejše cene zamenjala energent za ogrevanje.
Raziskava je potrdila, da lahko z zmanjšanjem ogrevanja prostora le za stopinjo prihranimo pet do deset odstotkov energije ter da ima skoraj 60 odstotkov gospodinjstev včasih vklopljene električne naprave, ki jih ne potrebujejo, štirje odstotki pa celo vedno. Prvi rezultati raziskave še niso mogli dati mnenja o tem, ali smo Slovenci energetsko potratni ali ne, pomembna pa je ugotovitev, da se povečuje zavedanje pomena o učinkoviti rabi energije.
Podobno raziskavo bodo odslej izvajali vsako leto. Prihodnje leto bo raziskava namenjena prometu.