Ali dobavitelji res izkoriščajo svoj položaj?

Avtor: Andrej Polutnik

Ali dobavitelji res izkoriščajo svoj položaj? Cene električne energije pri nas so po mnenju mnogih previsoke. V gospodinjstvih gre morda res le še za enega med mnogimi (pre)visokimi računi, ki jih je pač treba tako ali drugače plačati, saj nad neplačniki visi grožnja izklopa. Pri elektriki ni šale, saj imajo škarje in platno v rokah proizvajalci in trgovci z energijo. Precej večji problem je v tej zvezi pred nekaterimi podjetji, predvsem tistimi, katerih dejavnost je tesno povezana s porabo električne energije. Mnogi so od nje popolnoma odvisni in predstavlja v stroških njihove proizvodnje ali opravljanja storitev daleč najvišjo postavko. Z drugimi besedami: njihov poslovni uspeh ali v skrajnih primerih celo obstoj podjetja je neposredno povezan s ceno elektrike. Mnogi so s cenami skrajno nezadovoljni, nekateri celo že obupani. Menijo, da so cene nerealno visoke, daleč pretirane in da ogrožajo normalno poslovanje.

Cene električne energije pri nas so po mnenju mnogih previsoke. V gospodinjstvih gre morda res le še za enega med mnogimi (pre)visokimi računi, ki jih je pač treba tako ali drugače plačati, saj nad neplačniki visi grožnja izklopa. Pri elektriki ni šale, saj imajo škarje in platno v rokah proizvajalci in trgovci z energijo. Precej večji problem  je v tej zvezi pred nekaterimi podjetji, predvsem tistimi, katerih dejavnost je tesno povezana s porabo električne energije. Mnogi so od nje popolnoma odvisni in predstavlja v stroških njihove proizvodnje ali opravljanja storitev daleč najvišjo postavko. Z drugimi besedami: njihov poslovni uspeh ali v skrajnih primerih celo obstoj podjetja je neposredno povezan s ceno elektrike. Mnogi so s cenami skrajno nezadovoljni, nekateri celo že obupani. Menijo, da so cene nerealno visoke, daleč pretirane in da ogrožajo normalno poslovanje.

 

Podjetja naj bi bila zavedena

V GZS, območni zbornici Postojna, so glede te teme zelo neposredni in ostri. Njihov direktor Igor Blažina in zastopnik sindikata prizadetih podjetij Rudi Blažek pravita: »V času največje gospodarske rasti oktobra 2008 sta cena in poraba elektrike hitro rasli. Dobavitelji elektrike so izkoristili ta položaj in so 14 mesecev pred iztekom veljavnih pogodb predložili podjetjem v podpis nove pogodbe o zagotavljanju cene in količine elektrike za leti 2010 in 2011. Pojasnili so, da se poraba električne energije na trgu močno povečuje, zaradi česar bo prihajalo do redukcij električne energije, ki pa se jim  je mogoče izogniti s sklenitvijo novih pogodb, ki zagotavljajo vnaprej dogovorjeno količino in ceno elektrike. S temi napovedmi so podjetja zavedli. Ker si resno podjetje izpadov proizvodnje zaradi  obveznosti do kupcev  ne more privoščiti, in glede na dobro, dolgoletno poslovno sodelovanje z dobavitelji elektrike, so podjetja pogodbe tudi podpisala. To se je sedaj pokazalo kot usodno, saj je sledila gospodarska kriza, proizvodnja je v Sloveniji upadla za 20 odstotkov, cene  elektrike na trgu pa za 50 odstotkov, medtem ko so druge pogodbene cene nespremenjene. Po predpisih EU sprememba cene elektrike na trgu za več kot 25 odstotkov pomeni višjo silo in to morajo upoštevati tudi slovenski dobavitelji elektrike. Dobavitelji elektrike, ki so državni monopolisti, sedaj od podjetij zahtevajo plačilo elektrike po pogodbeni ceni, ki  je dvakrat višja od tržne cene.

Blažina in Blažek dodajata: »Sedanja tržna cena elektrike je 61 evrov/MWh, za ta podjetja pa se je od prvega januarja letos podražila  za 114 odstotkov, na 144 evrov/MWh, prihodnje leto pa za 121 odstotkov, na 152 evrov. Podpisane pogodbe so   formalnopravno zavezujoče, a z vidika poslovne morale in konkurenčnosti  katastrofalne za odjemalce kot tudi za dobavitelje elektrike, saj bodo odjemalci takoj, ko bo mogoče, zamenjali dobavitelje. Ob vsem tem pa je treba dodati, da se je elektrika za vsa podjetja podražila še za 80 odstotkov iz naslova omrežnin in  prispevkov za zagotavljanje podpor proizvodnji električne energije prek obnovljivih virov energije.«….


Celoten članek: http://dnevnik.si/tiskane_izdaje/dnevnik/1042396032

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE