Sončna elektrarna sredi vinogradov

Avtor: admin

Zakonca Dobravc s Kozjanskega sta prebijala led, ko sta za sončno elektrarno na kmetijskem zemljišču pridobivala dovoljenja Mojca Grušovnik Vrenska Gorca Zakonca Mirko in Branka Dobravc iz Vrenske Gorce na Kozjanskem sta prejšnji teden doma, sredi vinogradov pognala veliko sončno elektrarno z močjo 420 kilovatov. Ko bosta jeseni namestila še dodatne panele, bo elektrarna, ki se razprostira na enem hektaru kmetijskega zemljišča, dajala 550.000 kilovatnih ur električne energije in bo, odvisno od vremena, napajala od 180 do 200 gospodinjstev, medtem ko se bodo pod njo pasle ovce. …

Zakonca Dobravc s Kozjanskega sta prebijala led, ko sta za sončno elektrarno na kmetijskem zemljišču pridobivala dovoljenja

Mojca Grušovnik

 

Vrenska Gorca Zakonca Mirko in Branka Dobravc iz Vrenske Gorce na Kozjanskem sta prejšnji teden doma, sredi vinogradov pognala veliko sončno elektrarno z močjo 420 kilovatov. Ko bosta jeseni namestila še dodatne panele, bo elektrarna, ki se razprostira na enem hektaru kmetijskega zemljišča, dajala 550.000 kilovatnih ur električne energije in bo, odvisno od vremena, napajala od 180 do 200 gospodinjstev, medtem ko se bodo pod njo pasle ovce. Dobravčeva sončna elektrarna je nekaj posebnega, ker stoji na kmetijskem zemljišču in celo na območju Kozjanskega parka in Nature 2000. Prav zaradi tega sta imela njena lastnika precej težko pot pri pridobivanju vseh potrebnih soglasij.

 

»Potrebnega je bilo veliko pojasnjevanja in pregovarjanja, da sva dobila vsa potrebna dovoljenja. Potrebovala sva skoraj leto dni, kar sicer ni tako zelo dolgo, vendar predolgo v primerjavi z dolžino postopkov v razvitem svetu. V Sloveniji smo vajeni sončnih elektrarn na strehah zgradb ali dvoriščih, ne pa na kmetijskih zemljiščih. Kljub temu nama je uspelo, da sva odgovorne prepričala, da elektrarna ne bo škodljivo vplivala na okolje oziroma nasprotno, da bo na leto zmanjšala okoli 400 ton emisij ogljikovega dioksida. Uspelo nama je, da sva prebila led na tem področju, da se je miselnost ljudi, ki tam odločajo, spremenila in da bodo od zdaj bolj naklonjeni tovrstnim naložbam,« pravi Mirko Dobravc. Z ženo sta se do zdaj ukvarjala s proizvodnjo in montažo betonske galantarije, zdaj pa bosta investitorjem prodajala bogate izkušnje, ki sta si jih nabrala pri izgradnji sončne elektrarne. Postavila sta jo v treh mesecih, stala pa je nekaj več kot dva milijona evrov. Dobila sta ugodno posojilo iz slovenskega ekološkega sklada, in kot pričakujeta, se jima bo naložba najverjetneje povrnila v 12 letih.


Vir: http://www.dnevnik.si/novice/slovenija/1042290774

Več iz teme:

POVEZANI ČLANKI

SORODNE VSEBINE