Medtem ko davčni prihodki padajo, se prihodki carinske uprave, ki skrbi za pobiranje okoljskih dajatev in trošarin, zvišujejo. Slovenija se oznake ene od najbolj obremenjenih držav z okoljskimi dajatvami očitno še ne bo otresla.
Če je Davčna uprava RS (Durs) lani zbrala za slaba dva odstotka manj prihodkov proračuna kot leto pred tem, pa je Carinska uprava RS (Curs), ki bdi nad okoljskimi dajatvami in trošarinami, izkupiček za štiri odstotke povečala. Trend rasti pobranih okoljskih dajatev in trošarin se napoveduje tudi v letošnjem letu, saj je samo v prvih dveh mesecih letošnjega leta Curs v primerjavi z januarjem in februarjem lani pobral za sedem odstotkov več prihodkov.
V Sloveniji, ki je že leta 2010 med državami članicami Evropske unije zasedla tretje mesto med najbolj obremenjenimi državami z okoljskimi dajatvami, se je lani znesek pobranih okoljskih dajatev na blago in storitev v primerjavi z letom prej skoraj podvojil. Če je država leta 2011 od okoljskih dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida od tekočih goriv, plinastih goriv, trdih goriv in uporabe fluoriranih toplogrednih plinov zbrala slabih trideset milijonov evrov, jih je lani že več kot 56 milijonov. V prvih dveh mesecih letošnjega leta se je znesek pobranih dajatev zvišal za več kot 150 odstotkov, na dobrih 18 milijonov evrov. Levji delež je k zvišanju omenjenih prihodkov prispevala nova okoljska dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida od tekočih goriv, saj od 10. junija lani onesnaževanje z motornimi bencini in plinskimi olji za pogon ni več izvzeto plačila. Omenjeno odločitev je po večkratnih prestavitvah datuma uvedbe lani sprejela še vlada Boruta Pahorja, z letošnjim letom pa se je taksa še zvišala. Samo v dveh mesecih letošnjega leta se je znesek pobranih okoljskih dajatev za onesnaževanje zraka z emisijo ogljikovega dioksida od tekočih goriv več kot početveril, s 3,5 na 14,4 milijona evrov. V prvih dveh mesecih letošnjega leta se je povečal tudi prihodek od okoljskih dajatev za onesnaževanje zraka z ogljikovim dioksidom od plinastih goriv, in sicer za štiri odstotke, in zaradi uporabe fluoriranih toplogrednih plinov za sedem odstotkov…