Elektrodistributerji letos ne bi delili dobička

Avtor: admin

Ljubljana – Pet elektrodistribucijskih podjetij, ki so v večinski lasti države, letos ne bi delilo dobička. V sklicih skupščin predlagajo, naj bilančni dobiček ostane nerazporejen. A vsa zadnja leta je država vsaj od večine distribucij terjala svoj del dobička. (Foto: Luka Cjuha) Ali lahko na skupščinah tudi letos pričakujemo, da bo država z nasprotnim predlogom terjala izplačilo dela dobička, ni znano. "Vlada gradiva za skupščino elektrodistribucijskih družb še ni obravnavala in zato glede tega še ni sprejela nobene odločitve," so nam pojasnili na ministrstvu z …

Ljubljana – Pet elektrodistribucijskih podjetij, ki so v večinski lasti države, letos ne bi delilo dobička. V sklicih skupščin predlagajo, naj bilančni dobiček ostane nerazporejen. A vsa zadnja leta je država vsaj od večine distribucij terjala svoj del dobička.

(Foto: Luka Cjuha)

Ali lahko na skupščinah tudi letos pričakujemo, da bo država z nasprotnim predlogom terjala izplačilo dela dobička, ni znano. "Vlada gradiva za skupščino elektrodistribucijskih družb še ni obravnavala in zato glede tega še ni sprejela nobene odločitve," so nam pojasnili na ministrstvu za gospodarstvo.

Lani je država od petih distribucijskih podjetij prejela nekaj več kot 1,8 milijona evrov oziroma približno 40 odstotkov od skupno 4,5 milijona evrov ustvarjenega bilančnega dobička. Tri so lani izplačilo dividend predlagale same, celjskemu elektrodistributerju pa je vlada 380.000 evrov bilančnega dobička pustila. Tudi uprava Elektra Gorenjska je želela več kot milijon evrov bilančnega dobička obdržati, a je država z nasprotnim predlogom na skupščini zahtevala razdelitev skupno 350.000 evrov.

Letošnji rezultati distribucij so nekoliko slabši. Tako je bilančni dobiček nižji za 1,5 milijona evrov in znaša okoli tri milijone evrov. Distribucijam, ki bodo morale predvidoma še letos plačati več milijonov evrov globe zaradi usklajenega delovanja na trgu, bi sredstva zagotovo prav prišla. Je pa tudi res, da bodo v proračun prispela v obeh primerih, prek dividend ali globe varuha konkurence.

Na predlog gospodarskega ministrstva oziroma direktorata za energijo so uprave distribucijskih družb na skupščine uvrstile tudi "ločitev omrežne in tržne dejavnosti družbe". Gre za načrt ministrstva, da omrežno dejavnost distribucij skupaj z zaposlenimi prenese na sistemskega operaterja distribucijskega omrežja (SODO). Uprave distribucij, ki bodo s tem izgubile pomemben del prihodkov, do zdaj načrtov države o razdeliti dejavnosti distribucij niso želel komentirati. Delitev distribucij na dve družbi naj bi bilo končano do 1. januarja 2010.

"Neposlušnost" Elektra Maribor

Nadzornikom vseh petih elektrodistribucijskih družb se bo konec avgusta iztekel mandat. Vlada je nove člane nadzornih svetov elektrodistribucijskih podjetij, ki jih mora potrditi skupščina, imenovala 20. julija in štiri podjetja so jih poimensko prepisala v sklic skupščine. Na vladi imenovane nadzornike sta v sklic skupščine navedla tudi uprava in nadzorni svet Elektra Maribor, a šele kot drug predlog. Sami skupščini kljub znatni prevladi države v lastništvu družbe predlagata ohranitev obstoječega nadzornega sveta. Kljub temu večjih presenečenj pri imenovanju vladnih nadzornikov mariborskega distributerja (Romana Ferenčka, Matjaža Madžaraca, Petra Grubelnika in Srečka Kokalja) ni pričakovati.


Vir: http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/1042289920

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE