Sončno mesto in sončno gospodarstvo

Avtor: Barbara Pavlin

V provinci Shandong sta kar dve sončni mesti, Dezhou in Rizhao – Himin Solar Energy Group je vodilno kitajsko podjetje za uporabo sončne energijeKitajska je v zadnjih letih doživela hiter razvoj in odpiranje gospodarstva, hkrati pa ima težave s pomanjkanjem energetskih virov. Največje kitajsko mesto Šanghaj zadnji dve leti poleti in pozimi trpi zaradi pomanjkanja energije. Od leta 1981 Kitajska ni uvozila skoraj nič nafte in plina, medtem ko je zdaj odvisna od povečanega uvoza teh energentov. Porazdelitev energetskih virov je v tej veliki državi neenaka, večina provinc trpi zaradi velikega energetskega pomanjkanja, zato porabo energije že nekaj let omejujejo.Trajnostni razvoj na Kitajskem lahko dosežejo le z uporabo obnovljivih virov energije, zato kitajska vlada spodbuja projekte obnovljivih virov energije. Ponekod so se zelo intenzivno usmerili v izkoriščanje sončne energije. V provinci Shandong sta kar dve solarni mesti, Dezhou in Rizhao. V preteklih letih je to območje izkoristilo priložnost za razvoj nove energije in s tem novega trga. Oblasti s subvencijami namesto končnih porabnikov spodbujajo raziskave in razvoj industrije solarnih vodnih grelcev.

V provinci Shandong sta kar dve sončni mesti, Dezhou in Rizhao – Himin Solar Energy Group je vodilno kitajsko podjetje za uporabo sončne energije

 

Kitajska je v zadnjih letih doživela hiter razvoj in odpiranje gospodarstva, hkrati pa ima težave s pomanjkanjem energetskih virov. Največje kitajsko mesto Šanghaj zadnji dve leti poleti in pozimi trpi zaradi pomanjkanja energije. Od leta 1981 Kitajska ni uvozila skoraj nič nafte in plina, medtem ko je zdaj odvisna od povečanega uvoza teh energentov. Porazdelitev energetskih virov je v tej veliki državi neenaka, večina provinc trpi zaradi velikega energetskega pomanjkanja, zato porabo energije že nekaj let omejujejo.

 

Trajnostni razvoj na Kitajskem lahko dosežejo le z uporabo obnovljivih virov energije, zato kitajska vlada spodbuja projekte obnovljivih virov energije. Ponekod so se zelo intenzivno usmerili v izkoriščanje sončne energije. V provinci Shandong sta kar dve solarni mesti, Dezhou in Rizhao. V preteklih letih je to območje izkoristilo priložnost za razvoj nove energije in s tem novega trga. Oblasti s subvencijami namesto končnih porabnikov spodbujajo raziskave in razvoj industrije solarnih vodnih grelcev.

Oblasti spodbujajo izrabo sončne energije

Kitajsko sončno mesto Dezhou bo med drugim gostilo četrto mednarodno konferenco Solar City Congress, ki bo septembra prihodnje leto. Mesto je poznano prav po razmahu sončne industrije, za katero je zelo zaslužno vodilno podjejte pri razvoju izrabe sončne energije na Kitajskem Himin Solar Energy Group. Podjetje je bilo pred desetletjem ustanovljeno v nekem skladišču, zdaj pa je skupaj s partnerji nosilec razvoja sončne energije na Kitajskem.

 

Himin, ki je največji svetovni proizvajalec solarnih vodnih grelcev na svetu, ozira pa se tudi po drugih področjih, kot je fotovoltaika, je razvil premazno tehnologijo za vakuumske solarne cevi in lahko proizvede 12 milijonov takih cevi na leto. Podjetje je največji svetovni izdelovalec vakuumskih solarnih cevi in je uspešno vstopilo tudi na evropski trg. Himin ima doma in po svetu več kot deset inštitutov, ki združujejo raziskave in razvoj, testiranje, proizvodnjo in marketing sončnih grelnih sistemov, fotovoltaičnih izdelkov, solarnih energetskih stavb itd. Podjetje dela na 863 projektih in ima 486 nacionalnih patentov.

V desetih letih obstoja je Himin ob spodbudi oblasti mesto opremil s številnimi solarnimi izdelki. Načrtujejo, da bo v prihodnjih petih letih mesto Dezhou postalo središče raziskav, razvoja, naložb, proizvodnje, znanstvenega izobraževanja, turizma itd. solarne energije na Kitajskem. Sončna energija, ki jo porabijo njihovi izdelki, je presegla porabo v EU, je dvakrat večja kot v severni Ameriki in šestkrat večja od japonske in korejske skupaj. S tem so prihranili več kot 200 milijonov ton premoga in zmanjšali onesnaževanje. Himin lahko prihrani toliko energije iz fosilnih goriv, kot je rezerv enega naftnega polja Zhongyuan, in poveča stopnjo uporabe sončne energije za 30 odstotkov.

 

Strateški komite za sončno energijo

Mesto Dezhou je ustanovilo tudi strateški komite za spodbujanje sončne energije, katerega direktor je župan, člani pa so iz več kot 20 pokrajin in podjetij. Komite bo skrbel za razvoj kitajskega solarnega mesta in solarne ekonomije. Mestne oblasti so izdale več dokumentov, ki določajo zbiranje sončne energije in uvajajo politiko uporabe solarne industrije. Mesto je izpeljalo projekte Milijon sloarnih streh in Sto podeželskih solarnih kopalnic. Več kot sto podjetij, med njimi Himin, Ecoo, Guoqiang, Zhongli, Mingxin, hitro rastejo in imajo v omrežju že več kot tri milijone solarnih vodnih grelcev, celo mesto pa ima 16 milijonov teh grelcev, kar je 16 odstotkov kitajskega trga.

 

Prihodnje leto naj bi začel delovati tudi raziskovalni inštitut, v katerega so sredstva poleg Himinija vložila tudi ameriška in nemška podjetja in znani nemški raziskovalni inštitut Fraunhofer. Inštitut bo predhodnik univerze za obnovljive vire energije, katere izobraževalni programi bodo vključevali raziskave in razvoj, načrtovanje, proizvodnjo in uporabo sončne in vetrne energije, energije plimovanja in energije iz biomase, načrtovanje in izdelavo energetsko varčnih hiš, marketing ipd.

 

Ozaveščanje o uporabi sončnih grelcev

Podobno kot Dezhou so na drugi strani province obalnega, pristaniškega mesta Rizhao strehe stavb prekrite s sončnimi vodnimi grelci. Skoraj vsa gospodinjstva v mestu uporabljajo tak sistem gretja vode, sončne celice pa napajajo večino prometnih znakov in mestne razsvetljave. Tudi na podeželju več kot 30 odstotkov gospodinjstev za gretje vode izrablja sončno energijo.

 

Kombinacija predpisov in izobraževanja javnosti je spodbudila široko uporabo sončnih grelnikov. Mesto namreč zavezuje vse nove stavbe k vgradnji sončnih kolektorjev in pregleduje njihovo vgradnjo. Za večje ozaveščanje o koristnosti uporabe sončnih grelcev je mesto pripravljalo odprte seminarje in oglaševalo po televiziji. Upravne stavbe in hiše mestnih voditeljev so, za zgled drugim, med prvimi opremili s sončnimi paneli. Nekatere upravne službe in podjetja celo ponujajo brezplačno vgradnjo sončnih panelov za zaposlene, ti pa imajo nato stroške le s popravili in nadomestili.

 

Široka izraba sončne energije je zmanjšala porabo premoga in prispevala k čistejšemu okolju, prav zato se Rizhao že nekaj let uvršča med deset kitajskih mest z najkakovostnejšim zrakom. Mestni voditelji verjamejo, da bo prav boljše okolje dolgoročno pripomoglo k družbenemu, gospodarskemu in kulturnemu razvoju mesta, saj bo prav čisto okolje eden ključnih dejavnikov za privabljanje tujih neposrednih naložb.


Vir: http://www.delo.si/tiskano/html/zadnji/Delo+FT

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE