Kakor piha veter in sije sonce

Avtor: Aleš Kovačič

Težave pri vključevanju obnovljivih virov energije v obstoječe električno omrežje – Veliki vložki nekaterih držav v posodabljanje omrežij – Sever Evrope primeren za vetrne elektrarne, na jugu fotovoltaikaNepredvidljivi alternativni energetski viri, kot sta veter in sončna svetloba, so v enačbo upravljanja električnega omrežja in optimiziranja njegove dinamike vnesli še eno veliko spremenljivko – naravo. Največji izziv upravljavcev električnih omrežij po svetu je namreč doseganje optimalnega izkoristka oziroma izenačevanje povpraševanja in proizvodnje električne energije, kar je glede na nepredvidljivost naravnega okolja izjemno težavno početje. Spoprijemanje z nepredvidljivostjo vetra, ki lahko v zelo kratkem času nenapovedano spremeni jakost, podobno pa velja tudi za sonce, je za energetske družbe precejšen napor. Glede na to, da številni »zbiralniki« različnih naravnih energetskih virov po Evropi rastejo kot gobe po dežju, bo treba v prihodnosti usmeriti sile in denar predvsem v posodobitve infrastrukture električnih omrežij in njihove tehnologije.V Nemčiji vsak teden postavijo vsaj ducat vetrnih turbin, ljudje pa na strehe svojih hiš vsak dan postavljajo plošče s fotovoltaičnimi celicami. Upravljavcem tamkajšnjega električnega omrežja zvezni zakon nalaga, da ima električna energija iz obnovljivih naravnih virov prednost pred njenimi konvencionalnimi viri, saj je manj oporečna. Direktor nemške energetske družbe Amprion Klaus Kleinekortev je to nepredvidljivost naravnih dejavnikov, ki jo morajo po drugi strani zakonsko upoštevati, opisal kot izjemno stresno in težavno lovljenje ravnotežja. Po njegovem je omrežje zaradi številnih energetskih presežkov, ki so posledica nenapovedanega povečanja energije iz obnovljivih virov, velikokrat preobremenjeno.

Težave pri vključevanju obnovljivih virov energije v obstoječe električno omrežje – Veliki vložki nekaterih držav v posodabljanje omrežij – Sever Evrope primeren za vetrne elektrarne, na jugu fotovoltaika

 

Nepredvidljivi alternativni energetski viri, kot sta veter in sončna svetloba, so v enačbo upravljanja električnega omrežja in optimiziranja njegove dinamike vnesli še eno veliko spremenljivko – naravo. Največji izziv upravljavcev električnih omrežij po svetu je namreč doseganje optimalnega izkoristka oziroma izenačevanje povpraševanja in proizvodnje električne energije, kar je glede na nepredvidljivost naravnega okolja izjemno težavno početje. Spoprijemanje z nepredvidljivostjo vetra, ki lahko v zelo kratkem času nenapovedano spremeni jakost, podobno pa velja tudi za sonce, je za energetske družbe precejšen napor. Glede na to, da številni »zbiralniki« različnih naravnih energetskih virov po Evropi rastejo kot gobe po dežju, bo treba v prihodnosti usmeriti sile in denar predvsem v posodobitve infrastrukture električnih omrežij in njihove tehnologije.

 

V Nemčiji vsak teden postavijo vsaj ducat vetrnih turbin, ljudje pa na strehe svojih hiš vsak dan postavljajo plošče s fotovoltaičnimi celicami. Upravljavcem tamkajšnjega električnega omrežja zvezni zakon nalaga, da ima električna energija iz obnovljivih naravnih virov prednost pred njenimi konvencionalnimi viri, saj je manj oporečna. Direktor nemške energetske družbe Amprion Klaus Kleinekortev je to nepredvidljivost naravnih dejavnikov, ki jo morajo po drugi strani zakonsko upoštevati, opisal kot izjemno stresno in težavno lovljenje ravnotežja. Po njegovem je omrežje zaradi številnih energetskih presežkov, ki so posledica nenapovedanega povečanja energije iz obnovljivih virov, velikokrat preobremenjeno….


Celoten članek: http://delo.si/tiskano

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE