Zamenjava je preprosta in zastonj, z njo pa prihranimo

Avtor: Božena Križnik

Zamenjava je preprosta in zastonj, z njo pa prihranimo Tri leta in pol po uradni liberalizaciji trga z električno energijo in plinom še vedno obstajajo različna mnenja o tem, ali je na tem trgu možna učinkovita konkurenca. Pogoj zanjo je neovirano prehajanje kupcev med ponudniki. Sprva je kazalo slabo; v začetku leta 2008 je tedanjih pet elektrodistributerjev kartelno zvišalo cene elektrike za gospodinjstva. Urad za varstvo konkurence je sicer kartel razbil in letos so podjetja celo vrnila odjemalcem preplačane zneske. A cene so šle medtem neusklajeno, inovativno – navzgor. Zveza potrošnikov Slovenije je na Tržni inšpektorat vložila več prijav zoper distributerje električne energije, češ da kršijo slovensko in evropsko zakonodajo.Preprosto, hitro, zastonj Še pomembnejši od posega varuha konkurence je bil prihod novih konkurentov na trg gospodinjske elektrike. Lani spomladi je na velika vrata vstopil Gen-I in precej razburkal trg s svojo, tedaj označeno celo kot dampinško ponudbo. ZPS jo je, nasprotno, ocenila kot pregledno in cenejšo od drugih. Odjemalci so začeli kazati zanimanje zanjo, obstoječi ponudniki pa so se odzvali s konkurenčnejšimi paketnimi ponudbami. Letos sta začela gospodinjstvom ponujati elektriko še Petrol in Petrol Energetika. Čeprav so gospodinjstva dobila pravico do zamenjave dobavitelja že z odprtjem trga (prej so bila vezana na lokalno elektrodistrubucijsko podjetje), je ta za odjemalce postala bolj zanimiva šele z diverzifikacijo ponudbe in cen in s prihodom novih ponudnikov.

Tri leta in pol po uradni liberalizaciji trga z električno energijo in plinom še vedno obstajajo različna mnenja o tem, ali je na tem trgu možna učinkovita konkurenca. Pogoj zanjo je neovirano prehajanje kupcev med ponudniki. Sprva je kazalo slabo; v začetku leta 2008 je tedanjih pet elektrodistributerjev kartelno zvišalo cene elektrike za gospodinjstva. Urad za varstvo konkurence je sicer kartel razbil in letos so podjetja celo vrnila odjemalcem preplačane zneske. A cene so šle medtem neusklajeno, inovativno – navzgor. Zveza potrošnikov Slovenije je na Tržni inšpektorat vložila več prijav zoper distributerje električne energije, češ da kršijo slovensko in evropsko zakonodajo.

 

Kako torej zamenjati dobavitelja? V nekaj besedah: preprosto, hitro in brezplačno. Odjemalec lahko izbira med vsemi dobavitelji na trgu z elektriko (isto velja za plin), ne glede na kraj bivanja. Izbira lahko med različnimi vrstami elektrike glede na vir, iz katerega je pridobljena.

 

Zamenjava v treh korakih

Potem ko se je odjemalec odločil za zamenjavo in izbral novega dobavitelja, lahko tega pooblasti, da zanj izvede celoten postopek zamenjave. Agencija za energijo je postopek opisala v posebni brošuri (najti jo je mogoče tudi na spletu) že junija 2007, in to v treh korakih. V prvem naj odjemalec preveri, kdaj in kako lahko prekine razmerje z dosedanjim dobaviteljem. V drugem z novim dobaviteljem uskladi datum zamenjave, sklene novo pogodbo o dobavi in hkrati odpove obstoječo pogodbo o dobavi pri dosedanjem dobavitelju. Na podlagi pooblastila lahko namesto njega vse to stori novi dobavitelj. In slednjič, odjemalec (ali po pooblastilu novi dobavitelj) prijavi zamenjavo dobavitelja sistemskemu operaterju distribucijskega omrežja. Če opravi prijavo do 10. v mesecu, bo novi dobavitelj odjemalcu začel dobavljati energijo s prvim dnem naslednjega meseca.

 

Pooblastilo dobavitelju za urejanje zamenjave je zelo pogosta praksa, zato potrošnik praktično lahko le pokliče izbranega dobavitelja po telefonu ali ga o svojih željah obvesti po elektronski pošti. Od dobavitelja dobi pogodbo, v katero vpiše starega dobavitelja, jo odpošlje in zadeva je urejena. Postopek zamenjave traja od tri do največ sedem tednov od dneva, ko je oddana popolna vloga sistemskemu operaterju. Zaradi zamenjave dobavitelja ni treba zamenjati niti priključka niti števca. Vsako gospodinjstvo, ki ima svoje merilno mesto, si lahko samostojno izbere dobavitelja, torej ima lahko različnega dobavitelja vsako stanovanje v bloku, en odjemalec pa ima lahko istega dobavitelja na več različnih naslovih. Teoretično je zamenjava dobavitelja možna vsak mesec…

 

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE