Velike Lašče dobile energetski koncept
Lesna biomasa je s 60 odstotki najbolj izkoriščen energent, sledi kurilno olje s 35,5 odstotka – Za elektriko in ogrevanje javnih stavb 125.000 evrov na leto
Velike Lašče – »Samo z ukrepi, kot so kratkotrajno prezračevanje in zapiranje vodovodnih pip, lahko stroške za energijo znižamo za deset odstotkov,« je opozoril Niko Dobrovoljc iz podjetja Eco Consulting, ki je občinskim svetnikom predstavil energetski koncept občine Velike Lašče.
Skoraj 70 odstotkov (natančneje 68,9 odstotka) ozemlja občine Velike Lašče je poraščeno z gozdom, zato ni nepričakovano, da tam med energenti prevladuje uporaba lesne biomase. Z njo zagotovijo 60 odstotkov vse energije, na drugem mestu je s 35,5 odstotka ekstra lahko kurilno olje, tri odstotke energije predstavlja utekočinjeni naftni plin in 0,89 odstotka elektrika.
Podobno velja tudi za ogrevanje stanovanj; 62,4 odstotka jih ogrevajo z lesno biomaso, 33,3 odstotka jih uporablja kurilno olje. Ti podatki odstopajo od slovenskega povprečja, kjer se 43 odstotkov stanovanj ogreva s kurilnim oljem in 38 odstotkov z lesno biomaso.
Pripravljalci lokalnega energetskega koncepta so proučili še energetsko porabo v vseh 12 javnih zgradbah v občini. Čeprav so dobili le okvirne podatke in bi bilo treba izdelati še podrobnejšo analizo, so ugotovili številne možnosti za učinkovitejšo rabo energije. Večina teh stavb – izjemi sta le novi del OŠ Primoža Trubarja in Vrtec Sončni žarek – nimajo izoliranih sten in tal, objekti in sistemi ogrevanja so večinoma starejšega datuma, ponekod so kotli predimenzionirani. »Ena od pomanjkljivosti je tudi, da sanitarne vode ne pripravljajo s pomočjo sončne energije,« je dejal Niko Dobrovoljc.
V javnih stavbah v občini Velike Lašče so leta 2008 skupaj porabili nekaj več kot milijon kWh toplotne energije; 88 odstotkov so je pridobili s kurilnim oljem, preostalo pa z utekočinjenim plinom. »Leta 2008 so v teh stavbah za elektriko in ogrevanje porabili skupaj 125.000 evrov,« je dejal Dobrovoljc. Prepričan je, da bi s preprostimi ukrepi, kot so namestitev termostatov in zamenjava žarnic z varčnimi sijalkami, zmanjšali porabo energije, tudi za deset odstotkov. Tako bi lahko prihranili 22.000 evrov na leto.
»Občina je že lani začela menjavati žarnice v javni razsvetljavi z varčnimi sijalkami,« je povedal župan Anton Zakrajšek. V občini bi za kakršen koli resnejši projekt z lesno biomaso potrebovali velika skladišča, za povrhu pa bi to bila velika naložba, ki se ne bi povrnila v tako kratkem času. Kljub temu so se svetniki strinjali, da je analiza energetskih prednosti in pomanjkljivosti koristna in za občino skupaj z akcijskim načrtom dobra usmeritev.
Vir: www.delo.si