Toplotni števci niso vedno jamstvo za prihranek – V sistem ogrevanja bo kmalu vključena kurilna naprava nove toplarne s 15 megavati termične moči
Celje – Nova kurilna sezona, ki se je z vklopom črpalk in toplotnih postaj v 20-kilometrskem omrežju sistema daljinskega ogrevanja v Celju in okolici začela ta teden, je poleg toplih radiatorjev prinesla nižje cene ogrevanja. Zemeljski plin je namreč v primerjavi s prejšnjo kurilno sezono cenejši približno za tretjino, in čeprav so fiksni stroški ogrevanja višji za osem odstotkov, bodo zneski na položnicah v primerjavi z začetkom prejšnje sezone nižji za približno 20 odstotkov.
Končna cena ogrevanja za vsakega od 6879 odjemalcev daljinskega ogrevanja bo odvisna od številnih dejavnikov, zato izračuna ni mogoče upoštevati pri vseh enako, je opozoril vodja komerciale in marketinga v javnem podjetju Energetika Celje Matjaž Žmahar.
V večstanovanjskih blokih, kjer obračunavajo porabljeno ogrevalno energijo po kvadraturi stanovanja in ne po dejanski porabi, tako da enako plačajo uporabniki, ki varčujejo, in tisti, ki pri odprtih radiatorjih zračijo stanovanje, se bo sistem obračunavanja spremenil leta 2011. Lani je bila nameč sprejeta sprememba energetskega zakona, ki določa, da se mora v večstanovanjskih stavbah izvajati obračun cene ogrevanja na podlagi dejanske porabe energije v posameznem stanovanju, in sicer prek ustreznih merilnih naprav – delilnikov. Matjaž Žmahar pravi, da bodo morali lastniki stanovanj delilnike namestiti do 1. oktobra 2011, sicer tvegajo kazen.
Celjani so toplotne števce doslej namestili na radiatorje v 129 stanovanjih, njihovi povprečni prihranki pa so približno 15 odstotkov. V posameznih primerih, predvsem v starejših, slabo izoliranih blokih se je tudi zgodilo, da so bili ljudje razočarani, ko so ugotovili, da kljub namestitvi števcev niso nič prihranili.
V celjskem sistemu daljinskega ogrevanja se v kratkem obeta pomembna novost. Po koncu poskusnega obratovanja bodo namreč v sistem ogrevanja vključili tudi kurilno napravo nove toplarne s 15 megavati termične moči. Kot del širšega projekta regionalnega centra za ravnanje z odpadki je bila zgrajena letos, 18,6 milijona evrov zanjo so zagotovili občina, država in EU. Med polnim obratovanjem bo na letno termično predelala 20.000 ton že pred tem obdelanih odpadkov in pet tisoč ton blata iz čistilne naprave. Poleg 15 megavatov toplotne energije, ki bo okrepila sistem daljinskega ogrevanja vzhodnega dela Celja, bo v distribucijsko omrežje dovajala še dva megavata električne energije. Koncesijo za termično obdelavo komunalnih odpadkov v Toplarni Celje je za dobo 15 let dobilo javno podjetje Energetika Celje.