Delovati je začela največja sončna elektrarna pri nas

Elektrike dovolj za 200 gospodinjstev Sredi kozjanskih gričev je družinsko podjetje Ekod postavilo domačo fotovoltaično elektrarno, pod njo je pašnik za drobnico – Na leto bo proizvedla najmanj 530.000 kilovatnih ur čiste električne energije Vrenska Gorca – Največje sončne elektrarne pri nas ni postavilo veliko državno energetsko podjetje ali razvpiti in uspešni podjetnik, temveč majhno družinsko podjetje Ekod iz Vrenske Gorce pri Bučah v občini Kozje. Podjetje, v lasti zakoncev Dobravc, je elektrarno postavilo na vzpetini nad domačijo in na kmetijskem zemljišču …

Elektrike dovolj za 200 gospodinjstev

 

Sredi kozjanskih gričev je družinsko podjetje Ekod postavilo domačo fotovoltaično elektrarno, pod njo je pašnik za drobnico – Na leto bo proizvedla najmanj 530.000 kilovatnih ur čiste električne energije

 

Vrenska Gorca – Največje sončne elektrarne pri nas ni postavilo veliko državno energetsko podjetje ali razvpiti in uspešni podjetnik, temveč majhno družinsko podjetje Ekod iz Vrenske Gorce pri Bučah v občini Kozje. Podjetje, v lasti zakoncev Dobravc, je elektrarno postavilo na vzpetini nad domačijo in na kmetijskem zemljišču posestva, ki obsega 13 hektarov. Mirko Dobravc je bil presenečen, da so imeli tako malo težav pri pridobivanju dovoljenj in precej pomoči pristojnih ustanov.

 

V Ekodu se zadnji dve leti ukvarjajo predvsem s postavljanjem sončnih elektrarn in njihova domača elektrarna bo tudi njihova referenca za pridobivanje novih naročil. Sami so izdelali projekt ter zasnovali temeljno in nosilno konstrukcijo, fotovoltaični paneli pa so izdelek edinega domačega izdelovalca, podjetja Bisol iz Latkove vasi v Spodnji Savinjski dolini. Od 4. avgusta elektriko že oddajajo v omrežje, in sicer po pogodbi z Elektrom Celje. Imajo pogodbo o subvencioniranju odkupa za 15 let, saj je trenutno proizvodnja elektrike dražja od njenih prodajnih cen za gospodinjstva. Komu bodo prodajali električno energijo, bodo odločali sami, a šele, ko bo minilo obdobje poskusnega obratovanja in bodo pridobili status proizvajalca električne energije. Elektrarna ima zdaj 420 kilovatov instalirane moči, vendar je že postavljena nosilna konstrukcija za končnih 530 kilovatov moči. Ob najmanj 1100 sončnih urah na leto bodo v njej proizvedli najmanj 530.000 kilovatnih ur električne energije letno in to zadostuje za letno preskrbo 180 do 200 gospodinjstev.

 

Celotna naložba znaša 2,15 milijona evrov. Od Eko sklada – Slovenskega okoljskega javnega sklada so dobili ugodna posojila v vrednosti 86-odstotnega deleža naložbe, preostanek so krili sami. Branka Dobravc je povedala, da bodo posojilo lahko odplačevali s prodajo elektrike, celotna naložba pa se jim bo predvidoma povrnila v 11 ali 12 letih. Elektrarna bo v primerjavi z elektrarnami na fosilna goriva na leto prihranila več kot 400 ton izpustov ogljikovega dioksida.

 

»Sprva smo se bali, da bo, zato ker smo na območju Kozjanskega parka in Nature 2000, precej težav, a izkazalo se je, da se tudi miselnost v državni upravi počasi spreminja. Elektrarno nam je uspelo ograditi. Ker je na stebrih, bo pod njo še naprej kmetijsko zemljišče oziroma pašnik, na katerem se bo prihodnje leto, ko bo zemljišče spet ozelenelo, pasla drobnica. Tako se je izkazalo, da je lahko v Sloveniji pridobivanje obnovljive energije celo dopolnilna dejavnost na kmetiji,« je pojasnil Mirko Dobravc. Bisolovi fotovoltaični paneli, sestavljeni iz rezin silicijevih kristalov, so povsem primerljivi s tujimi in so po izkoristku celo boljši od drugih. Po njegovem bodo v prihodnosti v Sloveniji uspešne predvsem večje sončne elektrarne, saj so tiste za oskrbo posameznih gospodinjstev dražje in imajo večje izgube.


Vir: http://www.delo.si

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE