Lučka Kajfež Bogataj: V nizkoogljični družbi ni prostora za lignit

“V nizkoogljični družbi ni prostora za lignit. S klimatskega vidika se bolj nagibam h gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem (JEK). Čeprav bi ta pomenila relativno majhen prispevek k zmanjšanju CO2, jedrska energija za razliko od termoelektrarn ne obtežuje ozračja, poleg tega pa je zelo varna, če znaš z njo pravilno ravnati, in v Krškem to znajo,” je dejala Kajfež-Bogatajeva, ki je v nagovoru gospodarstvenikom opozorila, da podnebne spremembe ne pomenijo le stroškov, ampak tudi poslovno priložnost. “Svojo vlogo bi morala odigrati tudi država, ki bi morala krizo izkoristiti za spodbujanje industrije obnovljivih virov. V Južni Koreji so zelenim delovnim mestom namenili skoraj dve tretjini vseh protikriznih spodbud, v Franciji okrog 14 in v Nemčiji 12 odstotkov,” je dodala klimatologinja.

Ljubljana – "Na predlagano naložbo v šesti blok TE Šoštanj nikakor ne moremo gledati nepristransko. Zagotovo bo povečala našo odvisnost od fosilnih goriv. Moramo se dogovoriti, kaj so naše prioritete in si odgovoriti na vprašanje, ali res želimo živeti v nizkoogljični družbi," je ob robu včerajšnjega poslovnega zajtrka ameriške gospodarske zbornice poudarila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

"V nizkoogljični družbi ni prostora za lignit. S klimatskega vidika se bolj nagibam h gradnji drugega bloka jedrske elektrarne v Krškem (JEK). Čeprav bi ta pomenila relativno majhen prispevek k zmanjšanju CO2, jedrska energija za razliko od termoelektrarn ne obtežuje ozračja, poleg tega pa je zelo varna, če znaš z njo pravilno ravnati, in v Krškem to znajo," je dejala Kajfež-Bogatajeva, ki je v nagovoru gospodarstvenikom opozorila, da podnebne spremembe ne pomenijo le stroškov, ampak tudi poslovno priložnost. "Svojo vlogo bi morala odigrati tudi država, ki bi morala krizo izkoristiti za spodbujanje industrije obnovljivih virov. V Južni Koreji so zelenim delovnim mestom namenili skoraj dve tretjini vseh protikriznih spodbud, v Franciji okrog 14 in v Nemčiji 12 odstotkov," je dodala klimatologinja.

Pri tem je opozorila, da si naš planet ne more privoščiti sedmih milijard ljudi z načinom življenja, kot ga poznajo na Zahodu. "Če so si ZDA in zahodne države privoščile porabiti milijarde evrov za reševanje bank, si lahko dopustijo tudi porabo precej manjšega zneska za reševanje planeta," je dejala Kajfež-Bogatajeva. 


Vir: http://www.dnevnik.si/poslovni_dnevnik/1042334058

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE