Poleg občinskega proračuna čaka kamniške svetnike prihodnji teden tudi obravnava lokalnega energetskega koncepta, ki ga je izdelal Center za bivalno okolje, gradbeno fiziko in energijo Gradbenega inštituta ZRMK. Ta naj bi omogočil učinkovitejše, hitrejše in okoljsko sprejemljivejše nadomeščanje fosilnih goriv z obnovljivimi viri energije.
Študija je potrdila, da oskrba gospodinjstev temelji na individualnih kotlovnicah, približno petina se jih ogreva iz skupnih kotlovnic. Žal so individualne kotlovnice praviloma slabo nadzorovane in zastarele, kar slabo vpliva na okolje. Zato bi bilo treba, ugotavljajo strokovnjaki, občane spodbujati k zamenjavi starih kotlov in zamenjati kurilno olje z okolju prijaznejšimi energenti (obnovljivi viri), s kakršnimi se že ogreva približno četrtina individualnih gospodinjstev.
Kurilno olje za ogrevanje stanovanj uporablja približno 40 odstotkov gospodinjstev, kar je nad slovenskim povprečjem, poraba lesa in lesnih ostankov je primerljiva z drugimi okolji. Približno desetino stanovanj ogreva zemeljski plin, daljinska toplota pa petino stanovanj. Uporaba električne energije in premoga je v občini skoraj zanemarljiva.
Tisa mora poskrbeti za monitoring
Električno energijo na območju občine proizvajajo 15 malih hidroelektrarn, dve elektrarni na biomaso in fotovoltaična elektrarna. Obnovljive vire izkoriščajo v podjetjih Tisa, Terme Snovik, Menina, Stol Pisarniški stoli…