Vlada odpoklicala nadzornike Gen Energije

Avtor: Barbara Pavlin

Razrešeni zaradi nestrokovnosti Veliko pomislekov je bilo tudi v zvezi s statusom družbe, ki trži elektriko iz nuklearke, je povedal minister Lahovnik – Slovenski podjetniški sklad bo ponudil več kot 119 milijonov evrov ugodnih finančnih sredstev Ljubljana – Vlada je včeraj odpoklicala dosedanje člane nadzornega sveta družbe Gen Energija in na podlagi mnenja kadrovsko-akreditacijskega sveta (Kas) vlade imenovala nove. Kot je po včerajšnji seji vlade pojasnil gospodarski minister Matej Lahovnik, je vlada pri imenovanju nadzornikov objavila javni razpis, na katerega se je prijavilo 52 kandidatov. Vse kandidate je ocenil Kas. Prvih 12 je izpolnjevalo strokovna merila za imenovanje v nadzorni svet in med njimi so jih izbrali pet, ki so bili včeraj tudi imenovani. Tako bodo v petek mandat nastopili Davorin Dimič, Gorazd Skubin, Danijel Levičar, Rudi Brce in Andro Ocvirk.

Razrešeni zaradi nestrokovnosti

Veliko pomislekov je bilo tudi v zvezi s statusom družbe, ki trži elektriko iz nuklearke, je povedal minister Lahovnik – Slovenski podjetniški sklad bo ponudil več kot 119 milijonov evrov ugodnih finančnih sredstev

Ljubljana – Vlada je včeraj odpoklicala dosedanje člane nadzornega sveta družbe Gen Energija in na podlagi mnenja kadrovsko-akreditacijskega sveta (Kas) vlade imenovala nove. Kot je po včerajšnji seji vlade pojasnil gospodarski minister Matej Lahovnik, je vlada pri imenovanju nadzornikov objavila javni razpis, na katerega se je prijavilo 52 kandidatov. Vse kandidate je ocenil Kas. Prvih 12 je izpolnjevalo strokovna merila za imenovanje v nadzorni svet in med njimi so jih izbrali pet, ki so bili včeraj tudi imenovani. Tako bodo v petek mandat nastopili Davorin Dimič, Gorazd Skubin, Danijel Levičar, Rudi Brce in Andro Ocvirk.

Minister za gospodarstvo je pojasnil, da se je za razrešitev nadzornega sveta odločil zaradi veliko pomislekov glede strokovnosti. »Veliko negotovosti je zaradi samega statusa Gen Energije, ki je v 50-odstotni zasebni lasti, trži pa elektriko iz krške nuklearke na podlagi pred dvema ali tremi leti sklenjene pogodbe. Veliko pomislekov je bilo tudi v zvezi s tem, da se zlorablja javni interes. Sam se nisem hotel spuščati v presojo pogodbe, ker imamo za to nadzornike,« je pojasnil Lahovnik. Novi nadzorni svet bo tako lahko v kratkem presodil, ali je ta pogodba ustrezna. Presoja jo tudi Urad za varstvo konkurence (UVK), o čemer je že izdal načelno mnenje. »Po moji oceni in glede na indice takšna pogodba lahko omogoči zlorabo položaja na trgu,« je še dodal minister.

Za premoščanje kreditnega krča

Na včerajšnji seji je vlada sprejela tudi poslovni načrt Slovenskega podjetniškega sklada za 2010, ko bo ta svoje produkte ponujal po treh finančnih linijah, pri čemer bo ponudil nekaj več kot 119 milijonov evrov ugodnih finančnih sredstev. To je pomembno za premoščanje kreditnega krča, je po seji vlade dejal minister Lahovnik. Od tega bo 70 milijonov evrov razpisanih že konec tega leta ali v začetku prihodnjega,

dodatno pa bo prihodnje leto razpis za še preostalih 48 milijonov evrov ugodnih finančnih sredstev, s katerimi bo sklad podprl 600 projektov v skupni investicijski vrednosti okoli 222 milijonov evrov.

»Po analizah pričakujemo, da bo v treh letih po investicijah vsako od teh podjetij ustvarilo od dve do tri nova visokokakovostna delovna mesta, pri čemer se bo dodana vrednost na letni ravni povečala za sedem do deset odstotkov,« je povedal Lahovnik. Poslovni načrt slovenskega podjetniškega sklada za prihodnje leto je po Lahovnikovih besedah v skladu z načrti vlade spodbuditi tehnološko prestrukturiranje slovenskega gospodarstva.

Za preprečitev kartelov

Poleg tega je vlada sprejela uredbo o postopkih in opustitvi znižanja globe storilcem, ki so udeleženi v kartelih. To je ena najresnejših zlorab konkurenčnega položaja na škodo potrošnikov. Zaradi skrivne narave kartelov je te težko preiskovati, s to uredbo pa se UVK omogoča, da pridobi informacije od samih udeležencev kartela. Uredba je usklajena s predpisi, ki jih tudi v EU uporabljajo za preprečitev kartelov.

Vlada je sprejela tudi predlog zakona o storitvah na notranjem trgu, s čimer kar uvajamo evropske direktive v slovenski pravni red. Zakon prinaša nekatere upravne poenostavitve, poenostavitve postopkov, odprave nepotrebnih omejitev zahtev, zaradi česar bomo lahko popolnoma odpravili nekatera dovoljenja. Pomemben del zakona je vzpostavitev elektronske enotne kontaktne točke, po kateri bodo vsi ponudniki storitev v EU opravili vse postopke in formalnosti za začetek in opravljanje storitev v Sloveniji. S tem zakonom so omogočili večjo konkurenco pri storitvah.

Zakon o upravljanju kapitalskih naložb gre v DZ

Poleg tega je vlada včeraj sprejela predlog zakona o upravljanju kapitalskih naložb države. Kot je spomnil minister za finance Franc Križanič, je vlada julija letos sprejela politiko upravljanja podjetij v državni lasti, ki je upoštevala smernice Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj o sodobnem upravljanju podjetij tako, da se ločijo sektorske politike, razvojne politike in regulacije, ki jih izvajajo ministrstva ali posebne agencije, od korporativnega upravljanja. To vlada izvaja v več korakih, tudi nomotehnično, in prvi korak je zakon o upravljanju kapitalskih naložb Republike Slovenije.

Z zakonom bodo ustanovili agencijo za upravljanje kapitalskih naložb Republike Slovenije. Dosedanji kadrovsko-akreditacijski svet se na podlagi tega zakona oblikuje v akreditacijsko komisijo, ki bo organ v sestavi agencije. Ta mora biti ustanovljena v treh mesecih po uveljavitvi zakona. Delovala bo na podlagi triletnega strateškega načrta, ki ga bo sprejemal državni zbor, in na podlagi letnega načrta, ki ga bo sprejemala vlada. Vsako leto 31. marca bo morala agencija poročati vladi o svojem delu. Naložbe bo delila na portfeljske in kapitalske oziroma strateške. »Pri teh zadnjih bo morala ravnati strogo po strateškem načrtu, tako da bodo nekatere naložbe ostale sorazmerno stabilne in bodo teže prodane, tam, kjer obstaja večji javni ali razvojni interes države,« je povedal Križanič.

Nova agencija

Agencija bo imela direktorja in svet. Drugi bo deloval kot nadzorni svet in je po sedanjem predlogu tričlanski. Obstaja pa tudi možnost, da ga bodo, glede na koalicijska usklajevanja, ki še potekajo o nekaterih rešitvah tega zakona, poslanci v parlamentu razširili. Sicer pa so temeljni cilji usklajeni. »Bistvo je, da bodo morali biti direktor in člani sveta neodvisni, kar pomeni, da štiri leta pred nastopom dolžnosti ne bodo smeli opravljati funkcije poslanca državnega zbora, člana državnega sveta, ministra, predsednika vlade ali funkcionarja v lokalni skupnosti. Zahtevani bodo tudi visoka profesionalnost, deset let delovnih izkušenj za direktorja in pet let na vodstvenih mestih, ustrezna izobrazba pravne ali ekonomske smeri,« je pojasnil Križanič. Eno od vprašanj za zdaj je še, kdo naj imenuje člane agencije. Predlagana je zakonska rešitev, da jih imenuje vlada na predlog predsednika vlade. Možna rešitev pa je tudi, da bi jo imenoval parlament, če bodo pravniki ugotovili, da je to mogoče.

»Zakon je poslan v parlamentarno obravnavo in pričakujemo, da bo marca v rednem postopku ali najpozneje aprila sprejet,« je še povedal Križanič. Hkrati pričakujejo, da bi do sredine januarja pripravili oziroma dokončali zakon o preobrazbi Kapitalske in Slovenske odškodninske družbe, ki ju bo upravljala omenjena agencija.


Vir: www.delo.si

 

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE