Sončne elektrarne spet v nemilosti

Sončne elektrarne spet v nemilosti Gradnja sončnih elektrarn v Sloveniji je na novi večji preizkušnji. Po tem, ko so se investitorji borili za podobne sheme podpor, kot jih imajo v drugih državah, in uspeli, je zdaj težava ugotovitev gradbenih inšpektorjev, da je za postavitev sončne elektrarne na streho treba dobiti gradbeno dovoljenje. Še dodatno so zadevo poslabšali elektrodistributerji, ki so po navodilih ustavili priključevanje novih sončnih elektrarn.

Gradnja sončnih elektrarn v Sloveniji je na novi večji preizkušnji. Po tem, ko so se investitorji borili za podobne sheme podpor, kot jih imajo v drugih državah, in uspeli, je zdaj težava ugotovitev gradbenih inšpektorjev, da je za postavitev sončne elektrarne na streho treba dobiti gradbeno dovoljenje. Še dodatno so zadevo poslabšali elektrodistributerji, ki so po navodilih ustavili priključevanje novih sončnih elektrarn.

 

Lani je še veljala obrazložitev, ki so jo pisno izdajali tudi na ministrstvu za okolje in prostor (MOP), da za postavitev sončne elektrarne zadošča lokacijska informacija. S tako dokumentacijo je investitor lahko dobil tudi pomoč Eko sklada, elektrodistributer je elektrarno priključil v omrežje, država pa je dodala zagotovljeno odkupno ceno ali obratovalno podporo.

 

Nataša Černila Zajc, sekretarka Eko sklada, je povedala, da vlagatelj, ki želi s posojilom sklada zaokrožiti finančno konstrukcijo za izvedbo naložbe, ki vključuje namestitev fotonapetostnih modulov za proizvodnjo električne energije iz obnovljivih virov, poda vlogo na aktualni javni poziv sklada. »Vloga mora vsebovati z javnim pozivom določeno dokumentacijo, med drugim tudi upravno dovoljenje za naložbo – soglasje elektrodistribucijskega podjetja k priklopu na distribucijsko omrežje, lokacijsko informacijo ali gradbeno dovoljenje –, projektno dokumentacijo, in druge dokumente, ki so nujno potrebni za obravnavo posamezne naložbe,« pravi Zajčeva.

 

Eko sklad potem za postavitev sončne elektrarne dodeli posojilo z ugodno obrestno mero. V nobenem primeru pa Eko sklad ne dodeljuje subvencij oziroma nepovratnih sredstev za take naložbe. Spodbuda države je praviloma zagotovljena v obliki zajamčene odkupne cene proizvedene električne energije, ki se oddaja v javno elektrodistribucijsko omrežje.

 

Lastnik naprave pridobi deklaracijo za napravo za proizvedeno električno energijo te naprave, ki mu jo podeli agencija za energijo. Za električno energijo, ki jo odda v javno omrežje, pa si lahko zagotovi odkupno ceno, ki jo določa veljavna uredba o podporah električni energiji, proizvedeni iz obnovljivih virov energije, in sicer tako, da poda vlogo za pridobitev statusa prejemnika v podporni shemi in sklene pogodbo o zagotovljenem odkupu električne energije, proizvedene iz obnovljivih virov. Te postopke vodi podjetje Borzen, ki je organizator trga z električno energijo….


Celoten članek: http://www.delo.si/clanek/121199

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE