jezersko – Samo z dejanji lahko gradimo svet z visokim okoljevarstvenim zavedanjem in samo z znanjem lahko postavimo okolje na prvo mesto, je na mednarodnem podnebnem taboru, ki ga v okviru projekta Evropa pred izzivom od danes do četrtka gosti Slovenija, pripravil pa ga je British Council, poudaril državni sekretar na ministrstvu za okolje Zoran Kus.
Fotografija je simbolična. (Foto: Dokumentacija Dnevnika)
"Takšen tabor je dobrodošla akcija v smeri osveščanja, v smeri pridobivanja širšega glasu za podnebne spremembe. Mladi so že bodoči strokovnjaki, so tisti, ki bodo v bodoče širili zavest o teh spremembah. Prav je, da smo tega dogodka deležni v Sloveniji, srečevanja na to temo so zelo dobrodošla," je ob današnjem začetku tabora izpostavil Kus.
Trideset mladih podnebnih zagovornikov iz šestih držav bo v tem tednu na Jezerskem v razpravah oblikovalo predloge za reševanje podnebne krize, ki jih bodo predstavili tudi na konferenci Združenih narodov decembra v Koebenhavnu. Razpravljali bodo predvsem o ključnih izzivih podnebnih pogajanj, zavezah za zmanjševanje emisij, financiranju ukrepov v državah v razvoju, tehnološkem sodelovanju in prilagajanju na podnebne spremembe.
Kus je prepričan, da bodo države, ki se bodo zbrale v Koebenhavnu, ugotavljale, da je varstvo okolja projekt skupnega reševanja planeta, da ne gre za takšne ali drugačne ekonomske interese. "Pričakujemo, da bo ta sporazum sprejet, morda bodo ostale nedorečene kakšne podrobnosti, ki jih lahko določimo prihodnje leto. Verjamem pa, da bo politična volja tako močna, da bo dogovor sprejet," je prepričan Kus.
Celoviti sporazum v Koebenhavnu mora po Kusovem mnenju poleg politične volje skupaj s cilji dati tudi odgovor, kaj bo s finančnimi sredstvi za uresničevanjem sporazuma in kako bo s pomočjo za države v razvoju. "EU je pripravljena prispevati iz proračuna za ta sklad, in sicer med dvema in 15 milijardami evrov na leto. Pričakujemo, da bodo do decembrskega srečanja tudi ostale razvite države izračunale, koliko je njihov delež, in te številke prinesle v Koebenhavn," je menil Kus.
Skozi razprave na taboru bodo predstavniki Finske, Danske, Velike Britanije, Turčije, Madžarske in Slovenije izpostavili dobre prakse svojih držav, predstavili svoje predloge in rešitve ter ob koncu tabora oblikovali konkretne predloge za politike in druge odločevalce na področju boja proti podnebnim spremembam, ki jih bodo nato slovenski predstavniki posredovali na 15. konferenci pogodbenic okvirne konvencije ZN o spremembi podnebja (UNFCCC), ki bo od 7. do 18. decembra na Danskem.
Kot je na odprtju tabora izpostavila predstavnica Evropske komisije Nataša Šip, lahko mladi na tem taboru ustvarijo močne skupine pritiska, oborožene s konkretnim znanjem in rešitvami. "Tudi po Koebenhavnu bomo potrebovali veliko dobrih predlogov. Sploh tovrstne mednarodne mreže, kjer se pretaka znanje, mladostna energija in zagnanost, lahko kakovostno prispevajo k boljšim okoljevarstvenim ukrepom v bodoče," je izpostavila Šipova.